facebook LinkedIN LinkedIN - follow

prazdny kosik Váš košík je prázdný.
  

Co skrývá IT velkých českých podniků?

# Rozpočet na informační technologie v typické velké české organizaci přesahuje čtvrt miliardy korun, z toho více než sto milionů je každoročně určeno na nové projekty, zbytek směřuje do provozu stávající infrastruktury. Vyplývá to ze studie analyzující informační technologie ve velkých českých podnicích provedené v druhé polovině roku 2006 a prvním čtvrtletí roku 2007 v prostředí 130 největších českých podniků.

Strana: 10

Akvizice neodvratně mění trh business intelligence

# V loňském roce se uskutečnilo několik významných změn ve vlastnictví společností dodávajících aplikace business intelligence. Světová špička se tak konsolidovala na několik významných dodavatelů. Podívejme se podrobněji na jejich produktová portfolia, silné a slabé stránky jejich řešení v oblasti business intelligence a možnosti, které nabízejí českým podnikům.

Strana: 12

Konsolidace klientských dat ve finančních institucích

Slogan „Společně jsme silnější!“ provází současné procesy slučování bankovních subjektů působících již řadu let úspěšně na našem trhu. Rozhodnutí o sloučení institucí však kromě nutnosti sjednotit jejich organizační strukturu znamená i nezbytnost zajistit integraci jejich datových zdrojů. Jednotný přístup ke klientským datům bank, který vzniká „pouhým slitím“ jejich datových zdrojů, však automaticky neznamená, že získáme i jednotný pohled na klienta. Brání tomu především různé datové struktury, ve kterých jsou klientská data v jednotlivých systémech udržována, nedostupnost či nedostatečná kvalita některých klíčových údajů, rozdílné metodiky více či méně dodržované při zadávání a správě klientských dat, a zejména pak nemožnost ve všech případech jednoduše, a hlavně dostatečně spolehlivě zjistit, že určité záznamy představují totožného klienta.
... celý článek >

Strana: 16

Vaše banka ještě nemá SEPA?

1. díl: Principy SEPA, zavádění SEPA v praxi

Single Euro Payment Area (zkráceně SEPA) je v současné době již relativně obehraný pojem. Přesto se domníváme, že je třeba tomuto fenoménu dnešního bankovního světa stále věnovat pozornost. Ačkoliv SEPA bez větších problémů „nastartovala“ koncem ledna tohoto roku (28. 1. 2008), lze s vysokou mírou jistoty tvrdit, že se v zásadě jedná o jakýsi zkušební provoz. Toto tvrzení se opírá zejména o osobní zkušenosti autora z implementace nové SEPA kompatibilní platební infrastruktury pro jednu z předních evropských bank v deseti zemích EU, ale také o zkušenosti z řady dalších projektů, diskusí se zástupci bank z nejrůznějších zemí Evropy a v neposlední řadě také o informace vyplývající z monitorování situace na dnešním trhu.
... celý článek >

Strana: 24

E-learning přináší úspory nákladů na vzdělání

# Informace jsou hybnou silou obchodu po celém světě, a proto dnes asi nikdo nepochybuje o nutnosti stálého vzdělávání. Podle posledního výzkumu firmy, které investují do vzdělávání zaměstnanců vyšší částky, než činí průměr, vykazují o 86 procent vyšší zhodnocení svých akcií oproti firmám, které do vzdělávání investují podprůměrně. Oproti firmám investujícím průměrně pak dosahují o 45 procent vyšší zhodnocení.

Strana: 32

Je správa identit problém IT?

Je pravděpodobné, že většina čtenářů toho článku již prošla obdobím hledání vlastní identity a zřejmě vystupuje v okolní společnosti pod svým pravým jménem, ukazuje svou tvář a občas při prvním setkání přidruží svoji pracovní roli. Jednoduše řečeno, nabízí ostatním několik zcela jednoznačných, nebo dokonce unikátních atributů, podle kterých se dá relativně spolehlivě identifikovat. Už v tomto okamžiku prokázaní a dokázání identity, ať již komunikujeme s úřadem, bankou nebo jinou komerční institucí, začínáme pociťovat problém s existencí nejednoznačných pravidel a podmínek identifikace.
Narážíme na to, že většinou sice stačí obecně přijímaný doklad totožnosti, jakým je občanský průkaz, ale v některých případech musíme použít jiný doklad, průkaz, identifikační kartu, řetězec znaků nebo jiný dodatečný prvek nutný pro ověření. Většina z běžných lidí, kteří jsou na míle vzdálení od branže IT, tak řeší velmi podobné problémy. Jak takové množství průkazů, identifikačních karet, čipových karet a PINů spravovat? Jak je uchovávat na bezpečném místě, jak je nezaměňovat a jak poskytovat správným institucím správné údaje?
... celý článek >

Strana: 42

Využíváte synergie SOA a ITIL?

# Nejvyšší marketingová vlna okolo service oriented architecture konečně opadla. Nyní nastává daleko složitější období, kdy bude cílem v širokém měřítku prokázat skutečné přínosy z nasazení těchto principů. Vznik SOA má své jasné cíle. Zásadní chybou by však bylo ignorovat i celkový kontext změn v prostředí IT služeb, k jejichž koncepčnímu řízení výrazně přispívá nová verze ITIL. Jak provázanosti přístupů SOA a ITIL využít?

Strana: 50

Mashup – revoluce ve vývoji aplikací?

# Podnikové IT útvary mají vybudovánu příslušnou infrastrukturu, která jim umožňuje v co nejvyšší míře pokrýt požadavky byznysu. Prostřednictvím profesionálně vybavených a vyškolených pracovníků a s využitím osvědčených postupů jsou tyto požadavky převáděny do podoby funkčních informačních systémů. Vzhledem ke skutečnosti, že zdroje, které má IT k dispozici na vývoj, stagnují, zatímco počty a náročnost požadavků rostou, muselo by IT pro zvládnutí všech požadavků ve stejné míře neustále zvyšovat svoji produktivitu.

Strana: 53

Efektivní správa IT infrastruktury v prostředí Windows

Zhruba před čtyřmi lety dokončila společnost Gartner podrobný průzkum týkající se IT infrastruktury více než čtrnácti tisíc společností. Průzkum byl zaměřen na získávání informací o tom, jaká je koncepce používání informačních technologií ve vztahu k zabezpečení, řízení a dohledu či k virtualizaci klíčových systémů organizace. Na jeho základě vznikla metodika pro hodnocení úrovně IT infrastruktury, která vypovídá také o tom, jak efektivně investuje daná společnost do nových informačních technologií a kolik nákladů souvisí s údržbou těch stávajících.

Strana: 56

Brány do podnikových sítí I. díl

Recenze: D-Link DFL-800

Základním prvkem pro zabezpečení počítačové sítě před útoky zvenčí je firewall. V dřívějších dobách se často realizoval počítačem se dvěma síťovými kartami a operačním systémem Linux, případně BSD, kde jsou funkce firewallu a další bezpečnostní prvky součástí prakticky každé distribuce, v českých firmách se často prosadila i řešení na různých verzích Windows s bezpečnostními produkty třetích stran. Kromě toho, že stavba vlastního routeru s firewallem je pro správce sítě záživnější činnost než instalovat Windows na pracovní stanice, specializované produkty nebyly dostupné vůbec, nebo byly drahé. V posledních dvou letech došlo k výraznému rozšíření nabídky „krabiček“ od různých výrobců s velkým množstvím funkcí, nízkou spotřebou a cenou na úrovni běžného PC. V redakci jsme měli možnost otestovat firewall D-Link DFL-800.
... celý článek >

Strana: 60

Nejmenší notebooky ve světle nových technologií

# Podle výsledků nedávného průzkumu Intelu je pro nadpoloviční většinu tuzemských respondentů hlavním faktorem při výběru notebooku výdrž baterie. Protože snižování energetické náročnosti výpočetní techniky dnes představuje výrazný trend, oslovili jsme výrobce, abychom zjistili, jakými inovacemi přispívají u nejmodernějších modelů k prodloužení jejich provozuschopnosti na baterie. Jednou z nich je i slibně se rozvíjející technologie solid state drive, která by v budoucnu mohla nahradit pevné disky.

Strana: 67


arrow Cena za kus: 95 Kč (4.13 EUR)