facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEM 1-2/2002

IT styl tentokrát (nejen) o LCD monitorech

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]


Seriál krátkých recenzí mobilních zařízení pro manažery, který jste doposud znali pod názvem „Buďte mobilní!“ jsme se nyní rozhodli rozšířit. Vedle PDA, mobilních telefonů a jiných praktických „drobností“ najdete v této rubrice, nově nazvané „IT styl“, také recenze produktů méně mobilních, přesto však patřících na pracoviště moderního manažera. V tomto čísle přinášíme, kromě jiného, recenze několika LCD panelů, zařízení, která se dnes těší oblibě mezi stále více uživateli.
Compaq TFT7020
Dvě nápadné mřížky ve stříbrném šasi Compaqu TFT7020 na první pohled prozrazují multimediální předpoklady tohoto 17“ LCD panelu. Díky slušnému rozlišení (1280 ´ 1024 bodů), vysokému kontrastnímu poměru a intenzitě podsvětlení nabízí Compaq jasný, kontrastní obraz s velmi dobrým barevným podáním. Obraz nižšího rozlišení se s přijatelným zkreslením automaticky interpoluje na celou plochu displeje. Variantu 1:1 zde nenajdete.

Přehledné, graficky zdařilé OSD menu a tři tlačítka na čelním panelu dovolují pohodlně nastavovat parametry LCD. Mezi funkcemi nechybí automatické seřízení obrazu, úprava barevné teploty či plynulé zprůhlednění menu. Hlasitost můžete regulovat otočným ovladačem.

Monitor si poradí s analogovým i digitálním obrazovým signálem. Napájen je bohužel z externího zdroje.

Doporučená cena: 31 800 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Compaq .

Hodnocení
Obraz: *****
Vybavení: ****
Provedení: ****
Cena: *****

Philips 170B
Sedmnáctipalcový panel monitoru Philips 170B je otočně spojen se stabilní základnou, z jejíhož závěsu jej ale můžete odejmout a upevnit například na stěnu. Napájení zajišťuje zabudovaný zdroj.

Vysoké rolišení (1280 ´ 1024 bodů), kontrastní poměr a svítivost přispívají k brilantnímu zobrazení.

Drobnou vadou na kráse testovaného displeje byl jen slabý červený nádech obrazu, který se nám nepodařilo odstranit.

Vedle možnosti manuálního nastavení obrazu nabízí Philips 170B také tlačítko s funkcí jeho automatického optimalizování (umístění, fáze atd…). Snadné ovládání dovolují intuitivně rozvržená tlačítka a OSD menu. Malá rozlišení dokáže monitor zobrazit v režimu 1:1, interpolovat na celou plochu displeje nebo, díky speciální nadstandardní fukci, reprodukovat ve volitelné velikosti.

Philips 170B můžete připojit k analogovému i digitálnímu obrazovému výstupu počítače.

Doporučená cena: 31 820 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Actebis .

Hodnocení
Obraz: ****
Vybavení: ****
Provedení: ****
Cena: *****


Samsung SyncMaster 151BM
Menší, leč velmi zajímavý 15“ TFT LCD panel Samsung zaujme již svým provedením. Pokud při práci rádi posloucháte hudbu, mohou vás potěšit reproduktory zabudované po stranách displeje. Pracujete-li často s dlouhými dokumenty, jistě oceníte možnost otočení obrazu „na výšku“. Stejně tak praktická je také výškově nastavitelná „noha“ panelu.

Monitor má rozlišení 1024 ´ 768 bodů, velmi dobrý kontrastní poměr a vysoce intenzívní podsvětlení. Poskytuje čistý, sytý obraz s dobrým barevným podáním. Kvalitní reprodukcí (v rámci možností malých reproduktorů) se vyznačuje také zvuk.
 


Nastavení se provádí pomocí průměrně vybaveného OSD menu a pěti tlačítek po pravé straně displeje, z nichž jedno slouží k aktivaci funkce automatického seřízení obrazu. OSD zahrnuje funkci pro úpravu barev.

Přestože je v panelu vestavěn napájecí zdroj, jeho vnější rozměry jsou velmi malé.
Doporučená cena: 20 240 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Libra .

Hodnocení
Obraz: ****
Vybavení: *****
Provedení: *****
Cena: *****


Acer TravelMate 613TXV
Tenké víko Aceru TravelMate 613TXV, vyplněné takřka bezezbytku velkým displejem, pod sebou skrývá moderně provedenou pracovní plochu s obloukovitě tvarovanou českou klávesnicí a třítlačítkovým touchpadem usazeným v elegantní „stříbrné“ masce. Zajímavé, nezvyklé zakřivení klávesnice však může být příčinou častějších překlepů.

TravelMate 613TXV se vyznačuje vysokým výkonem a díky bohaté výbavě i flexibilitou. Můžete jej snadno připojit do sítě pomocí integrované síťové karty a modemu. V šasi najdete DVD-ROM jednotku, zaměnitelnou za CD-RW, další disk nebo baterii. Disketová mechanika zde chybí. Vedle obvyklých rozhraní nabízí notebook i méně běžné sloty pro karty SmartCard a soupravu Video capture kit. Méně šťastně výrobce umístil IR port (uprostřed přední hrany) a mikrofon (vedle touchpadu), který při občasném doteku dlaně během práce vyvolá pisklavé zvuky z reproduktorů. Dobře mohou posloužit programovatelná „horká“ tlačítka pod displejem.
Doporučená cena: 64 990 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Acer.

Hodnocení
Výkon: ****
Vybavení: *****
Provedení: *****
Cena: ****


Gericom Supersonic M6-T
Nejen vysokým výkonem, ale i neobvyklým provedením se vyznačuje tento robustní notebook. Výjimečný vzhled mu dodává jak stříbrně a tmavě modře metalizovaný povrch, tak i výrazný zaoblený přední panel s nápadnými reproduktory a ovládacími prvky nezávislého audio CD přehrávače. Ke komfortní práci přispívá velký jasný displej a rozměrná pracovní plocha. „Nečeská“ klávesnice s nestandardním uspořádáním v pravé části a příliš zúženou klávesou Enter naopak uživatelskému komfortu příliš nepřidá, stejně jako vyšší hmotnost notebooku.
 

Rychlý přístup k internetu a e-mailu umožňují dvě samostatná tlačítka, třetí je programovatelné. Přímo v těle stroje najdete disketovou i DVD-ROM (CD-ROM/RW) mechaniku a všechny obvyklé konektory.

Nejen majitelé digitálních videokamer jistě ocení port vysokorychlostního rozhraní FireWire. Praktický je také otočný regulátor hlasitosti. Vestavěné reproduktory s posilovači basů poskytují čistý a plný zvuk umocněný „širokým“ stereem, které Supersonic podporuje.

Doporučená cena: 56 375 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Acer.

Hodnocení
Výkon: *****
Vybavení: *****
Provedení: *****
Cena: *****


Panasonic GD95
Ve stříbrné nebo antracitově černé barvě dostanete zcela nový manažerský telefon Panasonic GD95.

Vedle celé řady parametrů je tento přístroj zajímavý zejména mimořádně velkým grafickým displejem. Na deseti řádcích je schopen zobrazit až 160znakovou SMS zprávu a umožňuje rovněž přehlednější navigaci při WAPování. K pohodlné obsluze přispívá pětipolohový navigační joystick.

S Panasonicem GD95 můžete díky funkci internetového mailu přijímat a odesílat e-maily z vaší stávající adresy.
 

Možnost hlasitého odposlechu dovoluje během telefonování prohlížet stažené e-maily, SMS nebo WAP.

Zejména manažeři mohou s výhodou využít takové funkce, jako jsou interní modem pro rychlý přístup k síti pomocí notebooku, kalendář, plánovač schůzek, upomínky, hlasové vytáčení či záznamník.

Možnost volby ze tří barev podsvětlení displeje, 30 spořičů, polyfonní vyzvánění a další speciality zakomponované v elegantním pouzdře Panasonicu GD95 dodávají tomuto přístroji na atraktivitě.

Doporučená cena : 9 832 Kč (bez DPH).


HP CD Writer cd4re
HP cd4re je mobilní vypalovačka vhodná stejně dobře k notebooku jako ke stolnímu PC. Kompaktní stylové provedení s odklápěcím víkem prostoru pro CD skloubil výrobce s jednoduchým ovládáním a bezproblémovou instalací přes rozhraní USB. Poměrně velké vnější rozměry mechaniky bohužel zdaleka neodpovídají například velikosti discmana, ačkoliv by jistě mohly.
 


Přestože HP cd4re nedosahuje nijak závratných rychlostí (4x zápis, 4x přepis, 6x čtení), je pro svoji mobilitu a jednoduchost připojení užitečným doplňkem při práci nejen na cestách. Dostatečně velká paměť výrazně snižuje riziko znehodnocení CD-R média při pálení na pomalých počítačích. Na vypalovačce najdete jediné, elektronické, tlačítko pro otevření krytu a dva indikátory (napájení, čtení/zápis). Konektor na sluchátka zde chybí. Vložené CD můžete sledovat třemi malými „průhledy“ ve víku.

K mechanice dostanete veškeré potřebné programové vybavení pro vytváření hudebních i datových CD, organizování a práci s hudbou, správu multimediálních souborů, tvorbu štítků apod.

Orientační cena: 7 760 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Hewlett-Packard .

Hodnocení
Výkon: **
Vybavení: ****
Provedení: ****
Cena: ***

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -