facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 6/2003

Mobilní zařízení v odečtech tepla, energie, vody

-point.x-





Měření spotřeby elektrické energie (případně plynu, tepla nebo vody) je z hlediska informačního systému podniku klasickou úlohou sběru dat v terénu. I když jednou budou patrně měřiče samotné komunikovat on-line se zákaznickým systémem distributora elektrické energie (bezdrátově nebo například po samotném rozvodu proudu), jedná se o "hudbu budoucnosti" a ještě poměrně dlouho bude nutné zaznamenat údaje o spotřebě na místě samém. Jak to provést efektivně? Odpovědí jsou právě mobilní zařízení. Ne náhodou jsou právě odečty (zejmána odečty elektrické energie) jedním z prvních a nejrozšířenějších nasazení těchto přístrojů.

Základním problémem totiž je, jak zaznamenat údaje v terénu a přenést je do informačního systému firmy k dalšímu zpracování s minimální časovou prodlevou a minimálním počtem chyb. Nejjednodušším systémem je papírový formulář, který se později přepíše do počítače. Tento způsob pořizování dat však nesplňuje ani jedno z výše uvedených kritérií:

chyby vznikají jak při vlastním pořizování (neexistuje žádná kontrola správnosti zaznamenaných dat), tak při jejich přepisování do počítače (při přepisování velkého množství dat to nelze vyloučit) a časová náročnost zpracování formulářů je značná.

Ideální je pořídit data přímo při odečtu v elektronické formě, do počítače. Přímo při vkládání dat se může provést řada kontrol jejich správnosti, údaje se dále nepřepisují a předají se do IS de facto kopírováním dat z jednoho počítače do druhého, bez zásahu lidské ruky. Je ovšem zřejmé, že takový počítač musí být poněkud jiný než PC, které máme na stole v kanceláři. Musí to být malé, velmi odolné zařízení, s dlouhou dobou práce na baterie - bude se používat v terénu, v relativně tvrdých podmínkách, uživateli bez znalostí o výpočetní technice…


Obr. 1: Screenshoty softwaru pro odečty spořeby vody

Mobilní zařízení Psion Teklogix
V České a Slovenské republice jsou nejpoužívanějšími zařízeními pro sběr dat v odečtech, zejména pokud jde o sektor energetiky, mobilní terminály firmy Psion Teklogix (používají je všichni distributoři elektrické energie s výjimkou jednoho v každém státě). První projekty nasazení mobilních zařízení v této oblasti byly realizovány již začátkem 90. let a "nestarší" uživatelé provozují již několikátou generaci přístrojů.

V současnosti je nejvíce rošířeným typem Psion Workabout, zejména z důvodu výborného poměru cena/možnosti zařízení. Design je uzpůsoben práci ve stoje, kdy uživatel drží zařízení jednou rukou a druhou obsluhuje klávesnici, a současně respektuje požadavek na vysokou odolnost. Přístroj odolává pádu na tvrdý povrch z výšky 1 metru, má pracovní teplotu od -20C, nevadí mu déšť ani prašné prostředí (krytí IP54). Hmotnost je jen 350g (včetně baterií) a rozměry jsou téměř "kapesní". Tvůrci zařízení nezapomněli ani na kvalitní obrazovku, která je sice monochromatická, ale s velmi dobrou viditelností na denním světle (a možností podsvícení v šeru, ve tmě).

I když vnější podoba svádí ke srovnání s kapesní kalkulačkou, uvnitř se skrývá poměrně výkonný počítač, schopný zpracovávat I relativně složité úlohy. K dispozici je až 18 MB paměti (2MB RAM a 2 paměťové karty s kapacitou do 8MB), přičemž vlastní operační systém i aplikace potřebují pro svůj provoz jen minimální prostor (OS například "zabere" cca 90KB místa v RAM).

Důležitým parametrem mobilního zařízení je také doba práce na baterie. Psion Workabout může být napájen jak běžnými AA bateriemi, tak dobíjecím akumulátorem. V prvním případě je doba provozu až 3-4 týdny, akumulátor postačí k 2-3 dnům práce (doba provozu samozřejmě závisí na konkrétní konfiguraci přístroje - pokud je například využíván snímač čárového kódu, spotřeba výrazně roste).

Mobilní zařízení je jen částí celého řešení a musí být schopno vyměňovat si data s okolím (s informačním systémem, měřícími přístroji apod.). K tomuto účelu je Psion Workabout vybaven (volitelně) sériovým portem RS232 nebo infračervenou komunikací (IRDA). Pro přenos dat lze také použít paměťové karty, podobně jako na PC disketu. Karty lze číst a zapisovat i na PC, pomocí dodávané mechaniky.

Připojení některým z výše uvedených způsobů ale předpokládá, že se pracovník dostaví do sídla firmy nebo některé její pobočky, kde je přístup k PC. Náklady na cestovné nejsou zanedbatelné a pracovník také ztrácí čas, který by mohl využít efektivněji. Psion Workabout lze proto připojit také k modemu a komunikovat po telefonní lince nebo, s vhodným mobilním telefonem, po GSM síti. Pracovník tak může data odeslat například večer z domova nebo i přímo v terénu.


Obr 2: Screenshoty ze zařízení netpad ukazují možnosti obrazovky tohoto zařízení
(grafická barevná obrazovka s rozlišení 640x240 bodů)

Software pro sběr dat
Hardware a operační systém zařízení Workabout vytvářejí výkonný základ pro tvorbu aplikačního programového vybavení - obrazovky mohou používat různá písma a grafické symboly pro přehlednou prezentaci údajů, ovládání je pomocí srozumitelných menu a dialogů, součástí systému je také standardně práce s databázemi.

Měřiče s pamětí
V energetice jsou již poměrně dlouhou dobu využívány měřiče, které kromě celkové spotřeby zaznamenávají také průběh odběru, případně další hodnoty. Tyto měřiče jsou využívány zejména u velkoodběratelů, kde je součástí kontraktu také dohodnutý diagram odběru.

Zatímco u běžného domácího měřiče musí odečítač zaznamenat pouze jednu nebo dvě hodnoty (stav počítadla), u měřiče s pamětí by to znamenalo opsání desítek čísel, což bude trvat poměrně dlouho dobu a téměř jistě vzniknou chyby. Naštěstí jsou tyto měřiče vybaveny infra komunikací pro přenesení obsahu paměti do PC. Stejným způsobem lze připojit i mobilní zařízení a odečet hodnot pak proběhne zcela automaticky, bez zásahu obsluhy. Komunikace je navíc obousměrná a mobilní zařízení lze využít pro nastavování parametrů měřiče (například kontrolu a nastavení času apod.). To proběhne opět automaticky, jako součást funkcí aplikačního programu.

Nové mobilní přístroje, nové možnosti
Psion Workabout je využíván v oblasti sběru dat již několik let, ale technický pokrok se samozřejmě nezastavil, a tak je zde již nová generace zařízení, s novými možnostmi. Jejím typickým představitelem je Psion Netpad. Základní změnou je posun od koncepce "sběru dat" k "rozšířeni informačního systému do terénu". Zařízení totiž může být vybaveno zabudovanou GPRS komunikací a být tak v online propojení s informačním systémem podniku přímo z terénu. Základní funkčnost (práce se seznamem odečtových míst, vlastní odečet) se obvykle realizuje přímo na zařízení, ale bezdrátová komunikace umožňuje dát pracovníkovi kdykoli k dispozici informace, jejichž přenesení na mobilní terminál by bylo nemožné například z důvodu jejich velkého objemu. Pracovník tak může mít k dispozici mapy oblasti, kde odečítá, podívat se na historii zákazníkových plateb apod.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.