facebook LinkedIN LinkedIN - follow
ERP systémy II , ERP systémy

Jak jsme na tom s ERP systémy v České republice?

Ing. Vladimír Bartoš


České podniky a pobočky nadnárodních holdingů v ČR jsou informačními technologiemi velmi dobře vybavené. Troufám si říci, že nenajdete podnik nad 50 zaměstnanců, který by neměl ERP systém nebo systém, který si zkratku ERP alespoň vkládá do svého popisu.


Potýkáme se zde však se dvěma hlavními nedostatky, které brání firmám naplno využít výše popsané výhody ERP systému:

  • Firmy mají ERP systémy s nedostatečnou funkcionalitou a špatně integrovanými podnikovými procesy.
  • Firmy mají špatně implementované ERP systémy.

Uvedu pár příkladů:

  • Před rokem jsem prováděl analýzu podnikových procesů ve výrobním závodě japonského holdingu z oblasti automotive. Přijel jsem na domluvenou schůzku a čekal jsem hodinu na svého klíčového uživatele. Když konečně přišel, oznámil mi, že byl na poradě, má na mě 15 minut a pak musí na další poradu. To se opakovalo ten den ještě dvakrát. Nejdříve jsem se domníval, že jsem si vybral špatný den, nebo že došlo k nějaké havárii, ale po čase jsem zjistil, že v této firmě je několik porad denně běžnou rutinou. A postupným mapováním situace ve firmě jsem zjistil i příčinu: Podnik používal množství různých aplikací navzájem velmi špatně integrovaných namísto komplexního ERP systému. Porady zajišťovali tok informací napříč procesy – tedy to, co standardně automatizuje ERP systém! Dovedete si představit náklady, které jsou s takovým fungováním firmy spojené? A ke kolika chybám a nedorozuměním musí zákonitě docházet? A jak je vše pomalé?
  • Dalším příkladem je firma, která pořídila vyspělý drahý ERP systém, ale očekávané přínosy se nedostavily, takže si u nás objednala nezávislou analýzu pro identifikaci příležitostí ke zlepšení. Po několika dnech rozhovorů s klíčovými uživateli se ukázalo, že základním problémem je nefunkční plánování výroby a nákupu. ERP systém zkrátka navrhoval nesmyslné požadavky na nákup a výrobní příkazy. A příčiny? Otevřené nákupní objednávky s termíny v historii, o které se již nikdo nestaral, ale ERP systém stále počítal s tím, že dodávky přijdou nejpozději dnes. Výrobní příkazy uvolněné do výroby s prošlými termíny, o nichž všichni věděli, že nebudou dokončené ani za týden, ale systém počítal s okamžitou realizací. Špatně nastavené pokročilé plánování do omezených zdrojů, které nereflektovalo specifické vlastnosti klíčových výrobních zdrojů.

Stačilo by několik člověkodnů schopného konzultanta a situace by se výrazně zlepšila, ale kde jej vzít, když dodavatel ani jeho partneři takového nemají? V obou případech nezbývá, než implementovat nový ERP systém a soustředit se při jeho výběru i na kvalitu konzultantů, kteří jej budou implementovat. Úspěch totiž nezávisí na hezkých obrazovkách systému, ale na tom, zda výrobní podnik ve finále získá funkce, které budou efektivně podporovat jeho podnikání a IT partnera, který mu bude schopen dlouhodobě pomáhat v rozvoji.

Vladimír Bartoš Vladimír Bartoš
Autor článku je ředitelem pro strategii společnosti Minerva Česká republika.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.