facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEM 12/2003

Ploché monitory

Informativní přehled 15" a 17" TFT LCD monitorů

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]


Monitor je hned po samotném počítači nejdůležitější součástí každého počítačového pracoviště. Zároveň se jedná o zařízení, které morálně nezastarává zdaleka tak rychle jako počítač a jeho jiné periferie, lze říci, že je schopno „přežít“ i několik počítačů. Monitor je však také zařízením, které má více či méně neblahý vliv na naše zdraví, což platí zejména pro „klasické“ CRT monitory s vakuovou obrazovkou a obecně tehdy, trávíme-li při práci s počítačem dlouhé hodiny denně. Z toho vyplývá, že se při rozhodování o koupi rozhodně vyplatí vybírat, a nepříhlížet jen k ceně produktu.


LCD versus CRT
Pod pojmem počítačový monitor si ještě dnes asi spousta lidí jako první představí klasickou vakuovou obrazovku v plastové skříni – CRT monitor (Cathode Ray Tube). Již v době nástupu plochých zobrazovacích LCD (Liquid Crystal Display) panelů se dala očekávat jejich postupná expanze na trhu na úkor klasických monitorů, což také nastalo. Ačkoliv jsou ceny plochých displejů ve srovnání s cenami CRT dosud vyšší, přednosti TFT LCD monitorů jednoznačně otevřely této technologii cestu i k běžnému uživateli a v současné době se jich prodává více než CRT modelů.

Zmíněná zkratka TFT vznikla z anglického „Thin Film Transistor“ (tenkovrstvý tranzistor) a označuje typ LCD displeje. První LCD displeje s tzv. pasivní maticí byly předchůdci dnešních TFT LCD, kterými byly v poslední době prakticky zcela vytlačeny. „Pasivní“ displeje byly charakteristické výrazně dlouhou dobou odezvy zobrazení („setrvačnosti“ obrazu) způsobující „rozmazávání“, malým kontrastem a jasem i pozorovacím úhlem. Ve své době však byly narozdíl od TFT LCD cenově relativně dostupné. Dnes se již s těmito displeji nesetkáváme, všechny současné LCD monitory i displeje notebooků již používají moderní technologii s tzv. aktivní maticí bodů tvořenou TFT.

TFT LCD panely najdeme v nabídce prakticky každého výrobce monitorů. Důvodů úspěšného prosazování této technologie je, jak se dočtete dále, více, významnou roli zde ale hrají ergonomické aspekty. Při nasazení LCD panelů do firmy mohou takové parametry, jako jsou například absolutně ostrý, „neblikající“ obraz či absence škodlivého vyzařování, ve svém důsledku pozitivně ovlivnit produktivitu práce, neboť uživatel netrpí únavou zraku, ani obavou o své zdraví, zažitou více či méně opodstatněně z dřívějších dob.

Dalšími aspekty jsou dlouhá životnost displeje či jeho vzhled. Plochý panel zajímavého designu působí rozhodně reprezentativněji než robustní klasický monitor. Proto jsou LCD displeje žádány například v bankách či na jiných pracovištích, kde vzhled monitoru hraje roli.

To vše samozřejmě neznamená, že CRT monitory již mají „odzvoněno“. Tyto modely mají na trhu dosud své místo a v některých oblastech (například na náročných grafických pracovištích) jsou pro své vlastnosti jen obtížně zastupitelné. Jejich klady jsou zejména přizpůsobivost různým rozlišením obrazu, dokonalejší barevné podání a stabilita a v neposlední řadě příznivá cena.

HP l1730
Tento multimediální monitor je představitelem kategorie dražších 17" TFT LCD. Jedná se o nový model HP vyznačující se slušnou výbavou a poměrně vysokou cenou, jeho „tabulkové“ parametry obrazu jej však řadí spíše mezi průměr. Mírně nadprůměrná je v tomto ohledu snad jen hodnota jasu (300 cd/m2).

Monitor je charakteristický moderním, poměrně střízlivým designem. Stříbrně metalizovaný zobrazovací panel je prostřednictvím originálního jednoduchého kloubového mechanismu flexibilně spojen s podstavou. Můžete jej snadno výškově nastavovat i horizontálně naklápět, a to až do vodorovné pozice. Takovou flexibilitu většina mechanismů, se kterými se u stolních LCD setkáváme, neumožňuje. Panel testovaného modelu však nelze natáčet do stran, pokud tak chcete učinit, musíte monitor otočit celý i s podstavou, ve které je sice zabudována malá točna, ta však u testovaného kusu byla neúčinná. Praktická je možnost otočení displeje „na výšku“, což oceníte při procházení webových stránek, psaní dokumentů apod. K softwarovému otočení obrazu slouží speciální dodaná aplikace. Pro slušně krátkou dobu odezvy zobrazení je monitor dobře použitelný i pro reprodukci videa. Zvukový doprovod zajišťují malé vestavěné reproduktory.

Nastavení parametrů pomocí tří vedle sebe umístěných tlačítek a ikonového obrazovkového menu je intuitivní a snadné. Menu obsahuje prakticky všechny funkce potřebné pro optimální nastavení obrazu, bohužel v něm však schází položka zobrazení 1:1 pro malá rozlišení (viz výše).

Brilantní kontrastní obraz testovaného HP l1730 byl rovnoměrně podsvícen a vykazoval kvalitní barevné podání.

Monitor stojí 19 550 Kč (bez DPH), jeho technické parametry najdete v tabulkovém přehledu monitorů.

Přednosti a zápory LCD
Mezi nejvýraznější přednosti TFT LCD monitorů patří:
 • Malé rozměry a hmotnost – tenké provedení, umožňuje snadné umístění i na malém stole, displej lze také často odejmout ze stojanu a zavěsit například na stěnu.
 • Absolutní ostrost obrazu – je daná přesnou fyzickou pozicí každého obrazového bodu na displeji, bod není tvořen promítnutím paprsku na stínítko skrze masku jako u CRT, díky čemuž odpadají problémy s konvergencí (sbíhavostí) jeho jednotlivých barevných složek i se zaostřením.
 • Absence geometrických zkreslení obrazu (vyplývá z předchozího bodu).
 • „Neblikající“ obraz, který nezatěžuje zrak uživatele.
 • Možnost otočení zobrazovacího panelu „na výšku“ (u některých modelů).
 • Nižší spotřeba elektrické energie (ve srovnání s moderními CRT již není rozdíl příliš významný).
 • Z principu LCD technologie absence škodlivého vyzařování – průhledný displej je zezadu „jen“ prosvícen lampou.
 • Netečnost obrazu vůči magnetickému poli (reproduktory, geomagnetické pole apod.).
 • Nižší nároky na výkon grafické karty v počítači – k dosažení „neblikajícího“ obrazu na LCD není nutný obrazový výstup s vysokou snímkovou frekvencí.
 • Extrémně dlouhá životnost displeje (netýká se prosvětlovací lampy, kterou je potřeba po několika letech vyměnit).
Žádná technologie není dokonalá, a proto pochopitelně mají i TFT LCD monitory svá negativa. Mezi nejvýraznější patří:
 • Pevné nativní/maximální rozlišení obrazu – displej sestává z pevného počtu obrazových bodů. Pokud se má reprodukovat obraz o nižším rozlišení, než je nativní rozlišení displeje, monitor jej zpravidla „dopočítá“ a zvětší na celou plochu displeje. To má ovšem za následek, podle použitého algoritmu, větší či menší zkreslení, ztrátu ostrosti. Některé modely, zpravidla od úhlopříčky displeje 17", umožňují zobrazit malá rozlišení v režimu 1:1, tj. jeden bod obrazu odpovídá jednomu bodu displeje, přičemž okraj obrazové plochy displeje zůstane nevyužit.
 • Barevné zkreslení a nižší jas i kontrast při pohledu ze stran.
 • „Setrvačnost“ zobrazení (doba odezvy zobrazení, udává se v milisekundách, přičemž hodnoty kolem 25 ms jsou již považovány za velmi dobré. Čím je kratší doba odezvy zobrazení, tím je displej vhodnější pro dynamické zobrazování, například videa, her či jiných rychle se pohybujících motivů.
 • U některých modelů ve srovnání s CRT horší uniformita (rovnoměrnost podsvícení obrazové plochy).
 • Cena – ve srovnání s CRT jsou ceny LCD panelů dosud téměř dvojnásobné. U velkých LCD s úhlopříčkou kolem 20 palců jsou však rozdíly cen mezi jednotlivými velikostními kategoriemi menší než u CRT.
iiyama ProLite E431S
Malé rozměry a jednoduchý elegantní design s tenkým rámem kolem displeje charakterizují tento značkový 17" TFT LCD monitor. Na rozdíl od testovaného HP l1730 představuje iiyama ProLite E431S poměrně laciný model, a to i přesto že disponuje digitálním obrazovým vstupem, audio rozhraním a dobrými parametry obrazu.

Zobrazovací panel je s nohou spojen kloubovým mechanismem umožňujícím displej pouze horizontálně naklápět. Natočení do stran, otočení o 90° ani výškové nastavení panelu není možné. Monitor je napájen z externího zdroje, což nelze považovat za výhodu.

Testovaný displej poskytoval brilantní obraz s rovnoměrným podsvícením a dobrým barevným podáním. Vyniká velmi krátkou dobou odezvy zobrazení, což mu umožňuje kvalitně zobrazovat video.

K nastavení parametrů obrazu slouží malé ikonové obrazovkové menu a několik tlačítek umístěných vedle sebe mezi vestavěnými reproduktory v liště pod displejem. Menu je rozděleno do tří podnabídek,

přičemž přepínání mezi jednotlivými okny a procházení nabídek není příliš pohotové. Naopak příjemné je přímé přiřazení funkcí „auto“, seřízení jasu, kontrastu, hlasitosti a přepínání mezi obrazovými vstupy tlačítkům. Není tedy nutno pro nastavení těchto často používaných funkcí aktivovat menu.

Kromě obvyklých funkcí najdete v menu také některé nadstandardní, jako nastavitelnou ostrost (pro obraz o malém rozlišení, zvětšený na celou plochu displeje), či gamma korekci, kterou oceníte zejména při práci s grafikou.

Přibližná koncová cena monitoru iiyama ProLite E431S je 13 150 Kč (bez DPH). Technické parametry jsou součástí tabulkového přehledu.

Podle čeho vybírat?


Velikost displeje
Jedním ze základních kritérií při výběru monitoru by měla být úhlopříčka obrazovky. Zatímco v oblasti CRT je kategorie 15" monitorů již na ústupu a s novými modely o této úhlopříčce se setkáváme jen zřídka, LCD displeje o úhlopříčce 15" patří vedle 17" modelů v kancelářích mezi nejrozšířenější. Je to dáno jak jejich cenovou dostupností, tak také faktem, že údaj o úhlopříčce displeje odpovídá skutečné úhlopříčce viditelného obrazu, narozdíl od CRT modelů, u kterých výrobci uvádějí rozměr obrazovky, přestože její část je skryta za čelní maskou monitoru. V praxi to znamená, že velikostní kategorie LCD odpovídá vyšší kategorii CRT (tedy 15" LCD = 17" CRT, 17" LCD = 19" CRT apod.).

Obrazové vstupy
O přiklonění se ke konkrétnímu modelu může při výběru LCD rozhodnout počet a typ obrazových vstupů. Jak je patrno z následující tabulky, všechny TFT LCD disponují standardním analogovým vstupem (VGA, 15pinový konektor D-Sub), který umožňuje připojení ke každému PC. Dražší modely jsou dále vybaveny digitálním vstupem DVI, pro jehož využití již potřebujete mít v počítači grafickou kartu s digitálním výstupem. Předností tohoto propojení je obraz maximální možné kvality bez nutnosti počátečního softwarového nastavení frekvence obrazu a případného „doladění“ obrazu (fáze, časování). Tuto někdy nutnou korekci obrazu je již ovšem u všech současných LCD při propojení přes analogové rozhraní schopna obstarat automatika monitoru (obvod pro automatickou optimalizaci obrazu), a to buď po její aktivaci uživatelem, nebo samočinně při zapnutí displeje.
Každopádně, má-li monitor více než jeden obrazový vstup, jedná se o praktickou výbavu umožňující současné připojení více počítačů, což znamená jednoznačnou úsporu místa, pokud nepotřebujeme sledovat výstupy z obou PC současně.

Cena, kvalita
Významným aspektem při výběru (někdy tím nejdůležitějším) je cena. Ta se u 15" LCD, jak můžete posoudit z následujícího ilustrativního přehledu, pohybuje zpravidla pod deseti tisíci korunami, zatímco u 17" modelů je dolní hranice kolem dvanácti tisíc korun, směrem nahoru se pak ceny mnohdy výrazněji liší. Je to dáno jak výbavou (některé modely nabízejí USB rozbočovač pro rozšíření konektivity počítače, reproduktory a mikrofon, více vstupů, otáčení panelu „na výšku“ apod.), tak parametry obrazu, a samozřejmě i jménem výrobce. Pokud jde o zmíněné parametry obrazu, jedná se zejména o hodnoty jasu, kontrastu a doby odezvy zobrazení, ale i o pozorovací úhly, ve kterých se navzájem levnější a dražší modely liší.
Obecně však platí, že základní ergonomické parametry, jako „neblikající“, dokonale ostrý obraz, malé rozměry a hmotnost, snadná manipulace a instalace apod., jsou u všech plochých displejů shodné.

Následující tabulkový přehled TFT LCD monitorů v kategorii 15 a 17 palců rozhodně není vyčerpávající, může však být vodítkem při výběru vhodného monitoru. Měl by posloužit jako orientační materiál v současné nabídce a cenách TFT LCD monitorů.

Přehled 15" LCD monitorů je k dispozici :::zde:::
Přehled 17" LCD monitorů je k dispozici :::zde:::
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -