facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 3/2005

Recenze a přehled ultralehkých notebooků

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]


Většina lidí, kteří si pořizují notebook, tak činí především kvůli mobilitě, kterou jim tento typ počítače nabízí. I mezi mobilními počítači však v tomto ohledu existují velké rozdíly. Například u bohatě vybavené mobilní alternativy výkonné pracovní stanice není ničím neobvyklým hmotnost tři až pět kilogramů, a nejedná se přitom o tak závažný nedostatek, jakým by byla třeba u notebooku pro obchodní cestující, manažery a další uživatele, kteří jej nosí neustále u sebe. Právě pro tyto uživatele se naopak jeví jako nejvhodnější kategorie subnotebooků, nepříliš hezky nazývaných také ultralehké notebooky, jejichž přehled nyní po necelém půl roce přinášíme.Z hlediska hmotnosti lze za subnotebooky označit modely vážící do 2 kg. Zpravidla se jedná o notebooky s menším displejem (obvykle 12,1"), celkově subtilnějšího provedení. Ačkoliv výkonnostně jsou obvykle srovnatelné s klasickými manažerskými notebooky, jsou na tom hůře po stránce vybavenosti. Daní za malé rozměry je v případě subnotebooků menší prostor pro některá rozhraní a komponenty. Ničím neobvyklým není například optická mechanika v externím provedení, kterou někteří výrobci zahrnují do ceny základní konfigurace, jiní ji dodávají jako volitelné příslušenství. Přesto i v této kategorii najdeme řadu modelů s vestavěnou mechanikou, jejíž typ si můžete při koupi vybrat. K dispozici bývají jak DVD čtečky, tak oblíbené hybridní mechaniky Combo DVD/CD-RW umožňující zápis na CD a čtení CD i DVD disků a o něco dražší, ale perspektivnější vypalovačky DVD (vypalují i CD). Naopak se základními CD-ROM mechaniky se již téměř nesetkáte. I v kategorii ultralehkých notebooků se začínají stále více objevovat praktické čtečky/zapisovačky paměťových karet, často se jedná o mechaniky typu "3 v 1", kompatibilní s nejrozšířenějšími kartami používanými například v digitálních fotoaparátech. Zcela běžná je u současných subnotebooků vedle klasické síťové karty možnost bezdrátového připojení k internetu. Ta je mimo jiné standardní součástí mobilní technologie Intel Centrino, kterou používá naprostá většina lehkých notebooků.

Některá PRO a PROTI subnotebooků
+ malá hmotnost a rozměry
+ plná kompatibilita s běžnými notebooky
+ standardní bezdrátová konektivita

- chudší výbava porty a datovými mechanikami
- "nahuštěná" klávesnice a malý displej
- vyšší cena


Ačkoliv ultralehké notebooky v zásadě představují "zmenšeniny" klasických notebooků, v některých ohledech jim nemohou plně konkurovat. Jednak je to již zmíněná chudší výbava daná malými rozměry a jednak s tím související omezení, pokud jde o komfort při práci. Malý displej a mnohdy "nahuštěná" klávesnice (znakové klávesy bývají standardně velké) nejsou příliš ideální pro dlouhodobou práci. Chybějící porty řeší někdy výrobci přídavnými replikátory portů, které zvyšují konektivitu počítače, ovšem samozřejmě na úkor jeho velikosti, hmotnosti a kompaktnosti. To se týká také baterií, které se u některých modelů připevňují vně přístroje a mívají různou kapacitu a fyzické rozměry/hmotnost. Subnotebooky představují exkluzivní zařízení vybavená nejmodernějšími technologiemi a tomu odpovídají také jejich vyšší ceny. Ultralehký notebook jen výjimečně pořídíte za méně než 35 tisíc korun (bez DPH), jejich ceny se zpravidla pohybují mnohem výše. Pokud jsou ale pro vás u mobilního počítače jednoznačnou prioritou malé rozměry a hmotnost, pak je vhodnou volbou právě ultralehký notebook.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Lepší je být bohatý a zdravý...

IT Systems 11/2022Aktuální vydání IT Systems vás zavede do světa peněz, které necinkají, ale přesouvají se mezi účty díky novým metodám placení. Je to další proces, který lze díky chytrým digitálním technologiím zefektivnit. Modernizace platebních metod a souvisejících služeb zajímá firmy v oblasti e-commerce, ale i klasický retail a další obory.