System4U
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
Big Data a Business Intelligence , AI a Business Intelligence

Staňte se lídrem prolnutím zkušeností a instinktu s daty a informacemi

Martin Štětka


Veeam SoftwareInstinkt je člověku vlastní. Je to něco, čím disponuje každý z nás. Někteří instinkt chápou jako výhru srdce nad rozumem, pro jiné zase představuje umění správně se rozhodnout i tehdy, kdy nemáme dostatek potřebných informací. Tak či tak přínos našeho vnitřního hlasu je v podnikání poměrně nedoceněný. Staré dobré úsloví „někdy to zkrátka poznáš“ se mnoha lídrům na poli byznysu vyplácí. Co kdyby však bylo možné získat přístup ke všem potřebným informacím? Zapudíme snad své instinkty, jakmile správný směr odhalíme prostřednictvím dat?


Pravdou je, že lídři z oblasti byznysu mají k dispozici stále větší množství informací, data k nim pronikají a sami si je také aktivně vyhledávají. Data sama o sobě však ještě nemusí přinášet řešení, to přijde až s prolnutím zkušenosti, instinktu a expertizy s daty, informacemi a čísly.

Rozum versus cit

Chcete-li se stát lídrem, musíte porozumět lidem. Například typologie osobnosti podle dua Myersová‒Briggsová vychází z předpokladu, že lidé disponují čtverem energií – emocionální, racionální, introvertní a extrovertní. Zpravidla bývá jednoduché poznat, kdo se při rozhodování řídí rozumem a kdo emocemi, stejně jako lze snadno vypozorovat, komu dělá dobře samota a kdo naopak potřebuje společnost lidí. Existují také určité vlastnosti, které si s rozličnými osobnostními typy spojujeme, přičemž archetyp emočního lídra bude ve svém rozhodování spoléhat spíše na instinkt. Takový člověk většinou nedbá na data a řídí se srdcem. Naproti tomu racionální lídři postupují spíše analyticky, všechny dostupné informace nejprve pečlivě zváží, a až pak se rozhodnou pro další postup.

Škatulkování osobností podle stereotypů, zejména pokud se týká lidí na vedoucích pozicích, má tu nevýhodu, že nepočítá s vyváženými typy. Každý člověk dokáže stejně tak analyzovat, jako poslouchat svůj instinkt, přičemž moderní lídři všech osobnostních typů dnes stojí před novou výzvou a skvělou příležitostí zároveň v podobě dat. Informace už nejsou výhradně záležitostí analytiků, všichni, kdo dostupná data analyzují, mohou činit nadstandardní rozhodnutí. Umět se správně rozhodnout však v byznysu leckdy nestačí a je zapotřebí své rozhodnutí také správně načasovat. Tím se dostáváme k otázce rychlosti.

Myšlení rychlé a pomalé

V tradičnějším pojetí myšlení převažuje názor, že schopnost rychle se rozhodnout vede k úspěchu. Pomalý rozhodovací proces je naopak vnímán jako zabiják byznysu. Rozšířená je ale i opačná teorie, podle níž by se v podnikání mělo myslet pomaleji, resp. že rychlost rozhodnutí není tak důležitá jako jeho správnost. Druhá z teorií má svůj původ především v neustálém přílivu dat v moderním, digitálním podnikání. U všech, kdo všechny dostupné informace neberou v potaz, se to nakonec stejně projeví, třebaže svou rychlou akcí dosáhli krátkodobých cílů.

