eWay System
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 5/2014

Recenze: duální disk WD Black2

Rychlý a velký disk v jednom baleníWDWestern Digital nedávno rozšířil svoji bohatou nabídku různých typů pevných disků o unikátní duální model WD Black2. Proč unikátní? V podstatě jde totiž o dva disky v jednom – rychlý disk typu SSD s kapacitou 120 GB a klasický 2,5" plotnový disk s kapacitou 1 TB. Na první pohled se může zdát, že stejné řešení nabízí hybridní disky SSHD. Duální disk WD Black2 ale představuje dvě fyzické jednotky, takže máte jako uživatel plně pod kontrolou, na jaký typ jednotky data ukládáte. Jde o první zařízení svého druhu, a snad ne poslední, protože jak jsme v rámci testování zjistili, některé parametry duálního disku by bylo potřeba ještě doladit.


WD tímto diskem samozřejmě cílí na uživatele notebooků, kteří chtějí rychlý disk, ale nechtějí se vzdát ani velké kapacity pro ukládání dat, aniž by ji museli řešit externím diskem. WD Black2 jim nabízí řešení, při kterém nemusí hledat kompromis mezi rychlostí a interní kapacitou. Musí být ovšem připraveni za takové řešení zaplatit cenu přiměřenou výjimečnosti zařízení. Přestože se od svého uvedení na trh cena WD Black2 výrazně snížila, stále jde o luxusní řešení. Tomu ostatně odpovídá i balení a standardní příslušenství. WD Black2 se dodává v sadě s příslušenstvím pro klonování diskových oddílů. V balení proto najdeme i USB kabel pro externí připojení SATA disku a USB flash disk s odkazem na webové stránky s aplikacemi WD SmartWare a Acronis True Image.

WD Black2

Instalace

Při prvním zapojení disku je aktivní pouze jeho SSD část. Přístup k HDD umožní aplikace WD SmartWare, která disk namapuje jako další diskovou jednotku v systému Windows. Ano, pouze Windows. Pro Linux ani OS X zatím není WD SmartWare k dispozici. Kapacita obou částí disku je velmi dobře rozvržena. Na SSD s kapacitou 120 GB se vejde instalace operačního systému i většího množství aplikací a nejdůležitější data. Pro uložení ostatních dat pak zbývá ještě 1 TB na plotnovém disku. Významným omezením pro uplatnění duálního disku WD Black2 je skutečnost, že výkonné notebooky pro náročné uživatele mají dnes nejčastěji podobu ultrabooků, do nichž nejde disk WD Black2 až na výjimky instalovat. Důvodem jsou nejen rozměry (tloušťka 9,5 mm), ale také přechod ultrabooků na stále populárnější rozhraní mSATA. Tím se okruh potenciálních uživatelů WD Black2 dále snižuje.

Výkon

Ve výkonnostních testech splnil duální disk očekávání až na jednu výjimku. Při testování jsme opakovaně potvrdili velmi dobrou rychlost čtení z obou částí disku. U SSD v průměru přes 350 MB/s, u HDD přes 100 MB/s. Výrazně slabší byla bohužel rychlost zápisu, zejména u SSD části disku, kde jsou hodnoty kolem 120 až 130 MB/s podprůměrné. Naopak rychlost zápisu na HDD přes 60 MB/s je v dané kategorii (2,5“ disků s 5 400 otáčkami) velice dobrá. Za zmínku také stojí, že WD Black2 je velmi tichý disk. I při práci s plotnovou částí nepřesahuje hlučnost 21 dBA.

WD Black2

Shrnutí a hodnocení

Záměr WD nabídnout kompaktní řešení pro ukládání dat na rychlém disku SSD a současně klasickém plotnovém disku s vysokou kapacitou se mi už po prvním ohlášení disku velice líbil. Jenže moje nadšení brzy zmírnila prodejní cena disku a nejisté výsledky ve výkonnostních testech. Vysoká cena dělá z WD Black2 řešení jen pro uživatele se specifickými požadavky. S aktuální cenou přibližně 4 500 Kč bez daně je WD Black2 na úrovni nejlepších SSD disků s kapacitou 256 GB a jen mírně pod cenou levnějších SSD disků s kapacitou 500 GB. Vyplatí se proto jen pro upgrade výkonných notebooků, které slouží jako mobilní pracovní stanice a jejich uživatelé potřebují velkou interní kapacitu.

Základní parametry

Formát 2,5"
Kapacita 120 GB SSD + 1 TB HDD
Cache HDD 16 MB
Rychlost otáčení HDD   5 400 rpm
Rozhraní SATA III (6 Gb/s)
Rozměry (vך×h) 9,5×69,85×100,3 mm
Hmotnost 125 g

-lg-

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Data je třeba chránit. Jak bude vypadat jejich ukládání v roce 2021?

SeagateObjem dat na Zemi nekontrolovatelně roste. Podle průzkumu společnosti IDC pro firmu Seagate zaznamenají podniky v příštím roce nárůst objemu generovaných dat o 42 %.