facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
PříLOHA 5/2002

Bezdrátové sítě v pásmu 26 GHz mají své místo na trhu

- Telenor Networks -


Popularita pevných bezdrátových přístupových sítí (tzv. sítí FWA - Fixed Wireless Access) v posledních letech významně roste. Důvodem je bezesporu stále liknavý přístup dominantního provozovatele k nabídce jeho přístupové infrastruktury ve velkoprodeji, tedy přímo vlastní konkurenci. Pro alternativní operátory je přitom rychlý a cenově dostupný přístup k zákazníkům nutným předpokladem úspěchu a jednou z hlavních podmínek pro to, aby mohli zákazníkům nabídnout konkurenceschopné služby. K rozšíření využití bezdrátových technologií pro řešení "poslední míle" (propojení sídla zákazníka se sítí operátora) přispívají i nové bezdrátové sítě v poměrně nedávno přidělených licencovaných pásmech 3,5 GHz a 26 GHz. Ty operátorům vedle rychlosti instalace a výhodné ceny nabízejí i vyšší úroveň kvality služeb. Významná je především širokopásmová síť 26 GHz, která poskytuje velmi široké spektrum jak datových, tak i hlasových služeb, což je v současné době jedna z nejdůležitějších konkurenčních výhod v boji o stále náročnější zákazníky.


Mikrovlnné spoje s garancí kvality
Sítě FWA v pásmu 26 GHz jsou budovány a provozovány na základě tří licencí udělených ČTÚ na podzim roku 2000. Jedná se o pásmo vyhrazené pouze pro držitele licence, a proto je zde možnost rušení signálu jiným operátorem prakticky eliminována. Brzy došlo k poměrně rychlému rozšíření tohoto řešení mezi alternativními operátory, kteří hledali možnost, jak v co nejkratším čase a s úsporou nákladů dodat své služby koncovým zákazníkům.

Operátoři sítí FWA v pásmu 26 GHz se liší nejen použitými technologiemi, ale i obchodní strategií. Někteří nabízejí své služby ve velkoprodeji a současně přímo koncovým zákazníkům. Telenor Networks si zvolil jinou cestu - jeho zákazníky jsou výhradně telekomunikační operátoři, poskytovatelé internetových služeb a systémoví integrátoři. Výhodou je především průhlednost vzájemného vztahu, kdy zákazník zůstává za každé situace pouze zákazníkem, tedy kdy se dodavatel a "uživatel" ocitají vždy na jiné úrovni obchodního řetězce, a vzájemně si proto nekonkurují. V současné době je síť Telenor Networks dostupná ve 14 největších městech a nabízí tři základní služby.

Přístup
Základní služba, o niž mají alternativní operátoři zájem, je služba přístupové sítě. Díky přístupu získávají telekomunikační operátoři i poskytovatelé internetových služeb vysoce kvalitní řešení tzv. "poslední míle" a tedy přímý přístup k zákazníkům, plně nezávislý na síti dominantního provozovatele. Kromě ceny a rychlosti instalace je výhodou tohoto řešení i vysoká kapacita, dostupná i v oblastech, kam žádná síť s obdobnými parametry nedosáhne. Sítě v pásmu 26 GHz poskytují skutečně širokopásmový přístup. Díky jejich vlastnostem je lze využít jako optimální řešení širokopásmových kanálů (256 kbit/s-8 Mbit/s). Jsou tedy dostatečně kvalitní nejen pro přenos internetu, dat a hlasu VoIP, ale také pro nabídku náročných služeb, jako jsou hlasové služby typu ISDN či realizace virtuálních privátních sítí.

Meziměstské okruhy
Řešení poslední míle Telenor Networks bylo donedávna ideálním řešením především pro operátory požadující řešení přístupu vždy pro určitá izolovaná území, resp. města. Přístup k síti se totiž technicky realizuje vždy samostatným připojením zákazníka k příslušné lokální části sítě FWA, což znamená, že operátor poskytující služby na celém území republiky musí mít pro využití služeb sítě FWA ve všech zájmových lokalitách vlastní fyzická propojení, což zvyšuje jeho náklady. Tuto nevýhodu eliminuje nová služba meziměstských okruhů, kterou Telenor Networks nabízí pod názvem Long Distance Access (LDA). Díky ní získá každý zákazník přístup k síti FWA prostřednictvím jediného fyzického propojení.

Privátní sítě
Síť Telenor Networks nabízí operátorům díky nové službě i realizaci privátních sítí, a to nejen na lokální, ale i celonárodní úrovni. Privátní sítě jsou jakési "vnitropodnikové" sítě propojující firemní pobočky zákazníků v různých městech. Slouží jednak ke sdílení databází i celých aplikací a jednak k propojení pobočkových ústředen, což zákazníkům umožňuje uskutečňovat telefonní hovory mezi jednotlivými pobočkami, za které by se jinak účtoval meziměstský tarif, naprosto zdarma, jako by šlo o volání v rámci jedné budovy. Jsou ideálním řešením pro společnosti fungující na principu tzv. "teleworkingu" (práce z domova), a šetří tak náklady na pronájem kanceláří. Služba privátních sítí je tedy dalším řešením pro nejnáročnější provozovatele telekomunikačních sítí nedisponující vlastní, popř. disponující jen omezenou, přístupovou infrastrukturou.

V blízké budoucnosti chce Telenor Networks rovněž rozšířit využití Ethernetu s cílem nabídnout širší škálu přenosových rychlostí a především sdílené služby (VBR - Variable Bit Rate) konkurující službě ADSL monopolního operátora.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -