facebook LinkedIN LinkedIN - follow
PříLOHA 9/2002

Řízení kontroly jakosti v informačním systému OR-SYSTEM

Zdeňka Luňáčková, Stanislav Nisler


V minulém roce vznesl jeden z dlouholetých zákazníků firmy OR-CZ, dodavatele informačního systému OR-SYSTEM, požadavek na tvorbu hutních atestů jako příloh k dodacím listům. Nejdůležitějšími informacemi, které měly být součástí daného certifikátu, byly výsledky provedených kontrol v procesu výroby, předepsaných útvarem pro kontrolu a řízení jakosti. Uvedený požadavek vedl k důležitému rozšíření funkcionality OR-SYSTEMu v oblasti řízení kontroly jakosti.


OR-SYSTEM vždy umožňoval mít v technologickém postupu operace, které byly definovány jako provedení kontroly výroby. Je v něm také začleněn modul pro registraci neshodné výroby s možnostmi kvalifikace, vyjádření a posouzení příslušným pracovníkem. Chyběla ale funkcionalita pro vytvoření průvodního dokumentu zakázky o kontrole jakosti, tak jako v uvedeném požadavku na hutní atest. Tento dokument musel obsahovat hodnoty, které jsou předepsány pro posouzení kvality, a také hodnoty, naměřené při jednotlivých kontrolách. Zdálo by se, že se jedná o jednoduchý požadavek, ale opak byl pravdou.
 


Kontrolní list výrobní zakázky - příklad řešení kontroly jakosti v OR-SYSTEMu

Nejdříve bylo nutno postavit systém tzv. kontrolních bodů a ten potom navázat na technologický postup konkrétní výrobní zakázky. Každá operace technologického postupu může mít navázáno více kontrolních bodů, nebo také žádný. Takto postavená struktura získala název Kontrolní list výrobní zakázky. Každá výrobní zakázka může mít na svůj technologický postup navázán takovýto kontrolní list. Kdy vznikne tento kontrolní list? Ve chvíli, kdy je sestaven příslušný technologický postup s možnostmi lokálních úprav i dle požadavku odběratele.

Po vytvoření struktury bylo nutno definovat obsah kontrolních bodů. Ten je následující:

. co má být kontrolováno, jaká vlastnost,
. předepsaná hodnota vlastnosti,
. skutečná hodnota vlastnosti.

Každá hodnota může být měřena vícekrát v různém časovém rozmezí.
 


Postup vzniku protokolu (atestu) k dodávce finálního výrobku: vytvoření základních
norem, vytvoření interních norem, definování hodnot pro danou kombinaci rozsahu

V této chvíli se pravděpodobně znalý čtenář ptá, kde se vezmou zmíněné předepsané hodnoty vlastností, kde systém vezme možné tolerance. Toto je úkolem Konfigurátoru, kterým lze nadefinovat libovolnou vlastnost libovolné skladové položky - jak té, která se vyrábí, tak i té, z níž je vyráběno. A tolerance? Každý si vzpomene na normy ČSN a různé podnikové normy. Každá má jiný obsah i strukturu. I s tím jsme se museli vyrovnat. OR-SYSTEM obsahuje možnost definice tzv. interních norem, které lze vytvořit na základě zmíněných norem ČSN, a s jejich pomocí definovat i tolerance nebo odchylky hodnot definovaných vlastností pro stanovené kombinace hodnot vlastností definujících.

Stručný popis postupu vzniku protokolu k dodávce finálního výrobku:

. vytvoření základních norem - seznam norem a odstavců norem, podle kterých budou měření prováděna,

. vytvoření interních norem: struktura normy - seznam vlastností, které mají vliv na normu; rozsah hodnot - tabulka vstupních rozsahů od/do, pro které je výstupem jedna hodnota,

. definování hodnot pro danou kombinaci rozsahu.

Samozřejmě že součástí mohou být i taková měření, která přímo nevychází z výrobního programu, ale jsou nutná například pro monitorování podmínek výroby - teplota, vlhkost, tlak apod. Všechny lze definovat a zaznamenávat jejich naměřené hodnoty za účelem pozdějšího možného dokladování vlastností výrobního procesu. Toto vše může být obsahem doplňujícího dokladu (atestu) k dodacímu listu nebo faktuře.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.