facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
ERP systémy I , ERP systémy

Jak na implementaci ERP systému, aby to firmě přineslo vysokou přidanou hodnotu?

-byznys-


Nasadit do firmy ERP systém a nasadit ho tak, aby tím firma získala skutečně konkurenční výhodu, to je diametrální rozdíl. Pouze 10 % firem zvládne imple­men­ta­ci ERP systému tak, že to pro firmu představuje opravdový přínos. Tak mluví výzkumy. A praxe toto tvrzení jen a jen potvrzuje. Proč se to firmám neda­ří? Jaké chyby dělají? Na co by si měly dát pozor? Přečtěte si tipy z praxe, které sestavili konzultanti systému Byznys.


Na implementaci ERP systému musíte mít ve firmě zázemí

Často se firmy upínají k ERP systému jako nástroji, který sám vše spasí. Někdo to firmě poradil, možná si zástupci vedení přečetli o tom, jak informační systém dá všechno dohromady. A bezhlavě se do toho vrhnou. To nedopadá dobře.

V případě tak velkého projektu, jako je nasazení ERP systému, se hodí nejdříve trochu zpomalit a vše si pořádně rozmyslet. Protože jestli investici do ERP systému nebudete brát jako opravdu pro­myš­le­ný a strategický krok, pak je snad výhodnější do toho nejít vůbec.

To, co potřebujete, je především zázemí a infrastruktura ve vlastní firmě. Aby celý projekt nasazení nového informačního systému do firmy dopadl úspěšně, musíte k ní přistoupit jako k události roku. V první řadě je potřeba delegovat správnou osobu. Někoho, kdo bude mít časovou kapacitu, zodpovědnost a zároveň přehled o firemních procesech. Případně bude mít k ruce další kolegy, kteří znají detailně chod jednotlivých oddělení. Zapomenout ale nesmíte ani na ostatní kolegy. Motivovat zaměstnance, aby v novém systému neviděli protivníka ale pomocníka, to je další z předpokladů úspěšného nasazení.

Obecně si musíte uvědomit, že implementace ERP systému je o spolupráci dvou stran. Ano, tohle zrovna slyšet nechcete, ale kromě ochoty budete muset věnovat projektu i svůj čas. Hrubý odhad dokonce říká, že vás to bude stát 2× více času než samotného dodavatele ERP systému, který těží ze své zkušenosti s podobnými projekty.

Všemu ale předchází ještě jeden zásadní krok, a to je výběr samotného partnera. Nezapomeňte, že pořízení ERP systému může být investice klidně na celý život. K tomu budete potřebovat opravdu spolehlivého partnera, se kterým si budete rozumět.

Podrobněji popsané tipy pro implementaci ERP systému najdete v e-booku, který je k dispozici na webu: www.byznys.eu/cs/implementace

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Poslechněte si úspěšný příběh spojení ERP a APS v praxi

Meet UpCo je potřeba k úspěšnému řízení strojírenské firmy z pohledu informačního systému? Jak si společnost Fermat poradila díky spojení ERP a APS s dobou plnou změn? Na tyto otázky odpoví setkání „Silné nástroje pro výrobu a její plánování“, které se uskuteční 11. 10. 2023 v prostorách RHK Brno v areálu brněnského výstaviště. Bohaté zkušenosti z implementace, používání a rozšiřování informačního systému vás vtáhnou do užitečné diskuse.