facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 9/2000

Rychlá síť pro podnikové aplikace

-pr-





Nutnost efektivní komunikace uvnitř firem i navenek s sebou stále častěji přináší nutnost modernizovat stávající počítačové sítě. Pro tento krok se rozhodla i společnost Ferona, a.s., Praha, která tak stála před volbou vhodné síťové architektury a síťových prvků s optimálním poměrem cena/výkon. Po dlouhém zvažování nakonec zvolila aktivní prvky společnosti Lucent Technologies.

Uživatel
Ferona, a.s. Praha je velkoobchodní organizace, která se zabývá nákupem, úpravou a prodejem hutních výrobků, neželezných kovů a železářského sortimentu. Do její nabídky patří mj. tyče, plechy, trubky nebo spojovací materiál. Pro zajištění své činnosti pochopitelně využívá také odpovídající výpočetní techniku. V sídle ústředí měla společnost Ferona až dosud k dispozici klasickou Ethernet datovou síť, realizovanou na koaxiálních kabelech, na které byly provozovány standardní obchodní a kancelářské aplikace, přístup na Internet, e-mail apod. Firemní síť byla využívána nejen interně, ale i pro WAN propojení s ostatními pobočkami firmy na celém území České republiky i Slovenska. Bylo rozhodnuto síť výrazně zmodernizovat.

Dodavatel
Jako dodavatele zvolila Ferona společnost NETPROSYS, s.r.o, která byla založena v roce 1997 a od počátku je zaměřena na budování komunikačních infrastruktur. Společnost se již od počátku své existence soustřeďuje výhradně na značková řešení od předních světových výrobců. Zákazník dostane vše od úvodní analýzy problematiky, projekční činnosti a realizace dodávek systémů až po zaškolení obsluhy a následné servisní služby.

Realizace projektu
Společnost Ferona požadovala od firmy NETPROSYS návrh několika variant řešení své síťové infrastruktury. Centralizovaná varianta předpokládala dvě datová centra v jedné velké budově, decentralizovaná pak jen prvek pro propojení jednotlivých podlaží a připojení serverů v datovém centru a na každém podlaží samostatné rozvaděče. Původně bylo také požadováno 10 % aktivních portů 10/100 Base-TX, ostatní porty pouze 10Base-T.

Dodavatel vypracoval obě požadované varianty nové sítě (tedy centralizovanou i decentralizovanou) ve verzích s aktivními prvky od různých výrobců. Zákazník dle předložené nabídky omezil výběr na dvě cenově nejvýhodnější varianty a současně bylo rozhodnuto zvolit centralizovanou variantu řešení, neboť firma sídlí v historické budově, kde se ukázalo vedení datových rozvodů a umístění více datových rozvaděčů jako problematické. Druhým důležitým rozhodnutím bylo použití všech portů na 10/100Base-TX. Pro pasivní část sítě bylo zvoleno řešení s kabelážním systémem ACO společnosti AMP. Při konečném rozhodování pro značku aktivních prvků hrál hlavní roli především výkon. Nakonec bylo proto zvoleno řešení firmy Lucent Technologies i přesto, že tato varianta vycházela mírně dráže (asi o 5 %) oproti jiným navrhovaným řešením. Zákazník vybral přepínače Cajun 333T, které díky 16portovým (10/100Base-TX) modulům umožnily použít nižší celkový počet jednotek a dostat tak vysokou hustotu portů za velmi dobrou cenu.

Obě výše zmíněná centra byla spojena Gigabitovým Ethernetem, přičemž bylo díky spojení dvou gigabitových portů do LAG (Link Agregation Group - tedy paralelně) dosaženo agregované propustnosti 4Gb/s a redundance nezbytné pro případ výpadku jednoho z portů. Navíc bylo možno v tomto řešení použít L3 přepínač, který přináší s rostoucím počtem uživatelů možnost síť snáze segmentovat.

Projekt v otázkách a odpovědích
Na podrobnosti průběhu celé akce, stejně jako na spokojenost novopečeného uživatele jsme se zeptali obou zúčastněných stran. Za firmu Ferona nám odpovídal pan Vladimír Šťastný, vedoucí odboru technologie IS a dlouholeté zkušenosti ve vývoji a výrobě širokého sortimentu řešení pro veřejné i soukromé sítě, komunikačních systémů, softwaru i jednotlivých mikroelektronických komponent obhajoval pan Pavel Kocour, jednatel firmy NetProSys.

Proč jste se nakonec rozhodli pro instalaci aktivních prvků s porty 10/100 Base TX, když jste jich původně požadovali pouze 10 %?

V. Šťastný: Naše firma se tak rozhodla kvůli očekávanému nárůstu požadavků na propustnost sítě v budoucnosti a kvůli zvýšení morální životnosti celého řešení.

P. Kocour: Důvodů pro nasazení technologií s porty 10/100 Base TX bylo hned několik. Prvním důvodem bylo to, že před rozhodnutím proběhla analýza současného stavu zákazníka. Na základě toho byl dále zpracován předpokládaný rozvoj aplikací a technologií u zákazníka, který bude mít vliv na budoucí možnosti zabezpečení požadavků a bezproblémový přenos dat po síti LAN. Dalším důvodem byla již velice výhodná politika společnosti Lucent u aktivních prvků s porty 10/100, která jasně ukazuje směr vývoje.

Když se k tomu připočte ještě předpokládaná morální životnost aktivních prvků tři až čtyři roky, tak se jedná o jedinou možnou ochranu investic. Autodetekce portů umožňující i připojení PC rychlostí 10Mbps byla zvolena vzhledem k možnosti postupné výměny karet PC a postupného přechodu všech PC na rychlost 100Mbps.

Pro jaký router (nebo routery) se firma Ferona rozhodla?

V. Šťastný: Je-li pojmem router míněn prvek řešící směrování mezi oběma VLAN naší sítě, pak byl zvolen prvek Cajun P330 R. Důvodem bylo ucelené řešení LAN.

P. Kocour: Prováděná instalace se týkala pouze LAN prvků. Provoz WAN je zabezpečen na stávajících produktech firmy Cisco.

Jaký systém používá Ferona pro monitoring provozu sítě?

V. Šťastný: Jsou to jednak produkty HP Open View a Cajun View dodané firmou NetProSys a potom freewarový produkt MRTG pro sledování intenzity datového toku na jednotlivých portech přepínačů Cajun.

P. Kocour: Jako systém pro monitoring provozu sítě byl zvolen produkt firmy Lucent Technologies Cajun View.

Gigabitové propojení obou datových center je provedeno měděným vedením nebo optikou?

V. Šťastný: Optikou. Požadavek Ferony na minimální zásahy do prostor vstupní haly a schodiště památkově chráněné budovy byl vyřešen venkovním vedením mezi oběma budovami naší společnosti. Řešení vedení optickým kabelem bylo zvoleno na doporučení firmy NetProSys.

P. Kocour: Vzhledem ke vzdálenosti mezi oběma centry, zabezpečení dostatečné šířky pásma přenosu signálu a odolnosti proti nežádoucím vlivům okolního prostředí se zákazník rozhodl pro řešení na optických vláknech. Propojení center dvou samostatných budov bylo provedeno pro provozování gigabitové technologie s využitím LAG (link agregation) umožňující paralelní práci dvou gigabitových portů, optickými vlákny 62,5/125 MM. Optická vlákna a technologie aktivních prvků nám umožnila propojit obě centra rychlostí 4Gps full duplex se současným zálohováním při výpadku jedné linky.

Jak dlouho trvala fyzická realizace nové sítě?

V. Šťastný: Dohodnutý termín realizace šest týdnů byl dodržen.

P. Kocour: Fyzická realizace sítě trvala jeden měsíc. Zahrnovala instalaci strukturovaných rozvodů kategorie 7 v počtu přes 600 připojených míst a instalaci aktivních prvků LAN. Byla prováděna za plného provozu sítě vesměs v odpoledních a nočních hodinách včetně sobot a nedělí.

Jak jste spokojeni se službami firmy NetProSys?

V. Šťastný: Jak s dodaným zařízením, tak zejména se službami firmy NetProSys a s přístupem jejich pracovníků k zákazníkovi jsme velmi spokojeni.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.