facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEM 4/2002

IT styl

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]

Kromě špičkového notebooku a nového značkového kapesního PC s telefonem, na které se můžeme těšit letos v létě, vám tentokrát v IT stylu poprvé přiblížíme také kvalitní digitální fotoaparáty. Dozvíte se o zajímavém přenosném projektoru a nové řadě plazmových displejů, zařízení, která sice nepatří mezi běžný hardware, představují však účinný nástroj pro prezentaci vaší firmy. Krátká recenze vás seznámí s neobvyklým doplňkem k počítači - FM stereo USB přijímačem.

Acer TravelMate 621XC
Šedostříbrnému šasi notebooku Acer TravelMate 621XC dominuje neobvykle tvarovaný přední panel s reproduktory a infračerveným portem uprostřed. Pod tenkým víkem vyplněným rozměrným displejem výraznějšího orámování najdete moderně provedenou pracovní plochu s obloukovitě tvarovanou českou klávesnicí a touchpadem v zajímavé kovově lesklé masce. Nezvyklé je čtyřpolohové tlačítko/joystick namísto obvyklého prostředního tlačítka ("kolébky") u touchpadu. Klávesnice má dostatečně velké, nízké klávesy, avšak nestandardně uspořádané v pravé části. K pohodlné práci bohužel příliš nepřispívá zakřivení kláves. Naopak ocenit můžete programovatelná "horká" tlačítka pod displejem.
 

TravelMate 621XC se vyznačuje vysokým výkonem a bohatou výbavou. Pomocí integrované síťové karty a modemu jej můžete snadno připojit do sítě. V těle notebooku se nachází vyjímatelná kombinovaná mechanika DVD-ROM/CD-RW, sloty pro PC karty i SmartCard a všechny běžné konektory, včetně TV výstupu a portu rozhraní FireWire, které jistě ocení nejen majitelé digitálních videokamer. Méně šťastně umístil výrobce již zmíněný IR port. Disketová jednotka (interní) je volitelná, stejně jako vyjímatelné pevné disky či další optické mechaniky (CD/DVD).

Doporučená cena: 61 990 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma EASY Net.

Hodnocení
Výkon: *****
Vybavení: ****
Provedení: *****
Cena: ****


HP Jornada 928
Také společnost HP již přišla s kapesním počítačem podporujícím bezdrátový přenos dat v GSM/GPRS sítích. Zcela nová HP Jornada 928 umožňuje z jednoho zařízení využívat hlasové a datové funkce, spravovat osobní informace, snadný přístup k internetu a e-mailu. Je založena na systému MS Pocket PC 2002 Phone Edition.

Díky dvěma samostatným displejům můžete Jornadu používat nezávisle jako telefon a PDA. Modře podsvícený LCD displej vestavěného telefonu je vidět i při zavřeném ochranném krytu PDA. Pro využívání funkcí telefonu tedy nemusíte zapínat modul počítače, čímž výrazně ušetříte čas a baterie.
 


Při zachování tenkého provedení Jornady 928 se výrobci podařilo do pouzdra zabudovat slot pro karty CompactFlash. Nová Jornada má navíc integrovaný software pro hlasovou aktivaci vytáčení a systém dvou baterií (vestavěnou a odnímatelnou), které by měly vystačit na 10 hodin aktivního využívání PDA nebo 3 hodiny hovoru.

Na evropském trhu bude toto zařízení dostupné až během letošního léta. Cena dosud nebyla stanovena.


Boxlight XD-17k
Snadno přenosný, decentně provedený osobní multimediální data/video projektor Boxlight XD-17k jistě oceníte při svých prezentacích nejen na cestách. Přes malé rozměry a hmotnost (pouhých 1,5 kg) překvapí vysokým světelným výkonem a kontrastním poměrem promítaného obrazu.
 


Obraz lze zvětšit pomocí digitální lupy (zoom), k dalším funkcím patří korekce lichoběžníkového zkreslení, laserové ukazovátko vestavěné v dálkovém ovládání, digitální vstupy DVI, podpora HDTV. Vestavěn je i jeden dvouwattový reproduktor. Projekční vzdálenost se pohybuje od 1 do 12 metrů, při velikosti plátna 0,5 až 7,6 metrů úhlopříčně. Lampa má životnost 2000 hodin.

Doporučená cena: 185 000 Kč.


Plasmavision PDS 4233/34, PDS 5003, PDS 6101
Existuje mnoho způsobů jak prezentovat firmu na výstavách a při jiných příležitostech. Jedním z nich je použití plochých plazmových panelů zavěšených na stěně, stropě či speciálních stojanech.

Mezi významné výrobce těchto obrazovek patří firma Fujitsu. Početná rodina jejích produktů se nedávno rozrostla o tři nové modely s úhlopříčkami 105,6 cm, 127 cm a "obřích" 155 cm. Všechny panely vynikají stylovým provedením o minimální tloušťce a širokoúhlým displejem s vysokým kontrastním poměrem. Zabudované reproduktory (u obrazovek PDS 5003 a 6101) a dálkové ovládání poskytují komfort při obsluze i sledování multimediálních prezentací, stejně jako při projekci "domácího kina".
 


Panely dokáží pracovat s obvyklými televizními normami včetně HDTV a obrazovými signály z počítače, pouze nejmenší model nemá digitální vstup.

K plazmovým obrazovkám Fujitsu existuje bohaté volitelné příslušenství zahrnující reproduktory, podstavce, držáky pro montáž na zeď apod.

Doporučené ceny bez DPH:
PDS 4233/34: 219 900 Kč/225 400 Kč
PDS 5003: 389 900 Kč
PDS 6101: 819 900 Kč


Canon PowerShot G2
Moderním vzhledem, velmi bohatou výbavou, ale především špičkovou kvalitou pořízených snímků je zajímavý poloprofesionální 4 Mpixelový "kompakt" Canon PowerShot G2. Jeho "metalizovanému" kompaktnímu tělu dominuje vysoce světelný objektiv s 3 zoomem a výklopný/otočný barevný displej. Možnost natočit displej oceníte například při snímání z výšky z natažené ruky, stejně jako při záběrech sebe sama. Canon má zabudovaný blesk i kolejničky na externí blesk. Vedle plně automatického režimu expozice nabízí 11 programových módů včetně motivových. Všechny důležité parametry můžete nastavit také manuálně. Nadstandardní je možnost ostření pomocí tří volitelných bodů i zobrazení histogramu s indikací pře/podexpozice přímo v obrázku. S aparátem můžete pořizovat také krátké ozvučené video.
 


Jednoduchou a pohotovou obsluhu umožňují samostatná tlačítka nebo přepínače důležitých funkcí. Před pořízením snímku většinou nemusíte procházet menu na displeji. Snímky aparát ukládá na kartu CompactFlash ve formátu JPEG nebo RAW. Na standardně dodanou 32MB CF se jich vejde asi 14 (JPEG) v nejvyšším rozlišení i kvalitě a přibližně 337 v nejmenším rozlišení (640 480). Velmi slušná je výdrž dodaného akumulátoru, který se nabíjí přímo ve fotoaparátu.

Pořízené obrazy jsou precizně ostré, barevně věrné, s bohatou škálou odstínů. Expoziční, vyvažovací i zaostřovací automatika přístroje funguje spolehlivě. Záběry můžete reprodukovat také na televizní obrazovce. S počítačem komunikuje G2 přes USB rozhraní. Pro přenos snímků do PC bohužel potřebujete speciální dodanou aplikaci, kterou považuji za zbytečně komplikovanou. Základní programové vybavení i volitelné příslušenství je velmi bohaté.

Doporučená cena s DPH: 37 990 Kč.

Na testování zapůjčila firma Canon.

Hodnocení
Kvalita snímků : *****
Vybavení: *****
Obsluha: *****
Výdrž baterií: *****
Provedení: *****
Cena: ****


Olympus Camedia C-4040 ZOOM
Mimořádně světelný, ostře kreslící objektiv s 3 optickým zoomem, 4Mpixelový CCD snímač a řada automatických i manuálních funkcí, to jsou hlavní rysy Camedie C-4040 ZOOM. Robustně provedené černé plastové tělo přístroje má exkluzívní protiskluzovou úpravu a dobře padne do ruky.

Camedia používá zabudovaný blesk a dovoluje připojit také externí blesk, pro který však nemá "kolejničky". Přesná expoziční, vyvažovací i zaostřovací automatika dovoluje pořizovat kvalitní snímky ve většině situací v automatickém režimu. Všechny důležité parametry můžete nastavit také zcela manuálně. Nechybí zde režim priority clony, času; možnost korekce expozice i přednastavené hodnoty pro vyvážení bílé. Ručně můžete také zaostřovat, tato funkce je však málo pohotová.
 

Camedia C-4040 ZOOM dovoluje snímat makro záběry i krátké ozvučené video. Standardně dodávaná karta SmartMedia s kapacitou 16 MB pojme pouze 16 snímků (formátu JPEG) v nejvyšším rozlišení. Obrázků v nejmenším rozlišení se na ní vejde přibližně 165. Fotografie můžete ukládat také ve formátu TIFF.

Fotoaparát nabízí řadu základních i pokročilých funkcí, které se nastavují přes OSD menu, což není vždy dostatečně pohotové. Při každém vypnutí přístroj bohužel "zapomene" nastavení většiny parametrů, včetně rozlišení. Naopak velmi jednoduchý a pohotový je přenos snímků do PC, k němuž stačí aparát pouze připojit a soubory zkopírovat jako z diskové jednotky (MS Windows 98/2000). Užitečný je také výstup na televizor.

Camedia pořizuje velmi ostré, přesně exponované a barevně věrné obrazy s velkým jasovým rozsahem. Nepříjemná je chromatická vada objektivu, znatelná v rozích snímků.

Doporučená cena s DPH: 34 990 Kč.

Na testování zapůjčila firma Olympus.

Hodnocení
Kvalita snímků : ****
Vybavení: *****
Obsluha: ***
Výdrž baterií: *****
Provedení: ****
Cena: ****


USB rádio D-Link DRU-R100
Pokud si rádi zpříjemníte práci s PC poslechem rozhlasu, můžete k tomu využít zajímavý FM přijímač připojitelný přímo k počítači. Toto neobvyklé zařízení s odnímatelnou teleskopickou anténou charakterizuje kompaktní miniaturní provedení bez jakýchkoliv ovládacích prvků. Po připojení k USB portu a audio vstupu zvukové karty, nainstalování dodaného ovladače a ovládací aplikace, můžete poslouchat stereofonní vysílání FM stanic. Přehledný softwarový ovládací panel umožňuje ruční i automatické ladění, uložení deseti předvoleb s frekvencemi či názvy stanic, ovládání hlasitosti, ale také nahrávání do souboru ve volitelné kvalitě, časování nahrávek, přehrávání i konverzi do formátu mp3. Nechybí zde ani funkce "sleep" a časované spuštění.
 


Dostatečně citlivý tuner dovoluje dostupné FM stanice naladit ve slušné kvalitě. V režimu automatického ladění se však stanice občas nenaladí přesně a nalezenou frekvenci je potřeba ručně upravit.

Instalace i ovládání rádia je velmi intuitivní, přesto v balení najdete ilustrovanou příručku podrobně popisující instalaci a všechny funkce dodaného softwaru.

Doporučená cena: 1 000 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma VaNET.

Hodnocení
Kvalita příjmu: *****
Ovládání: *****
Vybavení: *****
Provedení: ****
Cena: ***

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -