facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEM 7-8/2002

Trh s podnikovými softwarovými aplikacemi vzrostl

-red-


Nová studie IDC o trhu podnikových softwarových aplikací (EAS - Enterprise Application Suites) v České republice ukazuje, že investice do těchto aplikací vzrostly v roce 2001 o 13,7 % oproti roku 2000 a dosáhli tak hodnoty 63,47 milionů dolarů. Výsledky mezinárodních dodavatelů byli rozdílné. Například SAP, Navision a Scala zaznamenaly výrazný nárůst, kdežto QAD a GEAC nepatrný pokles. Společnosti LCS a OR CZ byli vedoucími domácími dodavateli. V roce 2001 trhu nadále dominovala společnost SAP s nárůstem obratu za licence a údržbu (L&M) o 14,6 %.


Účetní evidence, představující 29,9 % celkových investic do EAS řešení, byla za minulý rok opět nejpopulárnější funkční oblastí na českém trhu. Velmi pozoruhodný byl prudký vzestup segmentu trhu s rozšířenými aplikačními funkcionalitami hned na druhé místo (moduly implementované dodavateli aplikací, které zahrnují např. CRM (řízení vztahů se zákazníky), SCA (automatizace dodavatelského řetězce) nebo eCommerce & Knowledge Management (elektronický obchod a řízení znalostí). Moduly materiálového hospodářství a distribuce zaujaly třetí místo hned před specifickými odvětvovými funkcionalitami. V rámci této podoblasti rozšířených aplikačních funkcionalit dosáhly moduly eCommerce po delší době největšího podílu na celkovém obratu.

Vedoucím operačním systémem s 50,4 % podílem na celkovém počtu instalací EAS v roce 2001 byl systém Windows. Na druhém místě se umístil Unix se 42,7% podílem. Ostatní využívané systémy v roce 2001 byli OS/400 společnosti IBM s 5,9% podílem na trhu a Novell s 0,5% podílem. Dále pak následuje mizivé procento (0,4 %) ostatních používaných systémů (většinou Linux). Nejpopulárnější hardwarovou základnou pro nové instalace i nadále zůstává HP, schraňující 37 % podílu na trhu. Compaq a IBM skončili těsně na druhé a třetí pozici s 22% a 21,7% podílem.

Výrobní segment zastupoval v roce 2001 oblast s nejvyššími investicemi do EAS řešení, a to 12,74 miliónů dolarů, což tvoří 20,1% podíl na celkových investicích do EAS. Komunikační sektor zase přispěl největším podílem investic do licencí a údržby (L&M), a to 13,5% podílem. Mezi další odvětví s význačnějšími podíly na celkových investicích do EAS řešení patří energetika, doprava a bankovnictví.

V dlouhodobějším výhledu očekává IDC, že trh podnikových softwarových aplikací v České republice bude růst meziročně o 13,9 % během období následujících pěti let. V rámci podoblasti rozšířených aplikačních funkcionalit předpokládá IDC největší nárůst v oblasti řízení vztahů se zákazníky (CRM).

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -