facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 12/2022

Notebook s nekompromisním výkonem

Testovali jsme špičkový pracovní notebook Dell Precision 7770

-lg-


Dell Precision 7770Naší redakcí už prošlo mnoho notebooků různých koncepcí od levných chromebooků až po nejdražší manažerské noteboo­ky, které kombinují prémiový design a vysoký výkon v ultraleh­kém provedení. Notebook Dell Precision 7770 je ale jiný a do uvedené škály ho vůbec nelze zařadit. Jde o mobilní pracovní stanici, která nabízí opravdu mimořádný výkon a velký displej se špičkovými parametry.


Proto je tento 17,3" notebook také relativně velký (profil 26,70 mm) a těžký (3,02 kg), byť se Dell chlubí tím, že oproti předchozí generaci se mu rozměry i hmotnost modelu Precision 7770 povedlo snížit. Rozhodně ale nejde o zařízení pro práci na cestách, ale spíše jen pro příležitostné přenášení. Dell Precision 7770 je zkrátka určen tam, kde se počítají náročné úlohy, a na prvním místě je nekompromisní výkon v kompaktním provedení, v jednom přenositelném zařízení. Příkladem mohou být vědecké instituce, výzkumná pracoviště, různé laboratoře, ale i další místa, kde s ohledem na dané prostředí a pracovní postupy není vhodné využít stolní počítač. Jeho vlastnosti jistě ocení i konstruktéři a projektanti (zejména ve spojení s externím monitorem), vývojáři a další profesionálové, kteří mají na prvním místě požadavek na výkon a nechtějí dělat kompromisy kvůli hmotnosti ani ceně.

Dell Precision 7770

Design

Dell Precision 7770 má kovové šasi a nenápadný, střídmý design kombinující šedou a černou barvu. Notebook má robustní konstrukci, ale jde o model pro použití v interiéru, a proto u něj nehledejme nějaké zvláštní prvky zvýšené odolnosti. Na zadní straně notebooku jsou tři otvory pro odvod tepla, které pokrývají většinu zadní strany. Po obou stranách notebooku je množství konektorů. Na spodní straně notebooku jsou dvířka pro rychlý přístup k druhému vyjímatelnému úložišti M.2 SSD. V našem případě se jednalo o 2 NVMe disky s kapacitou 2 TB.

Za zmínku určitě stojí perfektní podsvícená klávesnice a její okolí z matného měkčeného plastu, který je na dotek velmi příjemný, neklouže a nezůstávají na něm otisky, což platí i pro velký a přesný touchpad.

Displej

Zatímco design notebooku je vcelku obyčejný, hned po prvním zapnutí nás ohromila jedna z jeho důležitých předností, a sice špičkový 17,3" displej s UHD rozlišením, frekvencí 120 Hz a vynikajícím pokrytím barevného prostoru (99 % DCI-P3) s certifikací HDR400. Displej je typu IPS a nabízí perfektní obraz prakticky z jakéhokoli úhlu (178°). Mimořádná je i svítivost displeje 500 nitů, která umožňuje pracovat i ve ztížených světelných podmínkách.

Výkon

Model Precision 7770 je nejvýkonnější mobilní pracovní stanice, jakou Dell nabízí, a my jsme měli možnost ji otestovat ve špičkové variantě s procesorem Core i9-12950HX vPro (v nabídce jsou i 4 slabší varianty s procesorem Core i7). Použitý procesor má 30 MB cache a 16 jader, z čehož 8 jader je typu P s frekvencí 2,30 až 5,00 GHz a 8 jader typu E, která běží v rozsahu 1,70 až 3,60 GHz.

Vystačí si přitom s relativně malým příkonem (TDP 55 W), takže ani tak vysoký výkon není problém uchladit, a to i díky sofistikovanému systému, který chytře kombinuje tepelná vedení (heatpipes) a tiché ventilátory. Při běžné kancelářské práci, která pochopitelně potřebuje pouze malý zlomek dostupného výkonu, je tak notebook zcela tichý a vystačí si s pasivním chlazením. Ventilátory se postupně zapojují až v zátěži, kterou jsme simulovali různými benchmarky. Při maximální zátěži, která zaměstnala i grafiku a disky, se notebook začal silně zahřívat (ostatně napájecí zdroj má příkon 240 W), což bylo znatelné i přes klávesnici, ale po ukončení testů si notebook velmi rychle „odfoukl“ a opět se ztišil. Konstruktéři notebooku Precision 7770 odvedli skvělou práci.

Ještě dodejme, že výkonnému procesoru logicky musí odpovídat i výkonná grafika, zde konkrétně profesionální grafika Nvidia RTX A5500 se 16 GB paměti, která se nezalekne ani nejnáročnějších úloh.

Zajímavostí je u notebooku Dell Precision 7770 použití paměťových modulů CAMM (Compression Attached Memory Module). Zatímco běžné notebooky mají obvykle typ SO-DIMM, Dell použil nový systém, který lépe řeší prostorové nároky u velkých kapacit operačních pamětí. Na 64 GB paměti DDR 5 v testovaném notebooku by byly potřeba 2 moduly SO-DIMM, zatímco CAMM stačí jen jeden.

SODIMM vs. CAMM

Konektivita

Dell Precision 7770 nabízí širokou škálu možností připojení. K dispozici jsou dva porty USB-A 3.2 (Gen. 1), dva porty Thunderbolt 4, navíc ještě další port USB-C 3.2 (Gen. 2), konektor HDMI 2.1, čtečka SD karet, gigabitový port LAN a 3,5mm audio jack. V námi testovaném modelu byla i volitelná čtečka karet SmartCard. Bohatá nabídka, že? Pro bezdrátové připojení nabízí notebook WiFi 6E a Bluetooth 5.2. Volitelně je k dispozici i připojení přes 5G/LTE. Chyběla nám tak snad jen čtečka otisků prstů.

Cena a shrnutí

Špičkovému výkonu notebooku Dell Precision 7770 odpovídá i jeho cena, která se v době testování pohybovala okolo 125 tisíc Kč bez daně. Slabší verze s procesorem Core i7 jsou dostupné v cenách od 75 do 105 tisíc Kč. Pokud bychom měli Dell Precision 7770 popsat jednou větou, jde o profesionální notebook s mimořádným výkonem a vynikajícími parametry ve všech ohledech pro uživatele se specifickými nároky na mobilní zařízení.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.