facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 11/2023

Monitor AOC CU34V5C je skvělou volbou do (domácích) kanceláříAOC CU34V5CDávno pryč jsou doby, kdy standardním vybavením kanceláří byly monitory s úhlopříčkou 19 až 24 palců a specifické profese jako grafici nebo programátoři si pomáhaly druhým monitorem. Pro většinu uživatelů, kteří pracují s počítačem, je běžné mít spuštěno více aplikací současně. Na malém monitoru to znamená otravné přepínání mezi aplikacemi a hledání toho správného okna. Proto monitory postupně rostly a zcela běžné jsou dnes modely s úhlopříčkami přes 27 palců. Stále populárnější jsou ale i větší monitory, zejména v ultraširokém provedení, které v podstatě simuluje dva monitory vedle sebe bez rušivého předělu mezi nimi. Výhody, které ultraširoké monitory nabízejí, v kombinaci s jejich stále lepší dostupností vedou k tomu, že tyto monitory jsou budoucností moderních kanceláří včetně těch domácích. Ukázkovým příkladem je monitor AOC CU34V5C, který jsme měli možnost testovat v naší redakci a který jsem si velice rychle oblíbil. Pokud s ultraširokými monitory zatím nemáte zkušenosti, bude AOC CU34V5C vhodným modelem, na kterém si vyzkoušíte, co podobné monitory umí.


Monitor AOC CU34V5C je vybaven 34″ prohnutým panelem typu VA s poměrem stran 21:9 a rozlišením Ultrawide QHD (3 440 × 1 440 px). Elegantně tak nahradí dva samostatné monitory a umožní pracovat ve více oknech současně, nebo mít například extra širokou perspektivu při sledování video-obsahu. Díky mírně zakřivené obrazovce (1500R) je přitom vzdálenost mezi očima uživatele a monitorem všude stejná, což působí přirozeně.

AOC CU34V5C

Displej testovaného monitoru poskytuje široké pozorovací úhly 178/178 stupňů a velmi kvalitní obraz, který je ostrý, jasný (300 cd/m2) a vysoce kontrastní (3 000:1). Použitý VA panel vyniká i dostatečně širokým barevným prostorem. Monitor zvládne zobrazení barev v rozsahu 101 % standardu NTSC a 121 % sRGB, což dává monitoru možnosti využití i v oblasti kreativní grafiky, i když 8bitová barevná hloubka zde bude omezením.

Obnovovací frekvenci 100 Hz, rychlou odezvu 4 ms a podporu Freesync ocení především herní nadšenci. Úplně pro všechny je přínosem ochrana před únavou očí způsobenou modrým světlem. Pochvalu si zaslouží také antireflexní povrch displeje, který eliminuje různé nežádoucí odlesky, které ruší při práci. Výhodou také je, že monitor lze podle potřeby naklánět a přizpůsobovat jeho výšku.

Předností monitoru AOC CU34V5C není jen ergonomie a kvalita obra­zu, ale také velmi bohaté možnosti připojení. Standardem je připojení přes DisplayPort 1.2 nebo HDMI 2.0, ale testovaný monitor nabízí také USB-C, díky kterému může monitor fungovat i jako dokovací stanice. Uživatelé notebooků se mohou k monitoru jednoduše připojit a využít ho jako externí monitor a současně svá mobilní zařízení do­bí­jet příkonem až 65 W. Vestavěný 4portový USB rozbočovač moni­to­ru navíc umožňuje propojení notebooku s dalšími zařízeními (klá­ve­s­ni­ce, myš, externí disk, webkamera atd.) pomocí jediného kabelu.

K monitoru je navíc možné připojit více zařízení současně a jejich výstup zobrazit vedle sebe v režimu Multiview Picture-in-Picture, nebo Picture-by-Picture, který skvěle využívá možnosti ultraširoké obrazovky. Režim zobrazení lze přitom jednoduše přepínat a všechna ostatní nastavení pohodlně provádět pomocí jediného tlačítka ve stylu joysticku na zadní straně monitoru, kde je snadno dostupný pro pravou ruku. Jde o způsob ovládání, který je na monitorech stále rozšířenější, protože jakkoli se může zdát umístění ovládacího prvku na zadní straně monitoru nezvyklé, ve skutečnosti jde o velmi ergonomické a intuitivní řešení. Mnohem lepší než senzorová tlačítka bez zpětné dotykové vazby a s neviditelnými popiskami, které občas vídám na některých designových monitorech.

Shrnutí

IT Systems TIPPracovat na ultraširokém zakřiveném monitoru může být zpočátku nezvyklé, ale věřte mi, že velké pracovní ploše rychle přijdete na chuť. Předpokladem samozřejmě je, aby monitor nabízel kvalitní obraz a flexibilní možnosti připojení a ergonomického nastavení. To vše monitor AOC CU34V5C splňuje na výbornou a přidává i další funkce pro větší pohodlí při práci. V kombinaci s velmi atraktivní cenou jde o mimořádně výhodnou nabídku. Proto jsme se také rozhodli udělit monitoru AOC CU34V5C redakční ocenění IT Systems TIP za poměr cena/výkon. S ohledem na jeho všestrannost a velmi slušné parametry pro hraní jej doporučujeme zejména do domácích kanceláří. V open space kanceláři zůstanou některé jeho možnosti asi nevyužité.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.