facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 12/2012 , HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů

Mračna nad HR informačními systémy



KCT DataPatnáct let jsem byl součástí týmu, který vytvářel a dodával na trh personální informační systém. Díky tomu jsem se dostal do kontaktu také s většinou produktů z této kategorie nabízených na tuzemském trhu. Troufnu si tedy možná mírně obecně a s nadhledem říci, že vývoj těchto systémů se podobá jako vejce vejci.


Jak? Pro různé technologie (operační systémy, vývojové nástroje, databáze) se nejprve vytvoří obrazovky, které obsahují údaje potřebné pro personalisty především k výpočtu mezd (např. příjmení, jméno, rodné číslo, adresa, číslo účtu, číslo OP, seznam dětí a jejich rodných čísel, …). Následně vývojáři do systému doplní moduly pro hodnocení, nábor, organizační strukturu, vzdělávání, cestovní příkazy… a ty postupně rozpracují do hloubky podle požadavků svých větších či solventnějších zákazníků. Následuje vytvoření webového rozhraní a napojení na mailový systém. V lepších případech se zadaří udržet jednotný vzhled a číselníkové charakteristiky jednotlivých modulů.

Tento postup vývoje chápu, neboť zdroje jsou omezené, vývojářů je málo a cenová realita trhu neumožní financování rozsáhlejšího vývoje. Přitom český trh je ve skutečnosti „chráněn“ legislativou před možným průnikem softwaru zahraničních firem. Těm se totiž nevyplatí pro české prostředí lokalizovat především mzdové funkcionality. S jedinou výjimkou dopadly všechny pokusy o lokalizace neúspěšně a ti moudřejší se do toho ani nepustili. A tak je pomyslný rybníček personálních systémů malý, ale náš.

Bude tomu stejně také v budoucnu, nebo začne personalistům docházet trpělivost s takto lepenými systémy? Budou se nadále všichni třást před změnou personálního systému s dobou implementace zhruba jeden rok a tomu odpovídající cenou? Nebrzdí takto pojatý systém produktivitu firem?

Před pár týdny jsem narazil na personální systém, který mne překvapil, a mám obavu, že soumrak „standardních“ HR systémů se nezadržitelně blíží. A jak jinak v době všudypřítomného fenoménu – jednalo se o cloudové řešení. Ano, už slyším stesky, že přeci nelze dát personální data mimo firmu. Obdobné názory jsem slyšel i v době, kdy začínal outsourcing mezd, který se již čile rozběhl, a nyní nikomu nepřipadá divné, že výplaty počítá externí účetní, mnozí to dokonce považují za bezpečnější. Podobné to je i s cloudem a popis zabezpečení zmíněného systému mne dokonale uklidnil. Dosáhnout takového zabezpečení dat vlastními prostředky si může dovolit jen málo firem. Další výhody cloudu, především v oblasti rychlosti implementace a možnosti růstu (i utlumení) systému spolu s firmou, mě přesvědčují, že cesta vede právě do pomyslných mračen.

Podstatná je ale funkčnost. Už na základní kartě cloudového systému je patrný rozdíl přístupu. Se standardním HR systémem se shoduje snad jen v položkách příjmení a jméno. Další údaje jsou zaměřeny na skutečné potřeby personalistů, kterým byla dána přednost před mzdovými účetními. Základní karta zaměstnance je pak podobná spíše CV (e-mail, fotka, pracovní zkušenosti, předchozí praxe, schopnost vést, speciální úkoly a projekty, jazykové znalosti, vzdělání, účast v profesních organizacích, ocenění, mobilita, …), doplněnému o funkci, středisko a nadřízeného. Bez návodu jsem se pohyboval v organizační struktuře pouze intuitivním klikáním myši a dostal jsem se k podrobnostem z oblasti vzdělávání, hodnocení, náboru, talent managementu, odměn. Vše podpořeno nástroji pro spolupráci (podoba Facebooku se nezapřela), reporty, analytickými nástroji. Taková práce musí těšit každého. Překvapilo mne, jak se jindy těžkopádně uchopitelné aplikace hodnocení nebo náboru dají řešit jednoduše a bez ztráty vypovídací schopnosti. Prostě někdo přemýšlel, měl zkušenosti, které do systému zabudoval, znal technologie, personálních trendy a z toho všeho namíchal koktejl, který bude personalistům chutnat. Bez nadsázky věřím, že brzy vzniknou (nebo už ve světě jsou) obdobné systémy. Ostatně stačí se začíst do analýz společnosti Gartner, z nichž je více než jasné, kdo jsou současní lídři v těchto oblastech.

Pokud čeští výrobci nezachytí tento nástup cloudových a personalistům sympatických řešení, obávám se o vývoj počtu ryb v našem rybníčku. Přejít totiž na personalistiku v cloudu půjde nečekaně rychle. Firmy k tomu zrají, ostatně výpočet ROI podle propracovaného kalkulátoru ve výše popsaném cloudovém systému vycházel nečekaně příznivě.

Radim Buryš
Autor působí ve společnosti KCT Data jako delivery manager.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.