facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEM 7-8/2002

Manažerský informační systém Akord

systém Akord

Lumír Kovář


Firma Akord, která působí na trhu informačních technologií zejména v oblasti zdravotnictví, nedávno uvedla na trh nový manažerský informační systém - MIS Akord. Ten vznikl jako reakce na poptávku po řešení analýzy stále rostoucího množství dat v nemocnicích a pro podporu rozhodovacích procesů managementu nemocnic. Vzhledem ke svým možnostem a použité technologii je připraven pracovat nejen pro nemocnice, ale i mimo oblast zdravotnictví.


Prezentace informací
Přístup manažerů k výpočetní technice se v našich podmínkách velmi liší - od nadšenců pro výpočetní techniku přes uživatele na standardní úrovni až po odpůrce, kteří výpočetní techniku sice uznávají, ale neradi používají. Jedno mají určitě všichni společné - nemají čas učit se složité postupy, potřebují výsledky "na jedno kliknutí myší". Tomu odpovídá pojetí prezentační vrstvy MIS Akord, kde má uživatel možnost přistupovat k datům ve dvou rovinách - jednoduše používat připravené dotazy výběrem ve stromu na způsob průzkumníka Windows nebo si uživatelsky definovat své dotazy nad tabulkami faktů datového skladu. Tato definice nevyžaduje žádné zvláštní znalosti technologie, stačí pouze běžný uživatelský přístup.

Při práci s daty je samozřejmostí možnost rozbalování a sbalování jednotlivých dimenzí, filtrování hodnot, třídění sloupců a řádků. Prezentaci výsledků je možno sestavovat do složek a sektorů obrazovky podle potřeby tak, aby byla zaručena co nejlepší přehlednost. Z tabulek výsledků lze klepnutím na příslušnou buňku výsledků vyvolat poddotaz s detailním rozborem, který je automaticky vázán na vybranou buňku. Tento postup lze v poddotazu dále zopakovat a rozvíjet tak proces "drill down" až do nejmenších detailů. Stejný postup lze aplikovat i poklepáním na příslušný sloupec nebo sektor v grafu.

Rozšířené možnosti dotazů
Základní pohledy na data jsou v MIS Akord realizovány pomocí řezů datových kostek OLAP databáze datového skladu. Je ale možno provádět také výběr dat prostřednictvím SQL jazyka přímo z databáze datového skladu nebo z jakékoliv externí databáze. V praxi to znamená, že můžeme při analýze problému postupovat od nejobecnějších pohledů nad OLAP databází datového skladu k detailním analýzám, které se týkají úzkého výběru dat databáze primárního informačního systému, aniž bychom museli tato data transformovat do datového skladu. Manažer používající MIS tak může z jednoho místa dostávat veškeré potřebné informace aniž by se musel zamýšlet nad tím, zda dostává výstup z datového skladu, nebo přímo z původního zdroje dat, tj. OLTP informačního systému.

Technologická stránka řešení
MIS Akord je postaven na technologiích Microsoft. Datový sklad a uživatelská podpora systému je na bázi MS SQL 2000, pro datové analýzy se vytvářejí kostky OLAP na bázi MS Analysis Services, jako datovou pumpu využívá systém služeb DTS. Všechny tyto komponenty jsou integrovanou součástí MS SQL 2000, což je atraktivní především pro uživatele, kteří již tuto platformu využívají v primárním informačním systému.

Pro prezentaci dat využívá systém MS Web Office komponenty - pivot tabulku a graf. Stejné komponenty jsou využívány v MS Excelu, což přináší pohodlí stejného ovládání, uživatelský komfort a možnosti snadného propojení MISu Akord a MS Office. Je jednoduché přenést dotaz z MISu do Excelu ve formě aktivní kontingenční tabulky, prezentovat jej v aktivní podobě na webových stránkách apod.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -