Infor
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEMS 9/2013 , ERP systémy

Klíčové trendy v oblasti ERP systémůMicrosoft DynamicsSvět ERP systémů se odjakživa snažil odrážet aktuální potřeby firem, jejichž chod má podnikový systém řídit. V souvislosti s nedávnou krizí se však změnil způsob fungování firem, a díky tomu se výrazně proměnily tyto systémy.Jeden systém na všechno, včetně BI

Už delší dobu existuje jasný trend sdružování všech informací do jediného informačního systému. Doby, kdy firmy používaly třeba i pět různých specializovaných systémů, které pak náročně a nákladně integrovaly, jsou již pryč. Doba dokonce pokročila ještě o jednu úroveň dál – nejde již jen o to, aby všechna data byla v jednom systému, ale o to, aby se u každé entity – zákazníka, dodavatele, produktu, závodu – dalo z jediného pohledu zjistit vše potřebné. V informačních systémech dneška se tak integrují i stále pokročilejší business intelligence nástroje. Kupříkladu nový Microsoft Dynamics AX 2012 přímo nabízí 35 předpřipravených uživatelských rolí (finanční ředitel, vedoucí skladu) s již hotovými business intelligence výstupy. Najdete zde šestnáct předpřipravených analytických kostek a přes osm set reportů. Pokud jsou potřeba nějaké další, je možné si je připravit individuálně v Excelu 2013. Ten díky integrovaným nástrojům PowerPivot a Power View umí interaktivně pracovat přímo s databází Dynamics AX 2012.

Data z ERP systému se používají i v dalších systémech firmy

To, že má ERP systém všechna data pohromadě a umí nabízet různé komplexní pohledy, začaly firmy využívat i jinde. Dnes je již běžné, že data z ERP systému jsou dostupná zaměstnancům, dodavatelům a mnohdy i zákazníkům. Kupříkladu Datart má svůj podnikový systém propojen se službou Můj Datart, kde si zákazníci mohou například nechat evidovat všechny produkty zakoupené v těchto prodejnách a následně je reklamovat i bez účtenky či záručního listu. To vše díky přímému provázání s podnikovým informačním systémem. Zcela běžné je dnes také sledování zásilek či stavu objednávek, kdy se zákazníci dívají na data z ERP systému v reálném čase.

Od maximální individualizace po důsledné následování best practices

Zajímavým trendem na trhu je čím dál tím větší důraz na maximální flexibilitu ERP systému. Firmy chtějí mít možnost maximální individualizace celého systému a zároveň využít vestavěné best practices. Někdy je přitom možné se setkat v rámci jedné firmy a jednoho systému s aplikací obou přístupů najednou. Oba dva totiž mají své jasné benefity. Úprava na míru přináší možnost pokrytí unikátních procesů, které firmu odlišují od konkurence. Druhý přístup pak dává možnost upravit vlastní procesy podle celosvětových best practices, tedy podle toho, jak to dělají v daném oboru ti nejlepší na světě. Čím dál tím více českých firem tak volí zlatou střední cestu, kdy provádí individuální úpravy ERP systému jen tam, kde je unikátnost daného procesu pro firmu skutečně přínosná, a zbylé procesy naopak aktualizuje podle best practices. Z implementace ERP systému se tak často stává impulz pro iniciaci strategických změn ve firmě.

ERP systém musí umět podpořit i zcela nové aktivity firmy

S tím souvisí i další současný trend. ERP systém musí umět pokrývat i zcela nové aktivity firmy. Ty se objeví buď právě v souvislosti s celkovou revizí fungování firmy, anebo – což je v současnosti v ČR poměrně časté – v souvislosti s akvizicí nějaké jiné firmy. ERP systém současnosti tak musí být univerzálně použitelný, ale zároveň by měl nabízet ony potřebné best practices umožňující rychlou implementaci a případnou restrukturalizaci nově akvírované firmy. Moderní ERP systémy tuto otázku řeší tak, že kromě standardních oblastí jako HR, finance, sklad apod. v sobě zahrnují i řadu předpřipravených specializovaných modulů pro řízení procesní výroby, štíhlou výrobu, retailový prodej, distribuci atd. Firma tak získává jistotu, že když se bude chtít v budoucnu pustit do zcela nové a třeba i náročné oblasti podnikání, její stávající systém ji v tom maximálně podpoří.

Milan Cvrkal
Autor je produktovým manažerem divize podnikových řešení Microsoft Dynamics ve společnosti Microsoft.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Letos, kdy slavíme úspěšných 30 let IBM POWER na trhu, byl oznámen procesor POWER10

Tech DataNový procesor POWER10 bude vyráběn jako první komerční procesor 7nm technologií. Architektura POWER10 přinese vyšší energetickou efektivnost, funkci sdílení paměti mezi servery a nové prvky bezpečnosti. Návrh je optimalizován pro budoucí prostředí provozu IT - hybridní cloud. Prodej nových IBM serverů s POWER10 je plánován na 2021.