facebook
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
Cloud computing a virtualizace IT , Cloud a virtualizace IT

Vzhůru do oblak

aneb „sky is the limit, but cloud is the target“

Petr Buchbauer


CloudV dnešní době začíná být přežitkem něco vlastnit. Věčná mantra outsourcingu dávno přesáhla externí pracovní síly, expertní znalost, konzultace, a pole služeb se rozšiřuje do dříve neprobádaných vod. Díky novým obchodním modelům si dnes člověk například může díky operativnímu leasingu pořídit i auto "jako službu". Stejně jako software likviduje hardware (parafráze na známý výrok Marca Andreessena), služby likvidují vlastnictví. Ve světě portálových technologií je tomu nejinak. Ono proč mít také vlastní řešení, když se o něj nechci starat, ale chci z něj čerpat jen užitek, že?


Před rozborem samotného cloudového trendu je ale zapotřebí udělat krok zpátky a upravit vnímání portálových technologií, kdy "portály" jako pojem už vlastně není „cool“. Však už je tomu dva roky, co konzultační společnost Gartner přejmenovala Magic Quadrant pro horizontální portály na „Digital Experience Platforms“, a to z těchto důvodů:

  • portály už ztratily svou svěžest,
  • platformizace je všude a trh se platforem ještě nenabažil,
  • pojem více cílí na prožitek a uživatele,
  • má to v sobě X, a to je vždy záruka pořádně sexy názvu.

Ve zkratce už tedy portálová řešení tolik netáhnou jako „staré“ robustní platformy, které nabízí kvalitní digitální zážitek. To však neznamená, že by se jejich vnitřní podstata nějak zásadně změnila – onen zážitek je možné si užít jen když platforma/ portál  nabízí vše, co si konzument přeje.


Ačkoli se tedy změnil název, Cimrmanovská „myšlénka“ zůstává stejná (a o tu mu přeci šlo) – mít ve správě systém, který je schopný sdružit mnoho rozdrobených aplikací, endpointů, zdrojů a, abychom ještě Járu Cimrmana neopustili, stejně jako jeho věrný stevard Béla Puskás, tento systém také vše okamžitě naservíroval na stůl (a zase šel). Ve světle náročnějších konzumentů musí ale DX platformy obsluhovat více příkladů použití, kdy je zapotřebí servírovat nejen aplikace, ale personalizovaný obsah, APIs pro aplikace třetích stran, poskytovat kolaborační nástroje, obsahovat workflows a jejich detailní správu, správu uživatelů, multi/ omnichannel prezentace, analytiku atd. – prostě a jednoduše, je toho hodně.

A hodně funkcionality znamená hodně programového kódu, který značí velkou a náročnou aplikaci. A náročná aplikace, i přes její fantastickou modularitu, kterou si určitě najdete v jakýchkoli obchodních materiálech většiny produktů na trhu, vyžaduje stejně celkem obstojné „železo“, na kterém bude provozována. No a právě tento hardware dnes nikdo nechce vlastnit!

Drtivá většina Gartnerovských DX platforem nabízí jejich cloudová řešení (byť vlastně neexistuje nic jako „cloud“, pouze „server někoho jiného“, že). Ta velmi jasně cílí na byznysové vlastníky, kteří se nechtějí zabývat ničím z výše uvedeného a potřebují čerpat právě a pouze „hodnotu“, kterou tyto produkty nabízí. Zde je ale zapotřebí vystoupit jako ďáblův advokát a říci – je cloud opravdu ta správná cesta? Vždyť předchozí odstavce tu portály nijak zásadně nevyzdvihovaly, a už vůbec ne mít portál jako řešení v rámci vlastní infrastruktury. Na řadu tedy přichází závěrečná myšlenka.

Ano, cloud je v mnoha situacích nejlepší možné řešení, ale tento přístup není poplatný plošně. Potřebujete portál primárně jako zdroj polo-dynamických informací, jako je například skupinový intranet? Paráda, jděte do toho! Kombinujete veřejnou prezentaci s interní? To stále vypadá jako rozumná cesta. Potřebujete integrovat core služby a mít aplikace, které vám budou řídit např. transfery peněz?

Dříve, než do toho investujete jakýkoli váš čas, dejte si schůzku se security specialisty. Je totiž zapotřebí si uvědomit, že smysl velké většiny portálů vždy bude právě sdružení celkem podstatných operací. A vyčleněním jedné vrstvy do infrastruktury někoho jiného si ne vždy můžete právě pomoci – někdy právě přesně naopak. Flexibilita cloudu, pricing model nastavený na aktuální spotřebu, méně serverů v infrastruktuře, to jsou vše velmi relevantní argumenty, nicméně nikdy nezapomínejte na režii spojenou právě s řízením této dichotomie mezi „vlastním“ a „cizím“ světem. Závěrem bych ale rád povzbudil, nebojte se, dnes již cloudové portály nabízí téměř každý, takže je z čeho vybírat!

Odkazy:
https://www.wsj.com/articles/SB10001424053111903480904576512250915629460
https://www.gartner.com/reviews/market/horizontal-portals/vendors

Petr Buchbauer
Autor článku pracuje jako Senior Delivery Manager ve společnosti Lundegaard, která vyvíjí velká webová řešení. Petr v Lundegaardu řídí projekty z oblasti návrhu a implementace digitálních řešení pro velké společnosti, má za sebou mnoho implementací velkých portálových řešení. Dříve pracoval na velkých projektech podobného charakteru ve společnosti IBA CZ, kde se věnoval primárně bankovnímu a pojišťovnickému sektoru.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
Exinda


Inzerce

Nezapomněli jste si prodloužit předplatné časopisu IT Systems?

IT SystemsKonec ledna je obdobím, kdy už se pomalu začínají rozplývat mnohá novoroční předsevzetí. Je ale také obdobím, kdy je třeba provést řadu každoročně se opakujících činností. V případě IT manažerů a IT profesionálů by mezi nimi nemělo chybět prodloužení předplatného časopisu IT Systems.