facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 6/2014

Recenze: Monitor Philips 231C5 SmoothTouch

Monitor pro ty, kteří se nechtějí jen dívat



Philips Když přišel Microsoft s operačním systémem Windows 8, který podporuje dotykové ovládání, většina uživatelů stolních počítačů a notebooků nechápala, k čemu je to dobré, když jejich displej dotykové ovládání nenabízel. U notebooků se ale brzy začala situace měnit a dnes už je na trhu relativně dost takzvaných konvertibilních notebooků, které lze různě převracet a ovládat je prsty přímo na displeji, přirozeně a intuitivně. Nové možnosti Windows 8 začaly mít smysl. Pro uživatele stolních počítačů je ale nabídka dotykových displejů dodnes mnohem chudší.


Je to pochopitelné, protože vyrobit velký dotykový displej je relativně drahé, a okruh potenciálních zákazníků je tak hodně omezený. Philips se přesto rozhodl přispět svojí „troškou do mlýna“ a uvedl na trh 23" full HD monitor s označením 231C5 SmoothTouch, který podporuje dotykové ovládání až deseti body zároveň. Měli jsme možnost jej několik týdnů testovat a můžeme se tak s vámi podělit o naše poznatky a zkušenosti.

První dojmy

Po vybalení z krabice monitor na první pohled zaujme absencí obvyklého výškově nastavitelného stojanu. Namísto toho jeho záda podpírá stojan, pomocí kterého je možné monitor buď více položit (vhodné pro kreativní práce typu kreslení), nebo naopak narovnat až do téměř vertikální polohy (pro běžnou kancelářskou práci). Stojan podporuje náklon v rozmezí úhlů 12 až 57,5 stupně. První dojem z monitoru „sedícího“ přímo na desce stolu je zvláštní. Během čtrnácti dnů jsem si ale na tuto skutečnost zvykl, i když je zřejmé, že z hlediska ergonomie nejde o ideální řešení. Displej je rámován poměrně širokými okraji, což už dnes není moderní, ale osobně mi masivnější rámeček kolem displeje vůbec nevadí. Naopak, u dotykového monitoru je širší rámeček výhodou, protože pomáhá pevnému úchopu v situaci, kdy se rozhodnete přitáhnout si monitor k sobě a přejít na dotykové ovládání.

 

Philips 231C5 SmoothTouch

 

Dotýkati se dovoleno

Pro zprovoznění dotykového ovládání je třeba nejdříve propojit monitor s počítačem pomocí USB kabelu a provést příslušné nastavení ve Windows 8. Aplikace je potom možné ovládat až prostřednictvím deseti bodů zároveň, což je užitečná vlastnost, především v situacích, kdy se nad monitorem sejde více lidí a displej používají jako společný pracovní prostor. Display rozeznává single-touch i multi-touch pohyby typu přibližování, oddalování, přetahování, skrolování, „dvojklep“ a další gesta známá z prostředí tabletů či smartphonů. Vše funguje tak, jak má. Rozpoznávání gest i citlivost kapacitní dotykové vrstvy jsou výborné, díky čemuž lze pohodlně a přesně ovládat jak prostředí Metro, tak i aplikace primárně orientované na práci s myší, tedy například MS Office. Přestože mi nejdříve přišlo jakékoliv ovládání aplikací dotykem nepohodlné, v průběhu času jsem stále častěji narážel na situace, kdy bylo výhodné použít ovládání gesty současně s myší nebo i samostatně – jen pomocí prstů a stylusu. Typicky se jednalo o přesouvání oken, spouštění aplikací, prohlížení fotografií atd.

Obraz

Při testech kvality obrazu splnil použitý IPS panel s full HD rozlišením, co jsme od něj očekávali, tedy ostrý a jasný obraz, výborný kontrast a skvělé podání barev. Drobné nedostatky se objevily v testu homogenity podsvícení, ale zjištěné odchylky byly minimální a mimo profesionální grafiku nepodstatné. Mnohem závažnější „vadou na kráse“, je zrcadlový efekt lesklého displeje, který ovlivňuje vnímaný obraz monitoru v závislosti na světelných podmínkách okolí. Ano, vím, že prakticky všechna zařízení s dotykovým ovládáním mají lesklý displeje. Přesto musím znovu využít příležitosti a připomenout, že je to úplně špatně. Při pohledu na displej nechci vidět sebe a prostředí za mnou. Doufám, že si toho dříve či později všimne i nějaký výrobce a nabídne svým zákazníkům alternativu podobně jako výrobci LCD monitorů a notebooků, které se už běžně dodávají s matným displejem.

Výbava, konektivita, možnosti nastavení

Pochvalu si testovaný monitor jednoznačně zaslouží za výbavu a možnosti připojení. Na horní hraně je umístěna megapixelová webkamera s mikrofonem, reproduktory samozřejmě také nechybí, a monitor je tak vybaven pro internetovou komunikaci. Pro připojení monitoru lze využít nejen klasický VGA konektor (DSub), ale i moderní DisplayPort a hned dva HDMI porty, z čehož jeden se specifikací MHL pro připojení kompatibilního telefonu nebo tabletu. Na zadní straně monitoru najdete i dva USB 3.0 porty a audio konektory. Mimochodem HDMI a USB 3.0 kabel jsou přímo součástí balení, na což mnoho výrobců dodnes zapomíná a zbytečně tím komplikuje instalaci monitoru. Philips musíme pochválit.

Philips 231C5 SmoothTouch


Pro běžného uživatele jsou zcela dostačující také možnosti nastavení testovaného monitoru. Pomocí tlačítek na obvyklém místě lze volit zdroj obrazu (vstup), doladit základní vlastnosti obrazu a barvy či hlasitost zvuku. Velmi praktické je ale především šest přednastavených „chytrých módů“ (SmartImage), které upravují vlastnosti monitoru podle zobrazovaného obsahu (psaní textu, kancelářská práce, prohlížení fotografií a filmu, hraní her a ekonomický mód určený pro kancelářskou práci při snížení spotřeby energie).

 

Hodnocení

Monitor Philips 231C5 SmoothTouch přišel na trh se sloganem, že jeho cílem je „osvobodit lidi od počítačové myši a přinést nový ergonomický zážitek“. Po technické stránce má monitor dobře našlápnuto k uskutečnění své mise. Výborný IPS panel, široké pozorovací úhly, přesně fungující dotykové ovládání. To vše by mělo být dobrým předpokladem pro to, aby si monitor našel své místo na trhu. Proto jsme se také rozhodli udělit monitoru redakční ocenění IT Systems TIP za inovace.

Philips 231C5 SmoothTouch


Prodejní cena monitoru v době testování se pohybovala kolem 7 800 Kč bez DPH, což není za 23“ monitor málo. S ohledem na výbavu, a především možnost dotykového ovládání ale hodnotíme cenu monitoru jako přiměřenou. Většina uživatelů se bude pochopitelně zdráhat investovat do monitoru podobné peníze jako za kancelářský počítač, když jde „jen“ o monitor. Jenže stojí za zamyšlení, jestli výslednou hodnotu počítače pro uživatele ovlivňuje více procesor a paměť, nebo kvalitní periferie. Je to podobné jako s autem. Motor není tím, co vás drží na silnici a stará se o vaše bezpečí a pohodlí. 

Základní technické parametry

Panel 23" IPS LCD s 10bodovým ovládáním
Podsvícení W-LED
Rozlišení 1920×1080, 60 Hz
Pozorovací úhly 178º/178º (H/V), C/R > 10
Jas 250 cd/m²
Odezva 14 ms
Konektivita VGA, DisplayPort, HDMI, MHL-HDMI, 2× USB 3.0, Audio (In/Out)
Náklon stojanu 12 až 57,5 stupňů
Hmotnost s podstavcem 5,16 kg
Spotřeba energie (aktivní) 26,27 W


Lukáš Grásgruber, Lukáš Dolníček

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.