facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEMS 3/2020 , Veřejný sektor a zdravotnictví

Volby na dálku a elektronicky

Blízká budoucnost, nebo utopie?

Miroslav Kořen


KasperskyVyužití elektroniky a internetu během voleb není žádnou novou myšlenkou a v některých státech je dokonce běžnou praxí. Například Estonsko je v tomto ohledu nejpokročilejší zemí na světě. Již v roce 2007 mohli tamní občané odevzdat svůj hlas v parlamentních volbách přes internet. Tato možnost ale byla doplněna i tradiční, neelektronickou metodou.


V Estonsku funguje elektronické hlasování tak dobře, protože jsou občané této nejmenší pobaltské země zvyklí internet používat již dlouhou dobu. Málokterý stát se může pyšnit takovou mírou digitalizace státní správy. Z pohodlí domova si Estonci mohou založit firmu, kontrolovat státní výdaje či připomínkovat předběžné legislativní návrhy. Od roku 2000 je dokonce v jejich ústavě zakotveno právo na přístup k internetu pro každého občana.

Jelikož zdaleka ne všechny státy mají tak dobře zvládnutou informačně-technologickou strukturu a v tomto směru tak vzdělané obyvatelstvo jako právě Estonsko, není divu, že řada zemí je k e-votingu skeptičtější. Například v Nizozemsku či Velké Británii od systému ustoupily a v Německu dokonce Federální ústavní soud shledal e-volby protiústavními.

Celá záležitost tedy rozhodně není černobílá a tradiční i elektronická metoda má své zaryté odpůrce i příznivce. Papírové volby fungují tak dlouho, že snad všechny myslitelné způsoby jejich zmanipulování již byly vyzkoušeny a následně na ně byly vynalezeny patřičné obranné mechanismy. Ve velkých volbách je pak manipulace výsledků velmi náročná, protože čím více fyzických hlasů je potřeba změnit, tím více lidí musíte ovlivnit, což je jak časově, tak finančně velmi náročné. Navíc se pak snižuje pravděpodobnost, že celá konspirace zůstane v utajení.

Papírová volba tedy je v našich podmínkách poměrně důvěryhodná a bezpečná, ale i tak s sebou nese jistá úskalí. Aby tento tradiční způsob hlasování fungoval, je třeba vždy zaměstnat velké množství lidí, kteří ve volebních místnostech rozdávají hlasovací lístky, kontrolují totožnost a následně hlasy přepočítávají, což s sebou nese další zápor této metody, a to je rychlost, se kterou se dovídáme výsledky. Jednoznačně největší nevýhodou papírového hlasování je ale nutnost fyzické přítomnosti ve volební místnosti. V zahraničí žije až půl milionu Čechů, pro které jsou ale podmínky, za kterých mohou volit, na tolik komplikované, že se nakonec k urnám dostaví jen zlomek z nich. Abyste mohli volit ze zahraničí, musíte se registrovat čtyřicet dní před volbami a následně se v den jejich konání dostavit na ambasádu či konzulát, kde svůj hlas odevzdáte. Pro řadu lidí to však znamená absolvování stovky až tisíce kilometrů dlouhé cesty, což je logicky ve většině případů odradí. Tento problém však neřeší pouze Češi v zahraničí, ale i ti, kteří kvůli práci, škole nebo z jiného důvodu pobývají sice v České republice, ale mimo své trvalé bydliště.

Elektronické hlasování je oproti papírovému praktičtější v rychlosti sčítání hlasů a zjednodušení logistiky. Tou největší výsadou tohoto moderního pojetí voleb je však možnost hlasování na dálku, díky čemuž se může zapojit více lidí, a volby se tak stávají legitimnějšími. Na druhou stranu i elektronické hlasování má své slabiny. Mezi nejčastější výtky patří možnost nabourání se do hlasovacího systému a následná manipulace s hlasy či vysoká počáteční cena zavedení e-votingu.

Evoluce technologií však nezaostává ani v oblasti volebních systémů a těmto problémům čelí novými řešeními. Příkladem může být nová online hlasovací platforma Polys od společnosti Kaspersky. Ta nedávno představila prototyp nového Polys Voting Machine. Jde o první zařízení svého druhu, které využívá technologii blockchainu a ve stejnou dobu pracuje s online hlasovacím systémem Polys. To umožňuje bezpečné přenášení a zpracování všech hlasování, ať už byla provedena ve volebních místnostech nebo na osobních zařízeních. Řada bezpečnostních opatření zajišťuje ochranu tohoto procesu. Volič musí prokázat svou totožnost, následně obdrží jedinečný QR kód, který se naskenuje na hlasovacím zařízení, kde následně může na displeji proběhnout volba kandidáta/strany. Prostřednictvím stejného QR kódu je pak možné na speciální webové stránce zkontrolovat, že hlas byl skutečně započítán. To vše je anonymní, jelikož jméno ani volba v systému nezůstávají zaznamenány.

Polys Voting System

Obě metody mají svá pro a proti. Online hlasování například zvyšuje volební účast mezi mladšími lidmi a těmi, kteří se z nějakého důvodu nemohou dostavit do volební místnosti. Na druhou stranu úplná eliminace fyzického hlasování by nebyla šťastným krokem, protože stále ne všichni mají tak jednoduchý přístup k internetu anebo jednoduše nejsou tolik zběhlí v používání technologií. Polys Voting Machine v kombinaci s online hlasovací platformou Polys tak nabízejí ideální kompromis, který vychází vstříc zastáncům obou způsobů hlasování.

Miroslav Kořen Miroslav Kořen
Autor článku je generálním ředitelem společnosti Kaspersky pro východní Evropu.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.