Se snadnou dostupností dat v moderním byznysu se už nejedná pouze o rychlost rozhodování, ale i o rychlost myšlení. Rychlé myšlení se od aktu rozhodování v lecčem liší. Rozhodnout se můžete rychle, ale zároveň špatně. Rychlé myšlení zahrnuje zvažování aktuálních podmínek, schopností a možností v čase dostatečně krátkém na to, abyste získali výhodu. Racionalita se zde potkává s emocemi, přičemž rychlé myšlení vyhrává nad myšlením pomalým. Kdo se v byznysu naučí myslet rychle a chytře zároveň, stane se hybatelem. Vše tkví pouze ve schopnosti analyzovat dostupná data způsobem, který urychluje rozhodovací proces. Společnost Gartner odhaduje, že do roku 2020 až 80 % firem zahájí projekt zvyšující datovou gramotnost. Půjde o zřejmé úsilí směřující k tomu, aby fungování podniku mohlo být více založené na datech.

V tomto světě je mantrou byznys lídra, který spoléhá na data, učinit to jediné správné rozhodnutí a učinit ho rychleji než kdokoliv jiný – to znamená, že analytické schopnosti a datová gramotnost budou klíčovými faktory pro získání konkurenční výhody.

Daty poháněný lídr

Jedničky na trhu se nyní z pohledu práce s daty nacházejí v rozličných stadiích, ale bez ohledu na to v budoucnu poroste potřeba správy cloudových dat (Cloud Data Management, CDM). CDM jako klíčová součást chytrého podnikání znamená jednotnou správu dat napříč všemi cloudy, které organizace používá.

Vzhledem k tomu, jaké požadavky na data má moderní podnik, potřebuje oddělení IT zajistit ukládání, správu a zálohování dat napříč všemi veřejnými i hybridními cloudy i datovými centry na vlastní infrastruktuře (on-premise). Studie společnosti IBM zjistila, že 85 % podniků již vedle sebe používá více cloudů. Do roku 2021 by jejich podíl měl vzrůst na 98 %, což ukazuje význam CDM v moderním podnikání.

Studie 2019 Veeam Cloud Data Management Report, která se dotazovala 1 500 manažerů s rozhodovací pravomocí po celém světě, zjistila, že podle 93 % z nich je třeba pozměnit rozhodovací procesy s ohledem na fakt, že cloudová správa dat už je standardní součástí jejich podnikání. Více jak čtvrtina dotázaných (29 %) uvedla, že je zapotřebí celý rozhodovací proces kompletně přenastavit.

Data budou mít na vedení podniků značný vliv, tak docela si je však nepodmaní. I nadále zde zůstane prostor pro emoce a pro to známé „prostě to vím“. Lídři z oblasti byznysu mají rozsáhlé zkušenosti, vysokou odbornost a důvtip, z nichž mohou čerpat dřív, než se pokusí vytěžit data. Rozdíl je v tom, že moderní lídři s daty budou pracovat. Někteří tak učiní rychleji a odhodlaněji než jiní, ustát svou pozici na trhu však budou mít problém ti, kteří se datům budou chtít vyhnout úplně.

Navíc, lídři se budou pokoušet založit na datech firemní kulturu. Téměř tři pětiny (59 %) manažerů s rozhodovací pravomocí v byznysu uvedlo, že firemní kultura se musí změnit tak, aby nové technologie byly vnímány jako nový spolupracovník. A právě tato součinnost lidí a informací bude utvářet moderní podnikání. Čím více bude do společností pronikat cloudová správa dat, tím více budou lídři na poli byznysu začleňovat data do svého rozhodovacího procesu.

Martin Štětka Martin Štětka
Autor článku je regionálním ředitelem pro region CEE společnosti Veeam Software.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Jste připraveni na budoucnost?

IT Systems 5/2021Pandemie jasně odhalila trend, na který v IT Systems upozorňujeme už řadu let, a sice že role technologií pro rozvoj a přežití firem je nezastupitelná. Dnes již lze dokonce říct, že nastupuje zcela nová éra, kdy spolu firmy soutěží mimo jiné i tím, jak umějí využít technologie. Dokládá to i aktuální studie společnosti Accenture, ze které vyplývá optimistické zjištění, že firmy, které investují do inovací, vyjdou z pandemie ještě silnější.