facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2023 , Logistika

Hlasoví asistenti patří i do skladu

Tibor Szekeres


Používáte hlasové asistenty jako je Siri, Alexa, nebo Google Asistent? Je to pro vás rychlejší a kom­fort­něj­ší než manuálně zadá­vat text do prohlížeče? Umožněte to i sklad­ní­kům při vychystávání zboží nebo inventu­rách. Dejte jim výhodu poslouchat příkazy přes sluchátko a nazpět je potvrzovat pouze hlasem. Ruce budou mít volné, oči neustále soustředěné na práci a produktivita i bezpečnost se zvýší.


Určitě už jste v minulosti slyšeli o hlasovém vychystávání a tom, že každý uživatel musí nejprve namluvit svůj vlastní slovník, což zabralo desítky minut. A přesto se stávalo, že systém skladníkům nerozuměl. Dnes už nemusíte nic nacvičovat ani namlouvat.

Cizí jazyk, vady řeči, přízvuk ani slang nejsou problém

Díky hlasu může každý uživatel se systémem komunikovat pro něj tím nejpřirozenějším způsobem, a to mluvením v rodném jazyce. V jednom skladě je dokonce možné využívat více jazyků najednou. Každý tak může komunikovat jazykem, který mu nejvíce vyhovuje.

Potřebujete jen vědět, jak jdou jednotlivé kroky za sebou, naučit se 6 základních příkazů a číslice od 0 do 9. Ostatní příkazy jsou doplňkové a využívají se jenom pro případné dodatečné informace nebo řešení nestandardních situací.

Rychlejší vychystávání bez chyb

Navíc lze s hlasem vykonávat více kroků najednou. Například při fyzickém odebírání množství a ukládání na přepravní jednotku už můžete hlasem potvrdit dokončení úkolu a systém vám nahlásí další adresu. Než uložíte zboží na přepravní jednotku, tak už víte, zda se máte přesouvat o jednu adresu nebo o více adres, jestli se máte hýbat s manipulační jednotkou nebo ne. S papírem nebo terminálem jsou to sekvenční kroky, které nelze vykonat jinak než za sebou. Pouze s hlasovým vychystáváním dokážete dělat jednotlivé kroky souběžně.

Hlasové vychystávání může zrychlit pohyb skladníka, ale produktivitu zvyšuje odbourání neproduktivních činností, jako je čtení z papíru, manuální evidence potvrzení množství a odkládání papíru nebo terminálu, když potřebuje mít volné obě ruce.

Jedna z velkých výhod hlasového vychystávání je, že skladník v ruce nic nedrží. Nemusí číst nebo označovat v papírech, nemusí se neustále dívat do obrazovky terminálu a nemusí potvrzovat jednotlivé úkoly, i kdyby to dělal pouhým dotykem. Papíry a mobilní terminály se dnes dají jednoduše nahradit headsety. Pokyny pro vychystávání slyší skladníci ze sluchátka a komunikovat se systémem nazpět mohou přímo pomocí mikrofonu.

Hlasové vychystávání v praxi

První implementaci hlasového vychystávání Sluno zrealizovalo v DLC Napajedla, distribučním centru Coop Jednot, už v roce 2006. Jen v České republice využívá toto hlasové vychystávání více než 1 200 uživatelů denně, například v maloobchodním řetězci Albert nebo vietnamsky mluvící skladníci velkoobchodu Tamda Foods, majitelé obchodního a kulturního centra Sapa v Praze. Systém používají i menší sklady s jednotkami uživatelů.

Tibor Szekeres Tibor Szekeres
Autor je zkušeným specialistou zejména v oblasti logistiky a řízení skladů s přesahem do dalších oblastí retailu a SCM. Procesní a aplikační znalosti jsou doplněny technologickými dovednostmi, jako programování v SQL, znalost prostředí UNIX (AIX, LINUX), Oracle, MS Windows. Podílel se na desítkách implementačních a poradenských projektů, zpracoval řadu analytických studií. Během své kariéry prošel různými manažerskými rolemi, nyní je ve Sluno ředitelem úseku Delivery.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

S mluvícím skladem firmy ušetří až 25% nákladů

Tempo růstu firem nabírá na obrátkách. Počet zákazníků roste, zvyšuje se obrat, ale co dělat, když najímání nových zaměstnanců nestačí na stále rychlejší zpracování objednávek? Existuje řada řešení, která při stávajících zásobách a stavech zvýší produktivitu až o 35%, přičemž uspoří firemní náklady až o 25%.