facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 3/2024 , AI a Business Intelligence

Méně práce, více muziky

V automatizaci vsaďte na AI

Jan Čurn


AIVydělat více peněz za méně práce je cíl každé firmy. Zjednodušovat a zefektivňovat pracovní procesy je trend starý jako lidstvo samo, ale v posledních letech stále více zrych­luje. Cloud, robotizace, IoT, umělá inteligence a další technologie otevřely firmám dveře ke zcela novým možnostem. Jaké trendy si dnes v automatizaci berou hlavní slovo? A jakou roli v nich tyto inovace hrají?


Digitalizace a automatizace jsou sice buzzwordy, všichni ale víme, že se stávají stále běžnější součástí našeho života. Zatímco před dvaceti lety jste museli jít pěšky do obchodu, dnes se ani nemusíte zvednout z gauče, než k vám dorazí kurýr s objednávkou, kterou mu automaticky připravil robot ve skladu. Firmy napříč odvětvími pochopily, že digitalizace a automatizace jsou jednou z hlavních cest ke snižování nákladů a zlepšování služeb.

Od cloudu k AI

Automatizace procesů je trend, který lidstvo provází již od průmyslo­vé revoluce, nicméně s rozšířením informačních technologií se výraz­ně akceleruje. Začalo to prvními komerčními počítači v sedmdesá­tých a osmdesátých letech a pokračovalo rozvojem internetu v devadesátých letech. Byl to ale až vznik cloudových platforem jako AWS v nultých letech, který spustil skutečnou revoluci SaaS (software as a service) a masivní rozšíření digitálních produktů a služeb do všech odvětví ekonomiky. Došlo totiž k výraznému snížení nákladů na vývoj a provoz nových softwarových služeb. Ke spuštění nové firmy nebo služby nepotřebujete vlastnit a spravovat žádný hardware, stačí vám jen osobní počítač.

Přestože snižování cen hardwaru a dostupnost stále více softwarových nástrojů nebo SaaS služeb umožňuje automatizovat stále více procesů za méně peněz, stále tu byl omezující faktor – lidská síla, která je zapotřebí k vyvinutí nového softwaru, propojení služeb, anebo interakce s fyzickým světem, jako je třeba zadávání dat. A právě umělá inteligence (AI) nyní mění tuto část a odemyká další úroveň automatizace a snížení nákladů.

Umělá inteligence odemyká další úroveň automatizace a snížení nákladů.

Umělá inteligence v tomto směru naprosto změnila zavedená pravidla. Dnes je řada systémů využívajících AI plně automatizovaná a dokážou samostatně odbavit úkoly, které by se ještě před pár lety bez lidského zásahu neobešly. Jedním příkladem za všechny jsou inteligentní voice- nebo chatboti, které využívá mnoho e-shopů a call center. Možná už obsloužili i vás, když jste potřebovali zjistit, kde se právě nachází vaše objednávka nebo jak můžete reklamovat poškozené boty.

Takové technologie se rychle stávají standardem v různých odvětvích a svou zkušenost s nimi máme i my. Stále však narážejí na své limity. Např. automatizovaný chatbot na našem webu dovede obsloužit přibližně 25 % dotazů, které mu zákazníci položí. Pokud jste takové chatboty využili, pravděpodobně jste se setkali s tím, že si některé odpovědi vymýšleli. Neustálým tréninkem nových modelů a rostoucím množstvím trénovacích dat se ale rychle zdokonalují a získávají oblibu u dalších a dalších firem.

Jeden člověk, miliarda dolarů

Je to právě AI, která před nás dnes staví nové a prakticky neomezené způsoby, jak procesy dále zefektivňovat. Firmy dnes mají v zásadě dvě možnosti, jak konkurovat – buď dokážou i díky automatizaci a AI nabídnout stejný produkt za nižší cenu než konkurence, anebo dokážou díky automatizaci a AI vytvořit nový produkt, který je výrazně lepší než u konkurence.

Trend je jasný – veškeré procesy ve firmách se budou za pomoci technologií nadále automatizovat a zefektivňovat, přičemž nejrychlejší evolucí projdou ta odvětví, která nejsou svázána regulacemi. Proto automatizace zdravotnictví nebo třeba státní správy poběží pomaleji, což ale otevírá nové příležitosti na trhu. Tak či tak se bude množství lidských pracovníků neustále snižovat a jejich rutinní úkoly budou přebírat technologie. V Silicon Valley se již sází na to, kdy vznikne první firma na světě v hodnotě miliardy dolarů, která zaměstnává pouze jednoho člověka. Má se za to, že díky AI to bude už velmi brzy.

Jan Čurn Jan Čurn
Jan je jedním ze zakladatelů a současným CEO společnosti Apify.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.