PříLOHA 10/2002

FWA v metropolitních sítích

Jan Mokrý


Termín FWA (Fixed Wireless Access) označuje pevné bezdrátové přístupové sítě v pásmu 26 GHz, využívané pro poskytování telekomunikačních služeb firmám a organizacím. Sítě FWA jsou kvalitou a spolehlivostí ekvivalentní pozemním optickým sítím. Článek se zabývá využitím FWA v metropolitních sítích, které jsou charakteristické zvýšenými požadavky na výkon a spolehlivost přenosové infrastruktury.


Co jsou a co vyžadují metropolitní sítě
Pojem metropolitní síť lze čistě technicky definovat jako telekomunikační infrastrukturu vybudovanou na území města. Rozsah, technické řešení a význam sítě se ovšem může podstatně lišit podle toho, kdo, z jakých prostředků a pro jaký účel síť zřizuje a provozuje. Typické možnosti jsou uvedeny dále, v praxi se ovšem často setkáme s jejich kombinací.

Síť vlastněná a provozovaná městem
Slouží k propojení městských úřadů, škol, knihoven, úřadoven policie a podobných subjektů. Často využívá infrastruktury organizací vlastněných městem (např. dopravní podnik, vodárna, apod.). V čisté podobě je zpravidla uzavřená, technické řešení a rozmístění je úzce vázané na potřeby provozovatele. V některých případech se uvažuje i o jejím komerčním využití, významnějšímu prodejnímu úspěchu však brání malá otevřenost sítě, omezené možnosti rozšiřování a investic a také chybějící organizační a personální zázemí (péče o zákazníky, obchod, marketing).

Vlastní infrastruktura je v tomto případě zpravidla založena na vlastním vedení, nejčastěji optickém. Bezdrátové spoje se nasazují jen tam, kde není k dispozici pozemní vedení.

Tato síť se obvykle využívá k propojení lokálních datových sítí spolupracujících subjektů a příčkovému spojení pobočkových telefonních ústředen. Vyžadují se spíše vyšší přenosové rychlosti, bezpečnost a spolehlivost.

Síť vlastněná a provozovaná firmou
Slouží k propojení poboček, dislokovaných pracovišť, dceřinných společností apod. Ještě více než v předchozím případě zde platí, že jde o síť uzavřenou, jejíž technické řešení a rozmístění je úzce vázané na potřeby provozovatele. S komerčním využitím se obvykle nepočítá.

Infrastruktura sítě využívá pozemních i bezdrátových spojů. Posledně jmenované mohou být v závislosti na konkrétních potřebách a možnostech mikrovlnné (ve volných i placených pásmech) nebo optické (laserové).

Síť tohoto typu se využívá pro přístup k centrálnímu informačnímu systému firmy (organizace), sdílení dat, intranet, propojení pobočkových telefonních ústředen apod. Vyžadují se spíše vyšší přenosové rychlosti, krátká doba realizace, flexibilita, bezpečnost a spolehlivost.

Síť provozovaná telekomunikačním operátorem
V tomto případě je hlavním cílem komerční využití sítě, tedy prodej jejích služeb dalším subjektům. Technické řešení sítě a rozmístění přístupových bodů se řídí požadavky trhu. Operátor nemusí být nutně vlastníkem všech částí sítě, rozhodující však je, že garantuje svou službu jako celek (end-to-end) bez ohledu na to, zda k jejímu poskytování využívá i subdodávek.

Síť je v tomto případě nutně koncipována jako otevřená, poskytující jasně definované služby a standardní rozhraní. Protože se jedná o podnikatelský záměr a očekává se návratnost investic, je pochopitelně cílem získání (a udržení) maximálního počtu zákazníků - důležitou roli zde proto hraje obchod, marketing a péče o zákazníky. To vše při co nejnižších nákladech - proto je klíčová správná volba technologie, která dokáže kvalitně, efektivně a rychle zajistit připojení uživatelů. V poslední době se k tomuto účelu začíná prosazovat také FWA.

Taková síť tedy musí být schopna nabídnout řadu telekomunikačních a datových služeb - především pronájem okruhů, přístup k Internetu, propojení sítí LAN a telefonní (hlasové) služby. Další podmínkou je možnost volby přenosových rychlostí v co nejširším rozsahu, aby bylo možné uspokojit malé i větší zákazníky. I zde je samozřejmá bezpečnost a spolehlivost, klíčovou roli však hraje rychlost realizace a cena.

Prostor pro nasazení FWA
Technologie FWA umožňuje poskytovat všechny běžně nabízené telekomunikační a datové služby v rozsahu přenosových rychlostí do 8 Mb/s. Velkou výhodou je zde garantovaná bezpečnost a spolehlivost služeb a krátká doba realizace. Jistým omezením je pouze dosah (pokrytí), neboť je nezbytná přímá viditelnost na základnovou stanici sítě FWA na vzdálenost do cca 5 km, což ztěžuje nasazení této technologie v příměstských zónách.

Na obrázcích jsou některé typické možnosti využití FWA v metropolitních sítích. První z nich je propojení lokálních datových sítí LAN. Princip je totožný, ať už jde o součást privátní sítě města, nebo komerčně nabízenou službu. Naprosto stejným způsobem může být řešeno i příčkové spojení pobočkových telefonních ústředen.

Dalším příkladem je využití FWA pro intranet, tedy sdílení informačních zdrojů (případně aplikací), které nacházejí uplatnění jak v rámci místní správy, tak v podnikové sféře (viz obr. 2).

Výhody FWA v metropolitních sítích
Výše uvedené příklady nevyčerpávají zdaleka všechny možnosti pro nasazení FWA v metropolitních sítích. Tato moderní technologie přináší četné výhody pro všechny typy těchto sítí, hlavní z nich jsou popsány v dalších odstavcích:

Pro městskou síť - FWA splňuje základní požadavky těchto sítí, tj. bezpečnost, spolehlivost a dostatečná přenosová rychlost. Je možné se setkat i s nároky na rychlosti přesahující 8 Mb/s, v těchto případech se však nezřídka spíše než o objektivní potřebu jedná o rezervy v nastavení provozovaných aplikací a zbytečnou režijní komunikaci mezi klienty a servery.

Nasazení FWA přichází nejčastěji v úvahu jako "poslední míle" navazující na stávající optickou páteř metropolitní sítě tam, kde pro město nemá smysl budovat vlastní vedení.

Podstatnou výhodou FWA je eliminace investičních a skrytých provozních nákladů. Jestliže totiž připojení městských subjektů za jasně definovaných podmínek zajišťuje licencovaný operátor, zamezí se tím nehospodárným investicím do vlastní předimenzované infrastruktury a sníží se i personální náklady na kvalifikovanou správu sítě.

Pro firemní síť - Opět platí, že FWA splňuje základní požadavky těchto sítí po stránce bezpečnosti, spolehlivosti a přenosové rychlosti. V komerční sféře je také velmi důležitá flexibilita a rychlost realizace, neboť vývoj ekonomiky vyžaduje rychlé přizpůsobování velikosti i struktury firem měnícím se podmínkám - stěhování, rozdělování či slučování společností je poměrně časté.

FWA zde může buď sloužit jako "poslední míle" navazující na vlastní páteřní síť firmy (organizace), nebo vlastní síť plně nahradit a poskytnout ji jako službu.

Stejně jako v předchozím případě je výhodou nasazení FWA eliminace investičních a skrytých provozních nákladů. Nesmírně důležitá je také již zmíněná rychlost instalace nových přípojek.

Pro síť telekomunikačního operátora - Operátoři metropolitních sítí využívají dnes FWA zejména tam, kde se setkávají s požadavkem zákazníka na garantovanou kvalitu a vyšší přenosovou rychlost. FWA zde téměř výhradně slouží jako "poslední míle" navazující na vlastní páteřní síť metropolitního operátora.
Klíčovou výhodou oproti jiným řešením je krátká doba realizace a možnost nabídnout více služeb na jedné přípojce současně. To dává těmto společnostem významnou konkurenční výhodu a umožňuje jim nabídnout svým klientům takové podmínky a termíny, které by jiným způsobem nebylo možno zajistit.

Závěrem lze konstatovat, že většině metropolitních sítí dokáže FWA nabídnout velice zajímavé řešení pro připojení jejich uživatelů. V praxi již řada takových řešení funguje; o některých z nich bude řeč v některém z příštích článků.

Pozn. red.: Autor článku, Jan Mokrý, pracuje jako product marketing manager ve společnosti STAR 21 Networks.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

AI jako motor výroby a datové inteligence

ITS_6Jak jste si jistě všimli, aktuální vydání IT Systems je první, které má nové logo. Po dlouhé době jsme se rozhodli oživit nejen logo časopisu, ale také navazujících online médií. Právě výraznější provázání loga časopisu IT Systems, webu SystemOnLine a newsletteru SystemNEWS bylo hlavním cílem modernizace, ke které jsme přistoupili teprve podruhé v téměř třicetileté historii našeho časopisu.