- Přehledy IS
- APS (20)
- BPM - procesní řízení (22)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (33)
- CRM (51)
- DMS/ECM - správa dokumentů (20)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (79)
- HRM (27)
- ITSM (6)
- MES (32)
- Řízení výroby (36)
- WMS (29)
- Dodavatelé IT slueb a řeení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (39)
- Dodavatelé CRM (33)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (71)
- Informační bezpečnost (50)
- IT řeení pro logistiku (45)
- IT řeení pro stavebnictví (26)
- Řeení pro veřejný a státní sektor (27)
ERP systémy
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údrby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk![]() | |
| Přihlaste se k odběru newsletteru SystemNEWS, který kadý týden přináí výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | |
Jak na robotizaci skladu?
Ná fulfillment rychle roste a loni jsme se museli zamyslet nad zvýením kapacity skladu. Monosti jsou v zásadě dvě nastěhovat se do větího skladu nebo optimalizovat vyuití toho starého. My jsme se rozhodli pro tu druhou variantu se zapojením robotizace. V posledním půlroce jsme si tak proli náročným procesem, který začíná vrcholit instalací během letoního léta. A o nabyté zkuenosti bychom se nyní chtěli podělit se vemi, kteří nad tímto procesem té uvaují. Take, roboti!

Proč chcete roboty?
Automatizované systémy pro manipulaci se skladovými polokami a jejich vyhledávání (ASRS) pracují s různými úrovněmi automatizace, mechanizace a robotizace. Patří sem technicky jednoduí řeení jako robotické jeřáby, které skladníkům podávají poloky ze vzdálených pozic, nebo automatizované vertikální věové sklady. Vyspělejí ASRS u typicky zahrnují speciální systém regálů s bednami pro uloení skladových poloek, tým autonomních robotů schopný poloky vychystávat (pickovat) a samozřejmě software, který celý proces skladových operací v reálném čase řídí a optimalizuje. Takové systémy dokáí výrazně zvýit efektivitu celého skladu, jak ale vybrat ten správný?
Nejprve musíte vědět, jaký problém chcete automatizací vyřeit. Nejčastěji se bude jednat o nedostatek skladníků a prostoru, pomalé vychystávání zboí nebo chcete prostě jen zajistit efektivní růst pro svůj sklad. Je důleité si také uvědomit, e roboti nejsou vdy tou nejlepí volbou, jeliko za nimi stojí velké náklady. Malému e-shopu se vdy více vyplatí pár skladníků a základní software pro řízení skladu (WMS). V některých případech by skladu pomohla nějaká míra automatizace, ale robotizace je přestřel. V tu chvíli dává smysl automatizovat jednotlivé dílčí úkony, jako je například třídění zboí nebo podávání zásilek z vyích regálů.
Kdy máte dobrý důvod, klíčovým faktorem pro výběr správného přístupu k automatizaci jsou také parametry zboí na skladu. Musíte zváit velikost a tvar zásilek jsou velikosti konstantní, nebo jsou různé a často se mění? Pracujete s potravinami, zejména chlazenými? Máte velké rozdíly v obrátkovosti jednotlivých druhů zboí? To vechno hraje roli ve výběru toho správného řeení.
České sklady dobývají Norové
V poslední době se hojně instaluje ASRS od norské firmy AutoStore. Najdete ho například u Alzy nebo Rohlíku. Zjednodueně se jedná o (velkou) hliníkovou mříku, pod kterou jsou v patrech naskládané bedny s uskladněným obsahem. Na vrchu této konstrukce pracují roboti v podstatě pojízdné krabice na kolečkách kteří pomocí senzorů najdou konkrétní bednu, vytáhnou ji z hlubin a přivezou k dopravníkům, po kterých putuje bedna ke skladníkům, kteří zkompletují objednávku k expedici.
Výhodou systému je vysoká denzita skladování, je ideální pro sklady s omezeným prostorem. Zároveň jsou díky kratím cestám po mříce roboti velmi rychlí. Zpomalí je vak těí přístup k bednám uloeným hlouběji, protoe robot napřed musí vytáhnout vechny bedny nad nimi, systém proto není tolik vhodný pro sklady s nekonstantní obrátkovostí, tedy kdy se často mění úroveň poptávky po daném zboí. Zároveň má striktně nastavené rozměry robotů a krabic. Vyuití tak najde ve skladech se spíe mením zboím s rovnoměrně rozloenou poptávkou. Určité riziko pak můe představovat poární bezpečnost v případě poáru hluboko mezi krabicemi, která aktuálně není nikterak podchycena.

Systém AutoStore ve skladu firmy Bergfreunde, která nabízí oděvy, obuv, outdoorové vybavení, horolezeckou výstroj a dalí speciální vybavení. Zdroj: Element Logic
Robotizované regály
Alternativou k AutoStoru jsou systémy, které se více podobají klasickému skladu. Příkladem můe být systém RoboShuttle od společnosti Geekplus. Ten podobně jako AutoStore funguje na principu TTP (Tote-to-Person), kdy bedny jezdí ke skladníkovi. Platforma se zakládá na spolupráci dvou druhů robotů. Vysoký robot se pohybuje v uličkách mezi regály, které mohou být dvakrát hlubí ne v klasických skladech. Bedny se zboím určeným k přepravě dává na spodní regály, pod které zajídějí mení roboti, kteří si je převezmou a dovezou skladníkům ke kompletaci a expedici.
Software RoboShuttle systému se stará o to, aby časté poloky byly připraveny na spodních regálech a co nejblíe k pickovacím stanicím. Některé zboí tak můe být na spodní pozici permanentně, pokud je vysokoobrátkové. Zároveň systém zvládá i poměrně rychle vychystat méně obrátkové kusy zboí. Kromě toho je systém flexibilnějí i co do rozměrů zboí, jednoduí na implementaci a náklady bývají v porovnání s AutoStorem mení. Nadto je velmi jednoduché systém kálovat podle potřeby. Nicméně u vysokoobrátkového zboí je mírně pomalejí.
Srovnání systémů
Systém RoboShuttle není tak citlivý na rozdíly mezi A,B,C zboím jinými slovy funguje lépe i pro nízkoobrátkové zboí, které bude stále rychle dostupné. To je například pro nás důleité, protoe máme ve fulfillmentu spoustu meních zákazníků vedle několika větích. Málo pouívané bedny jsou v naem systému sice v horních pozicích, jejich zpřístupnění je ale o dost rychlejí. Platforma je flexibilní i v rámci velikosti zboí, nemusí se jednat o malé nebo stejně velké poloky. Navíc je RoboShuttle jednodue roziřitelný, přemístitelný a kálovatelný. Umoňuje snadné zvyování nebo sniování počtu robotů podle aktuálních potřeb a v případě potřeby se prostě přistaví nové regály, případně dokoupí roboti.
AutoStore se hodí pro sklady s vysokoobrátkovým zboím, zvládne vyí denzitu naskladněného zboí a hodí se tak i do meních skladů. Roboti jsou u vysokoobrátkového skladu velmi rychlí a efektivní. Nicméně hůře se systém káluje, je limitovanějí co do rozměrů zboí a u nízkoobrátovkého zboí to robotům trvá znatelně déle. Také je AutoStore o něco náročnějí na instalaci, například je náchylnějí na rovnost podlahy.
Výběr se samozřejmě odvíjí také od finančních prostředků, které do automatizace můete investovat. Hned na začátek říkám, e to není levná záleitost. Například jenom elektrické kabely potřebné k fungování takového systému počítáte ve statisících a milionech korun. Řeení od Geekplus nabízí velmi dobrý poměr mezi cenou a výkonem. Oproti AutoStoru je cenově dostupnějí a vedle dobré kálovatelnosti a jednoduché implemetaci to byl jeden z hlavních aspektů, proč jsme si tento systém do naeho centra vybrali. Nicméně AutoStore za to stojí, pokud je pro vás priorita rychlost expedice vysokoobrátkového zboí a potřebujete ze skladu vytřískat maximální kapacitu.

Systém RoboShuttle je součástí iroké nabídky společnosti Geekplus.
Lze kompletně automatizovat sklad?
Automatizace má své limity. V naem případě, kdy máme velký rozsah druhů naskladněného zboí jsou to například maximální rozměry poloek. Proto si vedle nové robotizované části ve skladu necháváme také klasickou skladovou část bez robotů. Tím pádem jsme připraveni i na zákazníky s nestandardním sortimentem, který robotizovaný sklad z jakéhokoliv důvodu nepojme. Jednodue nám dává smysl mít vedle robotů v záloze alternativu, ne se vychytají mouchy a systém se prověří.
Pokud se automatizaci bráníte z toho důvodu, e nechcete propoutět zaměstnance, tak vám udělám radost vai lidé se robotů bát nemusí. Logistický sektor dlouhodobě čelí chronickému nedostatku zaměstnanců i brigádníků a automatizace je cestou, jak tento nedostatek pokrýt a odlehčit přepracovaným skladníkům od rutinních částí práce. Uvolněné kapacity pak mohou vyuít lépe v částech skladu, kde je potřeba lidského přemýlení.
Tipy na závěr
Robotizace skladu je nákladná věc a musí firmě dávat ekonomický smysl. Nejdříve se přesvědčte, e máte skutečně dobrý důvod. Doporučuji si na vyhodnocení situace vyhradit dostatek času. Nám s rozhodováním hodně pomohlo jet se podívat na systémy v akci v jiných skladech, větinou není problém se s kolegy z oboru, u nás i v zahraničí, domluvit na prohlídce a pobavit se s nimi o jejich zkuenostech. Stojí za to spojit se v brzkých fázích projektu s přísluným hasičským sborem kvůli poární bezpečnosti chystaného řeení, nechcete být nepříjemně překvapeni jejich negativním stanoviskem po dokončení instalace.
Dejte si tu práci se získáním informací o fungování a efektivitě skladu. Pokud máte k dispozici analytická data o provozu, nyní se vám budou hodit. Hrubé odhady u investice desítek milionů korun nedoporučujeme. Nekoukejte se při tom pouze na současné potřeby, ale zkuste si představit, jak bude trh vypadat za pět nebo deset let. Kam dlouhodobé trendy směřují? Jak jim novým systémem jít vstříc a zajistit, e ho v budoucnosti dokáete dál kálovat? S tímto přístupem si dáváte nejlepí ance na úspěch.
![]() |
Petr Litavec Autor článku působí na pozici Head of Authentica Fulfillment. Článek byl redakčně upraven. Foto: Element Logic (výrobce systému AutoStore) a Geekplus (výrobce systému RoboShuttle). |




















