facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2022 , Logistika, řízení skladů, WMS , E-commerce B2B/B2C

Jak zvládnout vánoční sezonu ve skladu a zrychlit zaučení brigádníků pomocí WMS

-grit-


E-shopy před Vánocemi řeší, jak vykrýt špičku s co nejméně náklady a co nejnižším rizikem vratek. Jako elegantní řešení se jeví řízený sklad neboli WMS. Kromě celkového zrychlení skladových procesů usnadňuje i typický problém sezonních špiček – zaučení a snížení chybovosti brigádníků.


WMS je systém, který díky automatizaci zefektivňuje příjem i výdej zboží, eviduje u každého kusu skladovou pozici, umožňuje využití různých zaskladňovacích strategií, usnadňuje vyřizování vratek nebo zrychluje a zefektivňuje práci skladníků. Všechny tyto činnosti zrychlují provoz skladu i za běžného chodu, ale ještě cennější jsou ve špičce.

Například vychystávání objednávek probíhá následovně. Skladník si na čtečce zobrazí objednávku, čtečka automaticky vypočítá, jakou nejkratší cestou lze položky z objednávky vyskladnit, a skladníka naviguje. Po načtení každé položky navíc skladníka informuje, že vzal do ruky správné zboží, zároveň dojde k ponížení počtu kusů na e-shopu i v samotném WMS. Skladník tímto způsobem může vychystávat i několik objednávek současně, takže pracuje násobně efektivněji, než kdyby chodil po skladu pořád dokola a vyskladňoval položku po položce.

Reorganizace skladu a vyřizování vratek

Sklady, které používají WMS, mohou před špičkou také reorganizovat sklad a přejít na jinou zaskladňovací strategii. Pro špičky je vhodná strategie zónování, která rozděluje sklad podle obrátkovosti zboží – nejoblíbenější zboží je u expedice, nejméně kupované v zadních regálech. Díky tomu se skladníci tolik nenachodí a odbavují rychleji. WMS tento proces ještě usnadňuje tím, že veškerému zboží automaticky přiděluje vhodnou pozici podle obrátkovosti.

Z hlediska vratek zrychluje WMS jejich vyřizování, ale především minimalizuje jejich množství. Chybovost snižuje tím, že pomocí čteček navádí skladníky ke konkrétnímu kusu zboží a po načtení kódu potvrdí, že skladník sáhl po správném kusu. Díky tomu například nezamění velikost či barvu vedle sebe ležících svetrů.

Pro vyřízení vratky pak stačí načíst kód na balíku a systém všechno zboží z objednávky znovu naskladní. Pro větší úsporu času není nutné nosit vrácené zboží zpět do skladu, ale lze pro něj zřídit vratkový regál přímo blízko příjmu.

Zaučení nových skladníků za 30 minut

Typickým problémem špičky je, že do skladu přijdou brigádníci, jejichž zaučení dlouho trvá. WMS to řeší tak, že brigádník hned na začátku dostane čtečku čárových kódů napojenou na řízený sklad. Díky tomu se nemusí učit, jak sklad vypadá a kde leží které zboží.

Čtečka zná systém značení skladu a brigádníka navede nejkratší možnou cestou ke zboží, aby objednávku vychystal co nejefek­tiv­ně­ji. Nemusí si pamatovat skladové pozice ani znát zvyklosti naskladňování a vyskladňování. Pouze následuje pokyny čtečky.

Kdyby se přehmátl a načetl špatnou položku, systém ho hned upozorní, a tak se případné chyby vykryjí dříve, než k nim vůbec dojde. Už v prvním dni brigádník vychystá objednávku do pár minut. Na výkonnost stálých zaměstnanců se v menším skladu dostane za pár dní.

Pokud sklad nemá pro brigádníky dostatek čteček a nechce investovat do dalších, nabízí některé řízené sklady mobilní aplikace, které si brigádníci stáhnou do telefonů a pracují s nimi stejně jako se čtečkami. Čárové kódy pak skenují pomocí fotoaparátu.

WMS usnadňuje špičku i mimo sklad

Ve špičce i mimo ni pomáhá WMS nejen brigádníkům ve skladu, ale taky na zákaznické podpoře nebo v administraci e-shopu, protože data o dostupnosti a množství zboží ve skladu se automaticky párují s e-shopem hned po naskladnění nebo expedici. Jinými slovy se na e-shopu zobrazuje pouze to zboží, které je reálně na skladě, a zákaznická podpora má k dispozici data o tom, co se s konkrétním kusem zboží dělo a kde se nachází.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.