- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Pracujte kdykoli, kdekoli… a na čemkoli
Doznívající ekonomická krize ještě zvýšila tlak na maximální efektivnost investic a úspory ve všech oblastech života firem. Tomu se samozřejmě nemohly vyhnout ani informační technologie, byť právě u nich je velmi těžké najít rovnováhu mezi požadavky na stálé inovace a nové služby, které by IT mělo ve firmách poskytovat, a náklady na správu a provoz. Bohužel, v některých firmách sahají manažeři k drastickým redukcím rozpočtů, čímž mohou neblaze zasáhnout konkurenceschopnost firmy v budoucnu.
Není tedy až takovým překvapením, že virtualizace se stává v poslední době hlavním tématem. Právě ona totiž dokáže zajistit optimální efektivitu využití hardwarových zdrojů a zároveň snížit náklady na správu a celkové náklady na vlastnictví. Jinými slovy, investice do virtualizace přinese firmám požadované úspory, aniž by to ohrozilo existenci firmy a její schopnost flexibilně reagovat na požadavky zákazníků v budoucnosti.


Když se řekne virtualizace v prostředí IT, většině odborníků se vybaví především virtualizace serverů. Tu dnes v nějaké formě využívá nezanedbatelná skupina firem, právě zde se totiž snížení celkových nákladů na vlastnictví projevuje zřejmě nejviditelněji. Stačí si uvědomit, jaké úspory na účtu za stále dražší energie může znamenat přeměna serverové farmy v několik málo serverů s virtuálními stroji. Přirozeně nejde jen o spotřebu samotných počítačů, ale také náklady na klimatizaci, správu, záložní zdroje atp. Ostatně právě nedostatek kapacity na záložních zdrojích bývá u některých firem jedním ze spouštěcích impulzů projektu virtualizace. Své o tom ví například v realitní skupině Crestyl Group. „Kdyby nezvolili virtualizaci serverů, pravděpodobně by museli odložit investice do hardwaru na dobu po odeznění ekonomické krize. To by mohlo zbrzdit rozvoj společnosti na dlouhou dobu,“ říká o virtualizaci serverů Jan Šmejcký ze společnosti Elvira, která implementovala řešení serverové virtualizace od Citrixu ve společnosti Crestyl Group. Ovšem virtualizace se nemusí týkat jen serverů. I když působí jako dobrý příklad, v řadě společností se totiž po virtualizaci serverů, a ověření si přínosů podobného přístupu, rozhodli udělat další krok a virtualizovat i desktopy.
Šetřete náklady a nabídněte větší komfort
Jedná se vlastně o poměrně logický krok. Zejména když si reálně uvědomíme, kolik desktopů je dnes ve středně velké firmě a kolik práce to může znamenat pro pracovníky systémové podpory. Všechny počítače ve firmě je třeba neustále udržovat aktualizované, obnovovat potřebné aplikace, případně přidávat nové. Už při dvaceti či třiceti počítačích to může být velmi náročný úkol. I když lze řadu úkonů udělat centrálně, přece jen někdy nezbývá než obejít všechny stanice a provést na nich aktuálně potřebné změny. Tedy alespoň v případě, že se firma nerozhodne pro virtualizaci desktopů. Díky tomu, že každému uživateli mohou být přiřazené „jeho“ aplikace, má firma mimo jiné snadnější kontrolu nad využívaným softwarem a snižuje tak riziko případných nelegálních instalací a finančních postihů. Každá aplikace využívaná ve virtualizovaném prostředí je totiž spravována centrálně v datovém centru, odkud je doručena uživateli. Správa licencí, ale i údržba aplikací obecně je tak výrazně jednodušší.

Většina manažerů má na první pohled v situaci jasno. Virtualizace desktopů znamená vlastně přechod na tenké klienty. Asi nic nemůže být vzdálenější pravdě. Řešení pro virtualizaci desktopů totiž existuje ve skutečnosti více druhů a záleží jen na potřebách organizace, jaký typ zvolí. Z tohoto pohledu je cesta přes tenké klienty skutečně jen jednou z možných. Na druhé straně stojí skutečně virtualizované prostředí, které je zcela nezávislé na platformě. Celé uživatelské prostředí i všechny aplikace jsou doručovány centrálně, tzv. on-demand. Takové řešení je velmi vhodné například pro mobilní uživatele, kteří mají své firemní prostředí k dispozici na notebooku, ale také třeba na mobilním telefonu.
Například ve školství a dále v místech, kde se na počítačích střídá více uživatelů, se projevuje další z výhod virtualizace desktopů – jednoduchá a rychlá reinstalace. Každý uživatel má k dispozici své prostředí a nastavení pracovní plochy přesně tak, jak potřebuje. Dále je možné využívání přednastavených sad programů potřebných k práci či studiu v návaznosti na to, do jaké studijní či pracovní skupiny dle firemních politik uživatel patří. „Zjednodušeně řečeno, jsme schopni zcela změnit uživatelské prostředí pro uživatele během polední přestávky,“ komentuje výhody virtualizace desktopů Robert Urbaník, senior technical consultant společnosti S-Comp Centre. Při úplné virtualizaci pak není na počítači uživatele instalováno vůbec nic a vše je doručováno podle potřeby z datového centra. Právě tato flexibilita se projevuje ve školicích střediscích a na školách, ale také v řadě průmyslových firem. Nesmíme ale zapomenout i na další obory, typickým příkladem může být nasazení virtualizace ve zdravotnictví, kdy má lékař k dispozici všechna potřebná data bez ohledu na to, jestli se zrovna nachází na ambulanci, ve své kanceláři nebo třeba na operačním sále, a výhodou je také možnost využití jediného počítače pro všechny lékaře střídající se na službách.
Pracujte, kde je třeba
Určitá nerozhodnost, která v některých společnostech stále přetrvává, co se virtualizace uživatelských stanic týče, se projevuje v tom, že někdy upřednostní před úplnou virtualizací pouze tzv. hostování desktopů na serveru (VDI – virtual desktop infrastructure). V podstatě to znamená, že stanice připojené k síti se chovají jako tenký klient a veškeré aplikace a výpočetní výkon operačního systému probíhá na serveru, na virtuálním hostovaném desktopu. Tato metoda přináší určitě řadu výhod v usnadnění správy. K přínosům VDI ve školství doplňuje Radek Dlouhý, učitel informatiky a zároveň správce školní počítačové sítě ZŠ Glowackého v Praze, že se z počátku obával, že virtualizace pro něj bude znamenat další úkoly a větší pracovní zátěž. Rychle se ale přesvědčil, že je to opačně. V ZŠ Glowackého efektně využívají možnosti přeměny klasických koncových stanic či desktopů do podoby tenkých klientů. Ve školství stejně jako v řadě firem totiž správci sítě čelí rychlému morálnímu zastarávání výpočetní techniky. Neustálá obnova vyžaduje poměrně značné investiční prostředky, kterých samozřejmě není nazbyt. Zvláště ve školách je relativně velké množství z dnešního pohledu již zcela zastaralých počítačů, které tak nemohou učitelé efektivně využívat třeba pro multimediální výuku. Nasazení virtualizace a s tím spojená „přeměna“ počítače v tenkého klienta velmi výrazně omezí náklady na neustálé inovace klientských stanic. I na relativně pomalém počítači může mít uživatel k dispozici i velmi hardwarově náročné aplikace.
Úplná virtualizace desktopů ale jde v komfortu ještě dál. Činí totiž prostředí zcela nezávislé na platformě. Zjednodušeně řečeno, lze použít jakékoli koncové zařízení kdekoli a kdykoli. Velmi snadno zde lze zcela oddělit soukromé prostředí uživatele od pracovního. To výrazně zvyšuje bezpečnost celého řešení, aniž by to uživatele omezovalo. Například učitelé tak mohou mít připravené prostředí pro multimediální výuku ve třídě, aniž by museli přenášet notebook. Výhodou přitom je, že jsou jim doručeny ty aplikace, které v danou chvíli potřebují a nemusí se zdržovat komplikovanými instalacemi. Z této výhody mohou samozřejmě těžit i uživatelé v dalších oborech.
Nasazení virtualizace desktopů totiž v podstatě smazává rozdíl mezi počítačem umístěným ve firemní síti a mobilním pracovníkem připojujícím se zvenku. Jedním ze zásadních přínosů virtualizace je úplné oddělení prostředí mobilního uživatele od firemní sítě. Jakmile se připojí k serveru, veškeré akce probíhají uvnitř firemní sítě, i když je uživatel ve skutečnosti připojen mimo ni. To samozřejmě zajišťuje důslednou aplikaci firemních bezpečnostních politik i v případě připojení zvenčí. Nasazení virtualizace se tak osvědčilo i ve firmách s tak přísnými pravidly, jako je Škoda Auto. „Virtualizace nám umožnila bezpečně dopravit data z interního informačního systému SAP na stanice v externích skladech a zároveň zvýšit efektivitu a spolehlivost celého systému komunikace mezi Škoda Auto a obchodními partnery,“ vysvětluje důvody nasazení jednoho ze způsobů virtualizace – řešení hostovaných aplikací v této firmě Pavel Zita, senior system engineer.
Nasazení virtualizace pro mobilní pracovníky může přinést firmám i další nepřímé úspory. Šetří například náklady na pronájem prostor – když se mohou obchodní zástupci kdykoli bezpečně připojit vzdáleně, může se více zaměstnanců či obchodních zástupců dělit o jedno pracovní místo v kanceláři. Striktní oddělení soukromého a pracovního světa navíc umožnilo zrození konceptu BYOC, neboli „přineste si vlastní počítač“. Firma tak může dát místo nákupu počítačů svým zaměstnancům jen příspěvek na nákup vlastního notebooku. Dá jim tak možnost vybrat si zařízení zcela podle svých preferencí, případně si i připlatit za vyšší komfort. Při přihlášení do firemní sítě se pak takový notebook promění ve virtuálního klienta, na kterého je doručen firemní desktop a aplikace potřebné pro práci toho kterého zaměstnance, a soukromá data uživatele tak nemohou ohrozit bezpečnost sítě.
Virtuální desktop je sázkou na jistotu
Jak již bylo řečeno, tak jak se firmy přesvědčily o užitečnosti virtualizace serverů, stále více se přesvědčují i o výhodách, které přináší virtualizace desktopů. Tou zásadní je samozřejmě výrazný pokles celkových nákladů na vlastnictví díky větší flexibilitě využívání hardwaru pro uživatele a také na správu a údržbu počítačů ve firmě, vše totiž může udělat správce centrálně a okamžitě bez přítomnosti uživatele ve firmě. Jako bonus nabídne virtualizace efektivní řešení i pro poskytnutí firemního prostředí mobilním či externím uživatelům.
Ondřej Marek
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Formulář pro přidání akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |