facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 6/2022

Perfektní NAS pro domácí kanceláře i malé firmy

Testovali jsme Synology DS420+

-lg-


Obr. 1: Synology DS420+ je perfektní malý stolní NAS. Jde o kompaktní zařízení s nízkou spotřebou (28,3 W za provozu a 8,45 W ve stand-by), které přitom má dostatečnou kapacitu a výkon pro využití v domácí kanceláři nebo studiu, ale také v prostředí malých firem.NAS zařízení jsou momentálně nejvýhodnějším způsobem pro lokální a hybridní (v kombinaci s cloudem) ukládání, sdílení a zálo­hování dat. Navíc mohou zastat řadu dalších rolí. Mohou například sloužit jako server pro kamerový systém a mnoho dalších aplikací. Synology patří mezi lídry trhu NAS a nabízí široké spektrum těchto zařízení od malých stolních modelů pro domácnosti, až po velkokapacitní a výkonné servery pro montáž do racku a využití v podnicích. Jeden z menších stolních modelů jsme měli možnost otestovat přímo u nás v redakci.


Základní parametry a vlastnosti

Testovali jsme model Synology DS420+ s dvoujádrovým procesorem Intel Celeron J4025, který přináší ve srovnání s předchozí generací průměrně 15% zrychlení u aplikací náročných na výpočty, nebo až 40% zrychlení při indexování souborů, což vynikne zejména při využití NAS v roli souborového serveru nebo multimediálního centra.

Model DS420+ má 4 šachty pro disky s rozhraním SATA a navíc dva sloty pro rychlé paměti SSD NVMe, které lze využít pro funkci cache Synology SSD. Rychlá cache v podobě NVMe pamětí zajistí až 20krát rychlejší odezvu NASu, což výrazně zlepšuje uživatelskou zkušenost a komfort (žádné čekání a otravné prodlevy), ale také využitelnost zařízení i pro aplikace náročnější na odezvu (virtualizace, databáze...).

Pro připojení k síti jsou k dispozici 2 gigabitové LAN porty, které lze zapojit v režimu Link Aggregation pro zvýšení propustnosti, nebo v režimu Failover pro robustnější konektivitu bez výpadků. Navíc na zařízení najdete i dva USB 3.2 Gen 1 konektory pro připojení externích disků.


Obr. 2: Na zadní straně zařízení najdete konektor napájení, USB konektor a dva gigabitové LAN porty. Především si ale všimněte dvou velkých ventilátorů, které v běžném provozu nemají problém ani na malé otáčky uchladit zařízení. Zajišťují tak jeho velmi tichý chod (19,8 dB) a neruší ani v prostředí kanceláře nebo v domácí pracovně.

Synology DS420+ má dostatečnou kapacitu a výkon pro využití v domácí kanceláři nebo studiu, ale také v prostředí malých firem, samostatných kanceláří, provozoven a poboček, které hledají cenově dostupné a snadno spravovatelné řešení bez větších kompromisů. Právě takový je totiž NAS Synology DS420+, jehož vlastnosti a parametry jsou skvěle vyvážené. Přesto bych za jeho klíčovou výhodu označil především velmi povedený systém DiskStation Manager (DSM, aktuálně ve verzi 7.1), který je mimořádně přehledný a vstřícný i k méně zkušeným uživatelům. Právě díky němu bych Synology jednoznačně doporučil při výběru zařízení, které nebude spravované zkušeným administrátorem, i když i IT profesionál jistě ocení přehledné rozhraní, intuitivní nastavení a snadno dostupné nástroje a funkce, které DSM nabízí. Přitom jde o robustní systém založený na linuxovém jádru, který je dlouholetým vývojem skvěle odladěný a připravený plnit nejrůznější role.


Obr. 3: Instalace NASu i jeho úvodní nastavení je velmi snadné a intuitivní.

Instalace a úvodní nastavení

Jasným důkazem uživatelské přívětivosti systému DSM, ale i zařízení Synology celkově, je velmi jednoduchá instalace a úvodní nastavení. Doslova za pár minut je možné NAS nainstalovat a spustit. Instalace 3,5" HDD se obejde bez šroubků, pak zapojíte síť a napájení, po spuštění se k NASu připojíte přes webové rozhraní (já si v tomto kroku pomáhám aplikací Synology Assistant) a pak už krok za krokem probíhá stažení nejnovější verze systému, jeho instalace, restart a prvotní nastavení. V každém kroku Synology srozumitelně informuje o tom, co právě probíhá, a při výběru z více možností nastavení (RAID, souborový systém apod.) vysvětlí, co která volba znamená. Ani u spotřební elektroniky jsem se ještě nesetkal s tak vstřícným přístupem a názorným průvodcem nastavení. Mimochodem, všechny texty jsou perfektně lokalizované, což také není samozřejmostí a pro někoho může být důležitou výhodou.

Obr. 4: Operační systém DiskStation Manager (DSM) je mimořádně přehledný a vstřícný i k méně zkušeným uživatelům.
Obr. 4: Operační systém DiskStation Manager (DSM) je mimořádně přehledný a vstřícný i k méně zkušeným uživatelům.

Značkové disky Synology

Pro testování NASu jsme měli zapůjčeny tři disky Synology HAT5300, každý o velikosti 8 TB, u kterých bych se krátce zastavil. Rozhodnutí dodávat disky pod vlastní značkou je totiž ze strany Synology lehce kontroverzní a jistě nepotěšilo výrobce disků, kteří nabízejí vlastní modelové řady určené přímo pro využití v NAS zařízeních (WD Red/Red+/Gold/UltraStar), Seagate IronWolf/Exos, Toshiba N apod.). Ovšem z pohledu uživatele jde o další zjednodušení, protože u disků Synology má jistotu, že jde o modely optimalizované pro nasazení v NASu stejné značky. Díky úzké integraci se systémem DSM a hardwarem NASu nabízí pevný disk Synology HAT5300 nejen prvotřídní výkon (přenosovou rychlost až 230 MB/s u testované kapacity 8 TB), ale také vysokou odolnost a spolehlivost.


Obr. 5: Disky Synology HAT5300 mají hodnotu MTTF dimenzovanou na 2,5 milionu hodin, podporují pracovní zatížení 550 TB ročně a obsahují technologii Persistent Write Cache, takže dokážou minimalizovat pravděpodobnost poškození dat v případě náhlého výpadku napájení.

Není tajemstvím, že Synology tyto disky přímo nevyrábí (Toshiba), ale to není úplně podstatné. Pro uživatele nabízejí jednoduché vodítko, jak vybrat disk s potřebnými vlastnostmi (optimalizace firmware a cache pro nasazení v serveru, pokročilý power management, odolnost a konstrukce pro nepřetržitý provoz, tolerance k vibracím, obvykle prodloužená záruka...). Ne každý disk je tedy pro využití v NASu vhodný, a přitom jeho volba může výrazně ovlivnit jeho celkový výkon a vlastnosti.

Synology pochopitelně nebrání využijí pevných disků jiných značek, jen jejich výběr bude trochu složitější. Pokud tedy uživatel preferuje nějakou jinou značku disků, je vhodné si jejich kompatibilitu ověřit na webu Synology.

Jedno zařízení v mnoha rolích

Vzhledem k množství kybernetických rizik, kterým dnes musíme čelit, zejména hrozbě ransomwaru, musím na prvním místě zmínit, že Synology DS420+ je především skvělé řešení pro zálohování dat. Synology integruje různé aplikace zálohování (Active Backup for Business, Hyper Backup, Synology Drive, Active Backup for Microsoft 365/Google) do intuitivního rozhraní a nabízí tak efektivní a snadno dostupné řešení pro ochranu osobních i firemních dat.

Obr. 6. Aplikace pro zařízení Synology jsou snadno dostupné z Centra balíčků.
Obr. 6. Aplikace pro zařízení Synology jsou snadno dostupné z Centra balíčků.

DS420+ může plnit také roli privátního cloudu se sadou aplikací pro týmovou spolupráci Synology Office, která zahrnuje služby Documents, Spreadsheets a Slides. Pro bezprostřední týmovou komunikaci je určena aplikace Synology Chat. Další z rolí, kterou může Synology plnit, je role záznamového a monitorovacího serveru pro IP kamerové systémy. Aplikace Surveillance Station nabízí intuitivní rozhraní pro sledování a ovládání více IP kamer včetně analýzy živého zobrazení a generování výstrah. Synology NAS může plnit ještě mnoho dalších rolí, pro jejichž popis, ale ani prostý výčet zde nemáme místo. Jde zkrátka o mimořádně všestranné zařízení s bohatou nabídkou aplikací a služeb, které jsou snadno dostupné přímo ze zařízení z tzv. Centra balíčků.

Shrnutí

Synology DS420+ je perfektní NAS pro domácí kanceláře a malé firmy za přiměřenou cenu, která se v době testování pohybovala těsně nad hranicí 10 tisíc Kč bez DPH.

Pokud chcete z NAS zařízení Synology vytěžit maximum, doporučujeme absolvovat některý z kurzů Synology Intensive Training, které jsou nabízeny online i prezenčně (v Brně). Kurzy jsou připravené i v českém jazyce a je možno se do nich přihlásit na webu https://event.synology.com/cs-cz/SIT, kde si můžete vybrat školení podle svých potřeb a zaměření. Každé školení se skládá z přednášek i praktických ukázek.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Marketplace na vzestupu

KauflandSvět marketplace jenom roste. Experti se shodují: Marketplace se dříve či později stanou dominantním motorem online obchodování. V dalších letech se předpokládá roční nárůst o 30 procent.