Acronis
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEMS 1-2/2020 , Logistika , Trendy ICT

Velký bratr ve skladu

Pohyb zboží ve skladech dnes můžete sledovat on-line v reálném čase

Tomáš Kormaňák


GRiTŘízení skladů se poslední roky vyvíjí ohromující rychlostí. Začalo to přesnější evidencí pozic zboží nebo optimalizací tras skladníků, pokračuje technologiemi typu Bluetooth Beacon, díky které on-line sledujete polohu každé položky zboží ve svém skladu. Dnes už dokonce některé firmy sledují zboží i poté, co ho vyexpedují a v reálném čase sdílejí jeho polohu se svými zákazníky.

RedHat

Skladové systémy pro přesnou evidenci zboží

Vymožeností, která se dnes stává prakticky standardem, je perfektní evidence všech skladových zásob, včetně přesné pozice každé položky. Té docílíte například pořízením skladového systému (WMS) a čteček, pomocí kterých přijímáte, zaskladňujete i vydáváte zboží. Veškeré informace o poloze i stavu zboží se pak automaticky přenášejí do skladového systému.

Díky takové evidenci máte neustálý přehled o svých zásobách. Můžete zboží zaskladňovat například metodou náhodné pozice a skladníci s využitím šikovného skladového systému optimalizují své trasy po skladu tak, aby každou objednávku vyskladnili v co nejkratším čase.

Pokročilé WMS jsou pak silné také v trackovatelnosti zboží. U každé položky rychle dohledáte, od kterého dodavatele jste ji objednali, který skladník ji naskladnil, na jaké pozici je uskladněná nebo kdo, kdy a komu ji vyexpedoval.

Dnešní WMS přitom dávno nejsou těžkopádné on-premise systémy. Některé skladové systémy již běží kompletně v cloudu, ovládání dostanete do krve za jedno odpoledne a jednoduše je propojíte i s dalšími podnikovými systémy.

Technologie pro sledování položek ve skladu

Jestliže vám samotná evidence zásob ve skladovém systému nestačí, můžete ji doplnit a v reálném čase sledovat pohyb kterékoliv položky na vašem skladě. Slouží k tomu například technologie Bluetooth Beacon. Jejím základem je beacon – vysílač signálu. Tuto drobnou součástku připevníte na sledovanou položku zboží, případně například na celou paletu.

Následně pomocí Bluetooth vysílač spárujete se svým notebookem či smartphonem a pak už jen on-line sledujete každý pohyb svého zboží nebo palety. Vysílače mají přitom dosah od několika desítek po několik stovek metrů a v provozu vydrží roky, aniž by vyžadovaly jakoukoliv údržbu.

Na velmi podobném principu fungují i další technologie na sledování zboží, které se běžně označují zkratkou RTLS – Real Time Location Systems. Rovněž v tomto případě zboží „oštítkujete“ vysílačem signálu a ve skladu pak rovnoměrně rozmístíte bezdrátové čtečky signálu, které evidují každý pohyb zboží po skladu.

Sledování zásilek po expedici

Díky pokročilým technologiím dnes dostanete pod kontrolu i zboží, které jste již fyzicky vyexpedovali. Základem je opět skladový systém (WMS), se kterým máte přehled, kdy přesně nebo komu jste vyexpedovali zásilku. Když se vám pak tato zásilka vrátí na sklad, případně ji kvůli legislativě musíte stáhnout z oběhu, snadno dohledáte celou její historii a přijmete ji na sklad, protože ihned přesně víte, co se vrátilo.

Možnosti sledování vydaného zboží dnes rozšiřují také samotní dopravci, kteří pod tíhou konkurenčního boje neustále zlepšují svůj servis vůči zákazníkům. Solidní přepravce vás tak až do předání zboží adresátovi informuje, kde přesně se zásilka nachází. Někteří dopravci dokonce o tom stejném informují také samotného koncového odběratele, takže přehled mají všichni.

Dnes už nicméně není výjimkou, že firmy sledují vyexpedované zásilky dokonce i v reálném čase. Typickým příkladem jsou pizzerie. Řidič, který na pobočce pizzerie naloží krabice, má v autě vysílač a on-line informuje o své aktuální pozici. Zákazník nebo provozní pizzerie pak v mobilní aplikaci či na webové stránce v reálném čase sledují jeho cestu až do cílové stanice. Všechny tyto metody ve výsledku vedou k výraznému zpřesnění odhadovaného času doručení.

Tomáš Kormaňák Tomáš Kormaňák
Autor článku je produktový manažer LOKiA WMS společnosti GRiT.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

PLANTOUR Mobile

DIGITECHKaždý z nás se již setkal s kurýrem, který nám doručoval balíček. Ale řekněme si, kdo z nás věnoval pozornost malému přístroji, který má kurýr při ruce? Proč ho sebou má a k čemu ho používá?