facebook LinkedIN LinkedIN - follow
PříLOHA 9/2001

Nový systém pro řízení výroby a logistiky

Navision ve společnosti Recticel Czech Automotive






Recticel Czech Automotive s.r.o. je dynamicky se rozvíjející společnost zabývající se specializovanou strojírenskou výrobou pro automobilový průmysl. S postupným nárůstem činností bylo nutné podpořit řízení výroby a logistiky odpovídajícím informačním systémem. Management společnosti přistoupil k jeho výběru na základě v té době aktuálních požadavků. V průběhu výběru se ukazovalo, že informační systém pro řízení firmy, která realizuje kusovou a malosériovou výrobu, není možné uspokojivě zajistit uzavřenými informačními systémy určenými pro malé společnosti.

Proto se vedení společnosti Recticel Czech Automotive rozhodlo pro postupnou implementaci informačního systému Navision Financials. Tento systém vyhovoval i přes riziko, že nebude zpočátku využit v plném rozsahu.

První fáze implementace
Pro implementaci řešení byla zvolena společnost MIUS a v dubnu roku 2000 byla zahájena první fáze implementace s cílem řešení problematiky evidence výrobního procesu, skladové evidence a řízení nákupu.

Po ukončení první fáze implementace podnikového informačního systému byla předána funkcionalita zajišťující podporu řízení výrobního procesu do úrovně evidence jednotlivých fází průběhu výrobního cyklu zakázky, včetně možnosti evidence spotřeby nemateriálových zdrojů. Dále byla vyřešena evidence širokého sortimentu výrobního materiálu včetně detailní evidence fyzického umístění ve skladech a optimalizace procesu objednávání, nákupu a skladování zpracovávaného materiálu a polotovarů na základě průběhu výrobního procesu.

Tato část implementace byla předána do provozu po 2 měsících od zahájení projektu. Od začátku připravovali pracovníci MIUSu celý systém řešení podpory výroby a logistiky tak, aby byla s minimálními náklady umožněna jeho následná integrace do ekonomických modulů systému Navision Financials.

Druhá fáze implementace
V listopadu roku 2000 byla zahájena 2 fáze implementace informačního systému. Jejím cílem bylo integrovat do podnikového informačního systému všechny zbylé podnikové procesy a vyřešit zpracování veškeré účetní evidence s automatizovanou vazbou na již nasazené moduly.

V průběhu implementace byly vyřešeny vazby všech částí informačního systému na účetní evidenci společnosti s maximální možnou mírou automatizace. K zakázkám jsou evidovány všechny související náklady včetně provozní režie, což umožňuje vyhodnotit její ziskovost. V průběhu plnění zakázky realizuje systém veškeré logistické a účetní operace spojené s výrobním procesem. Detailní struktura výrobku je importována do informačního systému z projekčního software (CAD), při zajištění kompatibility používaného značení materiálových komponent mezi informačním systémem a projekčním software. Po zadání všech údajů souvisejících se zakázkou generuje systém požadavky na nákup materiálu s ohledem na termín plnění zakázky a dodací lhůty objednávaných komponent.

Druhá část řešení byla předána do provozu v lednu 2001.

Už v průběhu implementace se potvrdila správnost rozhodnutí managementu při stanovení požadavků na informační systém a výběru komplexního, dostatečně otevřeného a flexibilního systému. Vzhledem ke změnám potřeb společnosti bylo totiž nutné již během implementace revidovat požadavky na cílovou funkčnost řešení.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.