facebook LinkedIN LinkedIN - follow
PříLOHA 10/2001

Informační a automobilové dálnice se propojují

Jiří Kořínek [ jkorinek (zavináč) highspeed (tečka) cz ]





Jedna z nejúspěšnějších firem na českém území, Škoda Auto Mladá Boleslav, která zároveň patří mezi největší strojírenské podniky u nás, musí pro uspokojení rostoucích potřeb zákazníků investovat do rozšiřování a modernizace svých výrobních kapacit.


Datové převodníky Allied Telesyn AT-MC101

Z důvodu aktualizace obchodního plánu mladoboleslavské automobilky se rozběhl projekt Škoda-Kvasiny, v jehož rámci probíhá výstavba a modernizace tří výrobních provozů. Konkrétně se jedná o svařovnu, lakovnu a montáž. Protože výroba moderních a kvalitních automobilů se neobejde bez kvalitních a moderních informačních technologií, v rámci modernizace výrobních hal dochází rovněž k obrovských investicím do nových informačních technologií. V rámci projektu se realizuje datové spojení mezi těmito třemi výrobními a montážními halami tak, aby všechny tři budovy byly propojeny v jeden logický celek. Jako pasivní komunikační prvky byly vybrány systémy Secunet a dodavatelem aktivních prvků se stala firma Allied Telesyn.

Pro většinu počítačových firem je zajímavý především komerční kancelářský sektor, a proto většina jejich výrobků najde uplatnění v kancelářských prostorách, ve kterých je prostředí víceméně stabilní. Naproti tomu průmyslová odvětví jsou náročná na kvalitu a především odolnost spojení mezi jednotlivými prvky výrobního řetězce. Navíc výroba vyžaduje napojení aktivních prvků přes různorodé průmyslové interface, které nejsou výrobci informačních technologií techniky podporovány.

Podívejme se detailněji na příklad takového řešení, tj. využití aktivních prvků přímo ve výrobním procesu, při výrobě a montáži automobilů Škoda.

Na pracovnicích stanicích bude nasazen operační systém Unix a programy typu CAD pro návrh výroby a NC programy pro programování výrobních strojů. Předpokládaný objem přenášených dat je 100 Mb/s. Pro zajímavost, 1 bit je jeden instrukční pokyn výrobnímu stroji.


Schéma datové sítě projektu Škoda-Kvasiny

Při řešení bylo použito kombinované, metalické i optické kabeláže na standardu Fast Ethernet 802.3 při rychlosti 100 Mb/s. Kombinace metalické a optické kabeláže byla zvolena z důvodu proměnlivých vlastností výrobního prostředí. Optický kabel najde uplatnění zejména v kritických místech, kde jsou obrovské rušivé vlivy, které by negativně ovlivnily vlastnosti metalického kabelu, například v blízkosti přívodu napájecího vedení. Cena optiky přitom vychází průměrně 5:1 vzhledem k cenám metaliky.

Optická kabeláž byla navržena a dodána z produkce firmy BELDEN&Co. Zvolené kabely splňují ty nejnáročnější požadavky pro nasazení v těžkém průmyslu - kabel je samozhášivý, nešíří se po něm oheň a v případě hoření nevylučuje ani škodlivé látky. Navíc nepodléhá korozi. Uvnitř kabelu se nacházejí čtyři optická vlákna pro samotnou komunikaci mezi prvky systému.

Metalickou kabeláž tvoří kabel firmy DRAKA, v kategorii 5E. Díky stíněné verzi lze dosáhnout výrazného snížení rušivých vlivů na přenosové vlastnosti metalického média. V rámci instalace byly použity prvky a součásti systému SECUNET. Ten obsahuje zásuvky, patchpanely a patchkabely firmy Telegaertner, kabeláž Belden, popř. Pirelli.

Pro konverzi metalické a optické kabeláže byly použity miniaturní (o hmotnosti 400 g) datové převodníky firmy Allied Telesyn, AT-MC101, popř. AT-MC102, pro přenos dat rychlostí 100 Mb/s.


Neřízené ethernetové přepínače Allied Telesyn FS705

Převodníky se vyznačují velmi tichým chodem a nepotřebují chlazení. Jednotlivé prvky jsou umístěny do rozvaděčů s E1 zámkem, ve kterých jsou uloženy hlavní aktivní komponenty Allied Telesyn - metalické přepínače a datové převodníky.

Nasazení E1 zámků poskytuje zvýšenou ochranu před nechtěným (nebo neoprávněným) vniknutím, protože jsou stavěny tak, že jej nelze bez použití speciálních nástrojů otevřít. Navíc ke každému z nich existuje jen jeden unikátní klíč. Zámky tak zabrání nechtěnému vniknutí a zpřístupnění citlivých dat v rozvaděči.

V současné době dochází k analýze takto postavené datové sítě a na základě těchto údajů bude celý systém vyhodnocen, a poté následně upraven.

Pozn.: Autor článku pracuje ve firmě HighSpeed Cabling CZ.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.