facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
ERP systémy I , ERP systémy

Vyplatí se provozovat ERP v cloudu?K2Začátek kalendářního roku je neodmyslitelně spjat nejen s přeplněnými jazykovými kurzy a posilovnami, ve kterých si plní každý to svoje novoroční předsevzetí, ale také s průzkumy a prognózami, co nás v novém roce čeká. Pokud jde o IT, zůstává vše při starém – cloud. S jedinou výjimkou: firmy o něm definitivně přestávají jen uvažovat, a konečně do něj hodlají i investovat. Proč? A vyplatí se jim jejich investice?


Nedávný průzkum společnosti EMC ukázal, že 46 procent ze sedmi tisíc dotázaných manažerů je přesvědčeno, že jejich podnikovou IT architekturu nahradí do tří let cloud computing. Cloudová řešení totiž nabízejí řádově nižší vstupní investice, neomezený přístup k aktuálním datům odkudkoli, schopnost růst s firmou či optimalizovat výkon a náklady na IT dle sezonních potřeb každé společnosti. Jenže... v reálném firemním životě nemusí být všechno až tak jednoduché.

Cloud ve firemní praxi

Obecně se dá říct, že na cloudová řešení nejvíce slyší menší a – ještě lépe – začínající společnosti. Ty mají nejmenší množství požadavků na speciální úpravy a dokážou se snadno přizpůsobit přednastaveným procesům v ERP systému. Zároveň také více slyší na výrazně nižší počáteční investice, jednoznačně definovatelné náklady a snadný růst ERP řešení s vývojem firmy. Avšak i větší společnosti, které se mnohdy o cloud nezajímají z toho důvodu, že otázku ERP a IT obecně již mají vyřešenou, mohou v této oblasti najít nejednu výhodu, která v sobě skýtá nemalý potenciál k růstu. Mohou totiž svá tradiční řešení těmi cloudovými vhodně doplňovat či je postupně obměňovat až do chvíle, kdy se do cloudového prostředí přesunou zcela. Výhodou v tomto ohledu je mimo jiné to, že velké investice do rozšíření, které by společnost musela odepisovat i několik let, lze nahradit řádově nižšími měsíčními platbami, které jdou rovnou do nákladů a neblokují finanční zdroje společnosti na případné investice do svého růstu. Vysokou přidanou hodnotou je také víceúrovňová podpora v režimu 24/7/365, kterou společnosti získávají za zlomek toho, kolik by je podobné jištění stálo v případě realizace svépomocí. Ztráty způsobené výpadky tak lze snížit na minimum.

Plaťte jen za to, co opravdu používáte

Bez ohledu na to, jestli o investici do ERP či IT obecně uvažuje menší či větší společnost, je třeba řešit návratnost dané investice v čase. A to i s ohledem na případný růst či pokles poptávky i společnosti samotné. Ve většině případů je tedy nutné plánované řešení předimenzovat tak, aby bylo dostačující také za několik let. V případě cloudových řešení tato nutnost odpadá a každá společnost je schopná se přizpůsobovat nejen svému vlastnímu růstu, ale i sezonním trendům. Vše navíc probíhá v řádu minut, kdy jste schopni – často navíc přes samoobslužné rozhraní – vypínat či zapínat prostředky a licence přesně podle toho, co si žádá vaše aktuální firemní situace. Jednoduše zadáte požadavek, ten je automaticky vyřešen a vaše náklady na provoz ERP/IT se od daného okamžiku snižují či zvyšují na vámi požadovanou úroveň. A je jedno, jestli jste změnili počet svých serverů, počet licencí nebo výpočetní kapacitu vašeho celkového IT řešení – vše je jen pár kliků daleko.

Důležitá data neustále po ruce

A stejně jednoduchý může být přístup k důležitým firemním datům ve chvílích, kdy nesedíte v kanceláři u svého počítače. Zajisté jste se již s podobnou situací na cestách setkali – je třeba nahlédnout do aktuálního reportu ze systému, zadat akutní úkol, zkontrolovat stav důležité faktury, upravit přímo u zákazníka nabídku, nebo jen dohledat podstatné informace o průběhu zakázky. ERP řešení provozované v cloudu je nezávislé na platformě, a je tak možné k němu přistupovat z různých zařízení, tedy i pomocí chytrých telefonů, tabletů či tenkých klientů nebo díky webovému rozhraní z jiných počítačů a notebooků. Lze tak snadno získat výraznou flexibilitu nejen při řízení společnosti, ale i přímo v provozu a při prodeji v terénu, která se v cíli může proměnit v rozhodující náskok před konkurencí.

Soustřeďte se na svůj byznys

Tou nejdůležitější výhodou je ale – jak už to tak nejen ve firemním životě bývá – vlastně zároveň ta největší nevýhoda: o vaše servery a jejich běh se stará někdo jiný. Ale je to vůbec nevýhoda? Pokud není cloud nekoncepčně vytvořen uvnitř firmy na koleni, kdy se pod neodborným dohledem o jednotlivé služby stará hned několik dodavatelů, ale je naopak vybrán jeden komplexní dodavatel cloudových služeb, který celý projekt ve spolupráci s daným IT oddělením naplánuje a propojí s interními procesy firmy, není se čeho obávat. Za běh vašeho ERP v cloudu pak plně ručí provozovatel cloudových služeb, včetně případné náhrady škody. Starají se vám o něj lidé se zkušenostmi z desítek až stovek různorodých společností, kteří mají nejvyšší možné certifikace a při řešení problémů mají k dispozici nejnovější dostupné poznatky a nástroje. A váš provoz stojí na nejmodernějších technologiích v datovém centru, které je redundantně zabezpečeno proti výpadkům elektřiny, konektivity, živelným katastrofám, krádežím, kyberútokům i lidským chybám. A s takovou jistotou v zádech je pak mnohem snazší se soustředit na to nejdůležitější – na růst vaší společnosti. Na váš byznys.

Marek Kučera
Autor článku, Mgr. Marek Kučera, MBA, je výkonným ředitelem společnosti K2 atmitec s.r.o.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.