facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEM 10/2003

Informační systém ve světě sanitačních přípravků


Společnost DiverseyLever, výrobce sanitačních přípravků a systémů, úklidové techniky a služeb v oblasti průmyslového čištění, využívá k automatizaci a řízení vnitrofiremních procesů informační systém SunSystems, který neustále rozvíjí a doplňuje. V poslední době se jednalo především o implementaci bankovního platebního systému a rozšíření reportingu a nástrojů pro podporu rozhodování.

Vývoj informačního systému
V první polovině devadesátých let používal DiverseyLever informační systém LHK, který však přestával stačit rostoucím nárokům rozvíjející se firmy. Řešení také nepodporovalo potřebné výstupy, chyběl reportovací systém a systém na zpracování obchodní a fakturační agendy. Potíže způsoboval i zastaralý způsob archivace dat. Ve výběrovém řízení na nový informační systém vybrala společnost DiverseyLever finanční a obchodní systém SunSystems dodávaný společností LLP Group. Implementace nového systému byla zahájena na konci roku 1996 a vlastní zahájení provozu proběhlo na podzim roku 1997.

Původní verze SunSystems 4.1.7. byla postupně nahrazena verzí 4.2.5. Btrieve, která byla posléze upgradována na verzi 4.2.5 SQL využívanou dodnes. SunSystems 4.2.5 je provozován na Windows 2000 Advanced serveru s databází MS SQL 7.0 Enterprise. V roce 2000 společnost rozšířila stávající funkčnost systému o skupinu analytických nástrojů Vision, která slouží jako manažerská nadstavba nad SunSystems a zajišťuje velice komfortní a rychlý přístup k datům a tvorbě reportů. Většina požadovaných reportů je vytvářena automaticky a rozesílána příjemcům prostřednictvím e-mailu.

V roce 2001 společnost provedla další rozšíření o produkt Bankovní platební systém (BPS), který firmě DiverseyLever umožňuje provádět on-line elektronické bankovní transakce a automaticky promítá tyto transakce do účetních knih SunSystems, a to bez manuálního zadávání údajů a v reálném čase. Vedení DiverseyLever nyní plánuje další nákup licencí SunSystems v souvislosti s restrukturalizací firmy a přesunu řízení některých aktivit ze Slovenska do Čech.

Zkušenosti z praxe
Využití systému v praxi je zaměřeno na maximální automatizaci většiny podnikových procesů. „V oblasti skladování to například znamená, že prostřednictvím jednoho jediného souboru se dostaneme do skladového systému partnera. Pro uvolnění zboží k fakturaci stačí tedy udělat pouze jeden krok,“ popisuje průběh operací Jan Vejvalka, IT manažer společnosti DiverseyLever. DiverseyLever také využívá prodejní modul, který zajišťuje dodávky jednotlivým zákazníkům, moduly účetnictví a správy majetku. Nasazením manažerské nadstavby Vision se maximálně zjednodušilo pravidelné reportování, se kterým jsou nyní velmi spokojeni také prodejci, jimž tento systém výrazně zjednodušuje práci.

Hardwarová základna – clusterové řešení
SunSystems je nasazen na platformě MS SQL a běží na multiprocesorovém serveru Compaq ProLiant 5500. Clusterové řešení, které firma nově instalovala, zvedá dostupnost do systému na podstatně vyšší úroveň. V současné době je nastaveno pět virtuálních serverů – dva jsou určeny pro flash a tisk, jeden řídí řešení SunSystems a SQL Server a zbylé dva fungují jako podpora pro vlastní cluster. Virtuální servery a virtuální aplikace, které jsou nastaveny v rámci clusterového řešení, jsou řízeny na dvou fyzických serverech a na diskovém poli. Společné diskové pole pro oba servery zajišťuje přístup ke stejným datům a plnou redundanci v případě výpadku.

Výhled do budoucnosti
Téměř všechny firmy DiverseyLever ve střední a východní Evropě používají v současné době řešení SunSystems. Další plány společnosti zahrnují přechod na novou verzi SunSystems 5, která přinese vylepšení zejména v oblastech celkové navigace systému, rozhraní nastavené přesně podle požadavků každého uživatele (menu, obrazovky apod.), ale především značné rozšíření funkčnosti všech business modulů.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Digitalizace výroby teoreticky i prakticky

IT Systems 9/2022Aktuální vydání IT Systems je věnováno především automatizaci a digitalizaci průmyslu. Daniel Bičík ze SAPu popisuje, jak nejefektivněji využít AI ve výrobě od designu až po servis. Kristin Poulton z QAD se věnuje problematice plánování kapacitních požadavků a jeho využití ve výrobě. Jan Hofman z QI GROUP ukazuje, že cestou k optimalizaci výroby je dobře sladěný tandem systémů MES a ERP.