facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 3/2013

Recenze: úložný router WD My Net N900 Central

s integrovaným síťovým diskemWesternDigitalSpolečnost Western Digital představila minulý rok vlastní řadu bezdrátových routerů a její vlajkovou lodí je zařízení WD My Net N900 Central, které kombinuje dvoupásmový WiFi router s integrovaným pevným diskem a možností sdílení dat nejen v lokální síti, ale i skrze internet vytvořením privátního cloudu.


My Net N900 Central se vyznačuje střídmým designem a díky integrovaném pevnému disku také většími rozměry, než je u routerů obvyklé. V zadní části routeru jsou umístěny čtyři gigabitové LAN porty, jeden gigabitový WAN port a USB 2.0 port pro připojení tiskárny či externího disku. Na přední straně jsou umístěny modré led kontrolky indikující stav routeru, lokální sítě, internetového připojení a interního úložiště. Je zde umístěno také tlačítko Wi-Fi Protected Setup pro snadné připojení dalších zařízení s technologií UPnP do bezdrátové sítě.

Stejně jako ostatní centrální směrovače řady My Net se N900 Central vyznačuje jednoduchostí nastavení. Uživatel může využít buď přiloženého instalačního CD a postupovat „krok za krokem“, nebo router připojit k počítači a nastavit jej skrze webový prohlížeč s pomocí průvodce. Zapojení a nastavení zabere jen pár minut a celé prostředí je navíc v češtině. Webové rozhraní routeru je příjemné, dobře organizované, intuitivní, a to i v případě, že k němu přistupujete z mobilního zařízení.

Webové rozhraní pro správu routeru
Webové rozhraní pro správu routeru


Router umožňuje simultánní přenos skrze standardy WiFi 802.11n a 802.11a, čímž je dosaženo teoretické propustnosti až 900 Mb/s (polovina v 2,4GHz pásmu, polovina v 5GHz pásmu). Každému pásmu je možné přidělit vlastní SSID a heslo (WPA1 nebo 2). V ovládacím panelu je k dispozici i velmi praktická funkce vytvoření oddělené, heslem chráněné sítě pro hosty. Šasi routeru ukrývá anténní zesilovače a přídavné antény, které zvyšují dosah signálu a výkonnost při přenosu dat.

Vlastní úložiště a automatické řízení datových toků

Skutečnou devízou routeru je ale vestavěné úložiště pro ukládání filmů, hudby a dalších dat, které zařízení propůjčuje funkce NAS. Zákazník si může vybrat mezi 1TB a 2TB variantou. Součástí webového rozhraní je navíc funkce vzdáleného přístupu (remote access), a to pomocí aktivace služby WD 2go. Díky ní je možné k vnitřnímu disku routeru přistupovat odkudkoliv skrze webový prohlížeč nebo mobilní aplikace pro telefony s iOS a Androidem. K dispozici je také software pro automatické zálohování dat z počítačů v domácí síti. Příznivce Maců potěší možnost aktivovat AFP server, díky čemuž pak lze zařízení použít jako iTunes server nebo pro zálohování pomocí Time Machine.

WesternDigital


Další funkcí, která My Net N900 Central odlišuje od konkurence, je FastTrack Plus. Ta v QoS (quality of service) automaticky upřednostňuje datové toky příslušející multimediálním službám (video, hudba, on-line hry). Pokud například přenášíte po síti „běžné“ soubory a přitom si pustíte HD video, FastTrack automaticky přiřadí prioritu streamování videa. Jakmile video ukončíte, šířka pásma rezervovaného pro přenos souborů se vrátí k normálu. U většiny routerů poskytujících QoS je přitom nutné podobná pravidla nastavit manuálně. FastTrack nastavuje priority dynamicky podle typu provozu a uživatel v této oblasti nemusí pro optimalizaci datových toků nic dělat. Uživatel je tak omezen pouze rychlostí svého připojení k internetu.

All-in-one zařízení pro náročné

Jako mírné zklamání lze s ohledem na vyšší cenu zařízení označit absenci uživatelského přístupu do šasi, a tedy nemožnost výměny pevného disku. Mrzí také použití portu USB 2.0 namísto aktuální a rychlejší verze 3.0. Celkově však My Net N900 Central poskytuje zejména při práci s multimediálním obsahem v domácí síti značný komfort, a to především díky výkonnosti WiFi v pásmu 5 GHz, výborné stabilitě signálu a možnosti mobilního přístupu k routeru a datům, funkci FastTrack nebo definování oddělené WiFi sítě pro hosty. WD My Net N900 Central je dobrou volbou pro náročnější uživatele, kteří požadují rychlý dvoupásmový WiFi router, využijí integrovaný síťový disk a jsou ochotni připlatit si za elegantní řešení, které integruje obě funkce v jednom zařízení.

Western Digital My Net N900 Central s integrovaným 2TB diskem se momentálně prodává za cenu okolo 6 600 Kč (včetně DPH). Varianta s diskem o poloviční kapacitě stojí přibližně 5 500 Kč (včetně DPH). Existuje i verze routeru N900 bez interního disku za necelé tři tisíce, ke které existují výrazně levnější alternativy N750 a N600 – číslo za písmenem N udává maximální teoretickou rychlost routeru při součtu propustnosti obou podporovaných pásem (2,4 a 5 GHz).

Lukáš Dolníček

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Digitalizace výroby teoreticky i prakticky

IT Systems 9/2022Aktuální vydání IT Systems je věnováno především automatizaci a digitalizaci průmyslu. Daniel Bičík ze SAPu popisuje, jak nejefektivněji využít AI ve výrobě od designu až po servis. Kristin Poulton z QAD se věnuje problematice plánování kapacitních požadavků a jeho využití ve výrobě. Jan Hofman z QI GROUP ukazuje, že cestou k optimalizaci výroby je dobře sladěný tandem systémů MES a ERP.