facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 11/2013

Recenze: Kompaktní a všestranný NAS

Test síťového úložiště Netgear ReadyNAS 312NetgearSpolečnost Netgear nám zapůjčila na testování jeden z modelů nové generace stolních NAS zařízení, kterou ohlásila letos na jaře a jejíž jednotlivé modely postupně uvádí na náš trh. Testovaný model ReadyNAS 312 je nejmenším modelem střední řady 300, která je svými parametry i cenou určena pro malé firmy a kanceláře.


Na první pohled

Model 312 je určen pro osazení dvěma disky. Jeho konstrukce je jako vždy u značky Netgear velmi bytelná. Jde o kompaktní kovovou skříň s minimalistickým designem a velmi pohodlným přístupem k instalovaným diskům. Praktický je USB konektor na přední straně. Hned po rozbalení získává ReadyNAS 312 první kladné body. Pohled na zadní stranu pak odhalí nadstandardní možnosti připojení a rozšíření modelu ReadyNAS 312. Dva gigabitové LAN konektory, dva konektory USB 3.0 a jeden eSata pro připojení externích disků nebo rozšiřující jednotky. Kompatibilní je pětipozicová expanzní jednotka EDA500. K dispozici je i HDMI konektor pro případné využití zařízení jako multimediálního centra. Větší modely řady 300 jsou na přední straně navíc vybaveny i LCD displejem, u modelu 312 musíte vystačit se třemi diodami a podsvíceným tlačítkem, které indikují stav zařízení a osazených disků. V dané kategorii jde o běžné řešení.

netgear ReadyNAS 312


Instalace

Velmi jednoduchá je instalace disků. Standardní 3,5" formát disků stačí zacvaknout do plastového rámečku, zasunout do kovového šuplíku a s ním do NASu. Přiložené šroubky využijete jen při instalaci 2,5" disků. Po vložení disků a zapnutí zařízení se implicitně nastavil režim X-RAID2, ve kterém systém sám vytvoří z dostupných disků flexibilní svazek s redundancí dat podle aktuální konfigurace disků. V našem případě logicky vytvořil ze dvou 4TB disků zrcadlený svazek s kapacitou 4 TB. Technologie X-RAID2 také automaticky provádí zvětšení svazku při rozšíření zařízení expanzní jednotkou. Umožňuje tak začít s jedním diskem a později jej rozšiřovat a přidávat větší kapacitu bez překonfigurování systému a přesouvání dat.

Po vytvoření svazku se automaticky spustila také instalace oddílu a formátování disků. Samočinnost systému, který se mě na nic neptal, mě nejprve popudila. Mám raději věci pod kontrolou. Nakonec jsem ale musel uznat, že většině uživatelů bude automatická instalace vyhovovat. Pokročilí uživatelé si mohou přepnout zařízení do režimu Flex-RAID a vytvořit si oddíly RAID 0, 1, nebo JBOD manuálně podle libosti.Inovace

Velké zlepšení je v posledních letech u NASů značky Netgear vidět v oblasti softwaru. Nová řada dostala zcela přepracovaný operační systém ReadyNAS OS 6 (aktuálně ve verzi 6.1.4) s moderním grafickým uživatelským rozhraním, které je dostupné i v české verzi. Dříve spartánské rozhraní je nyní přehledné a intuitivní. Díky němu už není správa NAS zařízení úkolem pro experta, ale zvládne ji každý zkušenější uživatel, nebo i začátečník ochotný věnovat pozornost přiložené dokumentaci. Netgear navíc operační systém neustále vylepšuje. V průběhu čtyř týdnů testování nám systém dvakrát nabídl aktualizaci operačního systému, která proběhla za pár minut bez sebemenšího problému, na dvě kliknutí. 

Výkon

Přestože praktické využití NAS zařízení do značné míry ovlivňují možnosti a funkce jeho operačního systému a související služby, zůstává základním určujícím parametrem výkon. Bez otálení prozradím, že ReadyNAS 312 v testech výkonu docela příjemně překvapil. Netgear podobně jako ostatní výrobci NAS zařízení vsadil u nových modelů střední třídy na procesory Intel Atom. U testovaného modelu jde o dvoujádro 2,1 GHz se dvěma gigabyty operační paměti, které nabízí více než dostatečný výkon pro funkci datového úložiště i dostupné aplikace. Při testech souvislého přenosu dat jsme dosahovali rychlosti čtení i zápisu v rozmezí 80 až 100 MB/s. Při práci s menšími soubory rychlost přirozeně klesala a pohybovala se v průměrných hodnotách pro danou kategorii NASů s procesorem Atom.

O příjemném překvapení píšu v souvislosti s výkonnostními testy, které ReadyNAS 312 absolvoval krátce po uvedení na trh, tedy se staršími verzemi operačního systému. V nich nedosahoval příliš lichotivých výsledků. Přistupovali jsme proto k výkonnostním testům s jistou nedůvěrou. Dosažené výsledky nás ale přesvědčily, že Netgear zapracoval na odladění operačního systému nejen z hlediska uživatelského komfortu, ale i s ohledem na výkon.Aplikace a funkce

  • Na výčet všech možností a funkcí moderního NASu není v této recenzi dostatek prostoru. Proto jen heslovitě zmíním, že mezi možnosti ReadyNAS 312 patří:
  • vytváření snímků systému (snapshotů) založené na blocích dat (ostatní výrobci používají souborové snapshoty) a funkce Time Machine,
  • nástroje ReadyCloud a ReadyDrop pro vytvoření privátního cloudu,
  • podpora DLNA a UPnP,
  • vzdálené zálohování a replikace dat v lokální síti i v cloudu,
  • podpora iSCSI a thin provisioningu, certifikace pro VMware a další virtuální platformy,
  • integrace s active directory.

Mezi základní funkce patří také antivirová ochrana v reálném čase a šifrování dat. Ovšem pozor, zapnutí antiviru citelně sníží rychlost přenosu dat a zhorší odezvu ostatních běžících aplikací.

Moderní zařízení typu NAS už dávno neslouží jen pro ukládání a sdílení dat, ale mohou sloužit i jako aplikační server. V případě zařízení ReadyNAS můžete aplikace jednoduše vybírat z opravdu bohaté nabídky vlastního app storu a instalovat doslova na pár kliknutí. Najdete zde například nejpopulárnější open source aplikace typu CMS (Wordpress, Drupal, Joomla) a z NASu se tak může stát webserver. Nebo také mailserver, centrum kamerového systému, mediaserver. Můžete také nainstalovat PHP a MySQL pro spuštění vlastních skriptů a databázových aplikací.Spotřeba

U nepřetržitě provozovaného zařízení je pochopitelně důležitým parametrem spotřeba energie. I zde si zaslouží ReadyNAS 312 pochvalu. Při zátěži se jeho spotřeba pohybuje kolem 35 wattů, velmi potěšující je minimální spotřeba v režimu spánku pod úrovní jednoho wattu.

Hlučnost

Jednou z mála slabin testovaného NASu je vyšší provozní hlučnost. Bohužel musím říci, že jde o tradiční slabinu dané značky, protože vyšší provozní hlučnost než srovnatelné modely jiných výrobců měly všechny NASy značky Netgear, které mi prošly rukama. Na odhlučnění skříně a tišším chlazení by měli konstruktéři Netgearu ještě zapracovat.

Pokud umístíte NAS do prostředí kanceláře nebo domácí pracovny, budete se muset smířit se slabým, ale přesto dobře slyšitelným šumem a vrněním instalovaných pevných disků. A to přestože jsme použili sadu disků WD Red 4 TB, které se samy vyznačují extrémně tichým provozem a minimálními vibracemi. Jednoduchá instalace disků bez použití šroubků je možná pohodlná, ale usazení disků do plastového rámečku a kovového šuplíku není dostatečně utlumeno proti přenosu vibrací.

Cena

Cena ReadyNAS 312 je nastavena velmi sebevědomě a odpovídá zaměření na firemní využití. V době testování se pohybovala kolem 7 800 Kč bez DPH.

Shrnutí

ReadyNAS 312 je všestranné zařízení s velkým množstvím funkcí a možnostmi rozšíření. Nabízí dostatečný výkon, ale nepatří mezi nejvýkonnější modely ve své kategorii. Jde o model z nové generace NAS systémů Netgear s moderním grafickým operačním systémem, díky kterému je správa NASu mnohem snazší a přehlednější. Mezi přednosti ReadyNAS 312 patří také jednoduchá instalace a bohatá nabídka rozšiřujících aplikací.

Netgear - HDD Western Digital ReadyNAS 312 jsme testovali s pevnými disky WD Red 4 TB (WD40EFRX), které jsou svými vlastnostmi a parametry přímo určeny pro instalaci do NAS zařízení. Hodnocení těchto disků najdete v samostatné recenzi.


Lukáš Grásgruber

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

5 překvapivých statistik, které by měl znát každý e-shopař

Ať už plánujete založení internetového obchodu nebo jste už ostřílený e-shopař, orientace v branži je klíčem k úspěchu. Přečtěte si, jaké faktory mohou ovlivnit zisk a úspěšnost vašeho podnikání.