facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Small Business Solutions II , Účetní a ekonomické systémy

Jak ušetřit při výběru a implementaci

ekonomických informačních systémů?

Ján Vaculčiak


Určitě jste již zaslechli o ERP – firemních informačních systémech, které spojují plánování, výrobu, obchod, ekonomiku a další aktivity do jednoho řešení. To, co vypadá na papíře dobře, je ve skutečnosti ještě lákavější – vhodné ERP řešení přináší u více než 65 procent firem v krátké době dramatické zlepšení ve využívání zdrojů, efektivitě a samozřejmě lepší servis pro zákazníky.Není však třeba zapomínat ani na druhou stranu mince – 10 až 25 procent firem konstatuje, že ERP systém jim nepřinesl očekávaný přínos. Situaci komplikuje i bohatý výběr menších či větších ERP řešení, jejichž slabší místa často odhalíme až při samotné implementaci.

Jak ušetřit čas a investice při výběru ERP řešení?

Dříve, než zavrhnete všechny informační systémy, podívejme se na způsob, jak vytěžit z ERP systému co nejvíc, a pár tipů, jak zjednodušit implementaci na minimum:

1. Co skutečně potřebujeme?

Systémy rozšířili nabídku o vícero funkcionalit, jako CRM, Monitoring výroby, Mzdy apod., které jsou buď fixní součástí systému, nebo se dají dokoupit k základní sestavě. Vyberte si řešení, které obsahuje všechny vámi požadované funkcionality a potřebuje ve firmě minimální úpravy. Ubezpečte se, zda jsou doplňkové moduly skutečně integrované se systémem.

2. Další skryté požadavky

Některé systémy disponují širokou škálou funkcionalit, které sice nevyužíváte, ale v případě slabší infrastruktury zásadně zpomalují systém a zatěžují i další aplikace.

3. Za co mám platit?

Plaťte jen za to, co opravdu využijete. Menším společnostem, které hledají něco víc než jen účetní systém, doporučuji provést průzkum i v segmentu středně velkých ERP systémů. Většina je postavená modulárně, rozhodující je jen cenová struktura základní a rozšířené verze. Předností těchto řešení je jednoduché rozšíření dle potřeby. Vyhnete se tak komplikacím s doplňováním funkcionalit prostřednictvím řešení od jiného dodavatele, či vytvoření chybějících částí na klíč, což výrazně prodraží systém nejen z pohledu financí, ale i času a lidských zdrojů.

4. Nezapomeňme na uživatele

Nejzranitelnějším prvkem systému jsou lidé. Vyzkoušejte si nabízené systémy a nechejte si je otestovat skutečnými uživateli. Je ERP řešení srozumitelné pro uživatele? Má intuitivní ovládání?

Na jaké chyby se nejčastěji přichází při implementaci ERP systémů?

1. Licenční politika

Menší ERP systémy nabízí lákavou cenu základních modulů. Koncová cena se však často dramaticky zvýší o příplatky za doplňkové funkcionality, uživatele či základní technický servis. Bude vám současná licenční politika vyhovovat i v případě nárůstu počtu uživatelů? Nechejte si připravit cenu na míru vašim požadavkům (včetně servisních zásahů) a zjednodušte si tak porovnání konkurenčních produktů.

2. Kdo garantuje aktualizaci systému?

ERP systémy kopírují legislativní nařízení dané země. Ubezpečte se, kdo a v jakém čase zabezpečí případné legislativní změny a jakým způsobem bude realizovaná jejich implementace v případě, že systém už využíváte.

3. Na jaké služby máme nárok?

ERP systémy zpracovávají citlivá data. Jaké jsou garance, že systém zvládne velký počet údajů? Jaké služby technické podpory vám garantuje dodavatel? Jsou pro vás z dlouhodobého hlediska výhodné?

4. To podstatné je očím neviditelné

ERP řešení jsou kostrou firmy, která zasahuje do každé oblasti a udržuje aktivity firmy jako jeden organismus. Základem bezproblémového nasazení systému je vedle dobré přípravy i výběr zkušeného IT partnera, který kromě informačního systému poskytne i kvalitní konzultace a podporu.

Autor je vedoucím oddělení Enterprise Solutions společnosti Datalan.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.