ERP systémy I , ERP systémy , Cloud a virtualizace IT

Už máte svůj ERP systém v cloudu?

A proč ne?

MgA. Petra Batók


VISION PRAHAA proč ano? Třeba kvůli snížení výdajů, zvýšení bezpečnosti dat, efektivní správě systému a nižším nárokům na údržbu a zaměstnance. V zahraničí to vědí už dávno, české firmy na to přicházejí právě teď.


Podle zpráv velkých hráčů na poli ERP už většina velkých firem v zahraničí přešla se svými systémy na cloudové řešení. Jak už dnes ví kde kdo, neznamená to, že systém létá v oblacích, jak by název napovídal. Naopak, nachází se na kvalitním a perfektně spravovaném zařízení, jakými disponují specialisté ‒ provozovatelé těchto služeb, ale málokdy samotné firmy. Servery jsou odborně udržované, data jsou zabezpečená a pravidelně zálohovaná. Bonusem je údržba firemního ERP systému, firma jej udržuje přímo na serveru, pravidelně ho aktualizuje a udržuje. Do systému máte přístup kdykoliv a kdekoliv, kde je internetové připojení, nejste závislí na firemní počítačové síti. Máte jednoho dodavatele obou služeb, takže se nikdo nemůže vymlouvat, že např. software špatně funguje kvůli serverům a naopak.

Úspory versus obavy

Proč tedy řada českých firem stále trvá na využívání vlastní infrastruktury? Částečně je to zvyk, ale především zde panují obavy, že se s firemními daty v systému, který nemá firma „pod střechou“, něco stane. Je to strach z neznámého, který je přirozený. Řada lidí má ještě dnes své úspory schované doma ve slamníku, i když účty v bankách jsou běžnou záležitostí. Tato nedůvěra se někdy těžko překonává, a pokud ve firmě vše funguje a o zařízení je zde dobře postaráno, může to tak zůstat ještě dlouho, dokud…

Dokud nepřijde někdo, kdo spočítá celkové náklady. Nejde jen o pořizovací cenu zařízení, to je také třeba někam umístit, oprašovat, napájet energií. Musí zde být člověk, který se o něj stará. Kromě mzdových nákladů je třeba zajistit mu kancelář, počítačové vybavení, telefon, firemní bonusy. Dalším nákladem je to, že se touto problematikou musí alespoň čas od času zabývat i vedení firmy, řídit svého zaměstnance a vzdělávat ho. Přitom ochota zaměstnávat takové lidi u firem podle všeho klesá, jak uvádí Petr Klapka, ředitel Vision Praha: „U řady našich klientů, i těch potenciálních, sleduji v poslední době podobný trend, kdy si firmy nejsou ochotné platit za IT specialistu, přitom chtějí provozovat náročnou infrastrukturu a složitý ERP systém. Souvisí to pravděpodobně i s nedostatkem kvalitních IT specialistů na trhu.“

Cloud nastupuje pomalu, ale jistě

Právě spolehlivé zabezpečení dat v cloudu je překvapivě jedním z hlavních argumentů, proč se pro toto řešení firmy rozhodují. Jeho poskytovatelé mají totiž zpravidla prostředky na mnohem lepší zabezpečení, než jakým disponují jiné firmy. Jsou-li data uložená v EU, platí na ně navíc pravidla GDPR a je striktně dáno, kdo k nim má přístup a za jakých okolností.

Vision ERP v tuto chvíli provozuje v cloudu 5 % zákazníků. Podle Petra Klapky jsou to především menší zákazníci s maximálně dvěma desítkami uživatelů. „V poslední době vnímám, že více stávajících zákazníků ruší vlastní infrastrukturu a přesouvají systém k nám do cloudu. Ještě větší zájem o toto řešení mají noví zákazníci, mezi nimi i jsou větší firmy než doposud. Nechtějí řešit software s více dodavateli, vyhovuje jim, že nabízíme ucelené řešení. Očekávám, že letos se až polovina nových zákazníků rozhodne pro cloudové služby.“

Flexibilita a rychlost implementace

Rychlost implementace je další argument, o kterém se často hovoří v souvislosti s ERP systémem v cloudu. Souvisí to zřejmě s možností prakticky neomezeného přístupu pracovníků implementačního týmu do úložiště. V případě Vision ERP to tak úplně neplatí, protože systém se přizpůsobuje každému zákazníkovi podle jeho potřeb a zavedených procesů, a zpravidla tedy implementace zahrnuje i velké množství individuálních úprav systému. Nezáleží pak prakticky na tom, jestli se pracuje v cloudu, nebo u zákazníka, díky možnosti vzdáleného přístupu není ani prací na serverech klienta konzultant nijak omezený.

Naopak flexibilita je bezesporu u cloudu velkou výhodou. Systém lze prakticky neomezeně rozšiřovat jak do počtu uživatelů, tak množství funkcí, které zákazník využívá. U on-premise řešení se vždy musí uvažovat předem o tom, co infrastruktura zvládne obsloužit. Cloud má v tomto smyslu neomezené možnosti využití.

ERP systém v péči dodavatele

Další výhodou oproti on-premise řešení je údržba ERP systému. Dodavatel udržuje v cloudu systém funkční a na nejnovější verzi. Jedná se zejména o licenční model SaaS (Software as a Service), kdy si klient software nekupuje a neinstaluje na vlastní zařízení, ale licence si pouze pronajímá a systém provozuje dodavatel právě v cloudu. V tomto případě jsou pořizovací náklady na systém podstatně nižší a místo nákupu se platí zpravidla měsíční poplatky za licence, provoz a údržbu systému. Z hlediska užívání licencí je tento model pružnější a méně zavazující. Existují ale i jiné možnosti a je možné modely různě kombinovat, vše záleží na domluvě a možnostech konkrétního dodavatele řešení.

Kdy dává on-premise smysl?

Někdy není rozumné následovat trendy za každou cenu. Má vaše firma specialistu, který se o servery výborně stará a rozumí si i se správou softwaru? Investovali jste v poslední době do hardwaru? Pak není třeba dělat unáhlená rozhodnutí, využijte a zúročte to, co už ve firmě máte. Věřte ale, že tato otázka přijde v budoucnu znovu na pořad dne. Možná už tou dobou bude cloudové řešení u nás mnohem běžnější a i vy oceníte jeho výhody.

MgA. Petra Batók MgA. Petra Batók
Autorka článku je manažerka marketingu společnosti VISION PRAHA, s. r. o.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

AI jako motor výroby a datové inteligence

ITS_6Jak jste si jistě všimli, aktuální vydání IT Systems je první, které má nové logo. Po dlouhé době jsme se rozhodli oživit nejen logo časopisu, ale také navazujících online médií. Právě výraznější provázání loga časopisu IT Systems, webu SystemOnLine a newsletteru SystemNEWS bylo hlavním cílem modernizace, ke které jsme přistoupili teprve podruhé v téměř třicetileté historii našeho časopisu.