facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 11/2022

Integrované řešení pro prezentace a videokonference

Testovali jsme interaktivní displej NEC WD551

-lg-


NEC WD551Kvalitní řešení pro prezentace a videokonference je stále důleži­těj­ší pro podporu týmové spolu­prá­ce, pro školení a workshopy, které budou účastníky bavit, nebo pro úspěch obchodních jednání. Éra nudných prezentací založených na promítání snímků a jejich pasivním sledování už je za námi. Důležitým prvkem prezentací je dnes interaktivita, tedy možnost do prezentace přímo vstupovat, kreslit a psát poznámky, ovládat prezentaci přirozeně dotykem a gesty a zapojit i vzdálené účastníky pomocí videokonference, která nebude rušená nekvalitním obrazem a zvukem.


Pro splnění uvedených požadavků moderní prezentace a vzdálené spolupráce nabízí společnost Sharp/NEC celou řadu produktů, mezi nimiž je i dotykový videokonferenční displej NEC WD551, který jsme měli možnost krátce otestovat. Sami jsme si tak mohli vyzkoušet, že nabízí velmi dobrou kvalitu ve všech ohledech moderní prezentace a videokonference. Jde o šikovně integrované a mimořádně intuitivní řešení, které staví především na jednoduchosti použití.

WD551 je řešení typu vše v jednom, které rozšířilo už tak bohaté portfolio interaktivních displejů vzniklé sloučením nabídek Sharpu a NECu a které zahrnuje jak cenově dostupné modely pro nenáročné prezentace, tak i špičková řešení pro nonstop provoz na dispečerských pracovištích. Model WD551 je svými parametry i cenou někde uprostřed nabídky a má předpoklady, aby se stal bestsellerem, díky velmi výhodnému poměru kvality, dostupných funkcí, jednoduchosti použití a ceny. V době testování se cena NEC WD551 pohybovala okolo 100 tisíc korun bez daně a navíc jeho distributor avizoval brzké zahájení kampaně, v rámci které by měla být cena ještě podstatně nižší.

Myslím, že displej WD551 se vyplatí i jako doplňkové řešení pro firmy, kterou budou některé z jeho funkcí využívat jen příležitostně. Po­dob­né produkty, nebo kombinovaná řešení jsou dražší a navíc větši­nou postrádají výhodu a eleganci integrovaného řešení, které vyniká jednoduchostí a okamžitou připraveností pro interaktivní prezentace a videokonference. Displej WD551 je certifikovaný pro použití s Microsoft Teams, ale perfektně funguje nejen v prostředí Office 365, ale i s aplikacemi Zoom, Cisco Webex a Google Workspace.

NEC WD551

NEC WD551 má velkoplošný dotykový displej s úhlopříčkou 55“ s vestavěnou videokonferenční kamerou (3840p, 30fps), kvalitními mikrofony (dosah 6 m, pokrytí 180°) a výkonnými reproduktory (2×12 W + subwoofer 15 W). Použitý panel typu IPS s přímým LED podsvícením nabízí velmi široké pozorovací úhly, které jsou u prezentačního displeje velmi důležité. Účastníci jednání tak mohou sledovat obsah prezentace stejně kvalitně bez ohledu na to, zda sedí přímo naproti displeji, nebo kousek stranou. Velikost displeje, ale i nastavení kamery a mikrofonů předurčuje WD 551 pro využití v menších místnostech a jednání skupin od dvou do osmi účastníků.

NEC WD551 nabízí hned několik možností připojení, ale jeho hlavní předností a základem už tolikrát zmíněné jednoduchosti je možnost připojení přes USB-C, což je stále populárnější multifunkční rozhraní, které najdete snad na všech současných noteboocích a které umožňuje přenášet současně a oběma směry obraz, zvuk i data a přitom ještě připojené zařízení nabíjet. Typickým scénářem využití WD551 je tedy interaktivní prezentace nebo videokonference s využitím notebooku připojeného přes USB-C. Stačí jednoduše notebook připojit do jednoho ze dvou dostupných konektorů USB-C a rázem máte k dispozici velký dotykový displej s kvalitní webkamerou a mikrofony. Váš notebook (s podporou power delivery) se přitom bude nabíjet příkonem až 65 W.

K dispozici je i oblíbený HDMI konektor, do kterého lze připojit zdroj obrazu a zvuku, ale v takovém případě bude zařízení WD551 sloužit pouze jako velký externí monitor a využijete tak jen zlomek jeho možností.

Jak už bylo zmíněno, základním atributem WD551 je jednoduchost. Názorným příkladem je umístění základních ovládacích prvků, které jsou snadno dostupné dole na přední straně displeje, a prezentující tak může pohotově přepínat vstupy, ovládat hlasitost, ztlumit mikrofon nebo rychle vyvolat nabídku Start ve Windows. To vše může samozřejmě udělat i pomocí dálkového ovladače, ale ten obvykle nemáte po ruce, když stojíte přímo u displeje a ovládáte prezentaci dotykem a děláte do ní poznámky, ať už přiloženým perem, nebo prstem.

Mimochodem psaní na displeji NEC WD551 je velmi přirozené díky kombinaci přesnosti a citlivosti displeje s antireflexním povrchem, který je příjemný na dotek a přitom odolný proti ulpívání otisků prstů. Výrobce pro tento mix vlastností používá označení Pen On Paper. Důležitá je také zvýšená odolnost displeje proti poškrábání, i když pochopitelně na nižší úrovni než u displejů určených do veřejných prostor. Mimochodem, díky plochému designu bez předsazených rámečků se povrch obrazovky WD551 snadno čistí, což je velmi praktické.

WD551 také díky integrovaným snímačům shromažďuje různé telemetrické údaje ze svého prostředí, jako jsou údaje o přítomnosti lidí v místností, teplotě, osvětlení a kvalitě ovzduší, což lze využít např. v systému inteligentní budovy.

Vzhledem ke své velikosti není NEC WD551 typicky mobilním řešením, ale přesto díky svému kompaktnímu provedení může skvěle posloužit např. i na firemní akce v místech, kde není k dispozici prezentační a videokonferenční technika v potřebném rozsahu a kvalitě. Pomocí WD551 můžete možnosti prezentace a jednání v daném místě velmi elegantně rozšířit. Mezi volitelné příslušenství patří praktický stojan na kolečkách s možností rozšíření o různé držáky.

Na co si dát pozor

Na kvalitu USB-C kabelu. Pokud má fungovat plnohodnotné připojení se všemi možnostmi, které WD551 nabízí, je nutné použít kvalitní kabel. NEC proto přikládá vlastní kabel s délkou 1,8 m a nabízí i možnost dokoupení delšího kabelu.

Co nám chybělo

Bezdrátové připojení je dostupné jen pomocí rozšiřujících modulů nebo externích zařízení. Chybí také režim PIP (picture in picture), který by se mohl hodit při prezentaci z více zdrojů obrazu a zvuku. K dispozici je jen rychlé přepínání mezi jednotlivými vstupy.

Závěr – hodnocení

Interaktivní displej NEC WD551 je skvělé, integrované řešení pro prezentace a videokonference s výbornou kvalitou obrazu i zvuku, řadou chytrých funkcí a přesným dotykovým ovládáním, které vyniká jednoduchostí použití a dostupnou cenou. Proto jsme se rozhodli udělit mu naše redakční ocenění IT Systems TIP.

Aktuálně probíhá možnost zakoupit demo produktu okolo 70 000 Kč bez DPH. Tato akce je platná do 31. 03. 2023. Podrobnosti této demo akce získáte u svých distributorů.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.