facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 7-8/2013 , AI a Business Intelligence

Big data podpoří růst podnikáníVMwareV roce 2012 hrozilo, že výraz „big data“ se stane stejně nadužívaným a nicneříkajícím pojmem jako rok předtím „cloud“. Když ale pomineme marketingovou bublinu, zjistíme, že big data mohou posloužit firmám všech velikostí jako zdroj důležitých informací a přispět k jejich růstu a lepším hospodářským výsledkům. To potvrzuje i Gartner, který předpovídá, že v roce 2013 bude na big data vyčleněno 34 miliard dolarů z celosvětových investic do IT. Podle společností EMC a IDC dosáhne do roku 2020 „digitální vesmír“ velikosti čtyřicet zettabytů (ZB), o pět zettabytů více oproti předchozím odhadům. Od počátku roku 2010 tak jeho objem vzroste padesátinásobně.


Úspory z rozsahu

Skutečností je, že celosvětová produkce dat se zvětšuje – a jen tak se nezastaví. Rozrůstající se zdroje a množství vyprodukovaných dat nabízí firmám lepší přehled o tom, co funguje, co ne a co bude fungovat v budoucnosti. Očekávaným výsledkem je konkurenční výhoda. Vezměme si například společnost, která se ještě neposunula od měsíčních na týdenní či denní reporty prodejů, ale je schopná poskytnout reporting v reálném čase a nonstop všem relevantním zaměstnancům včetně těch, kteří mají přístup z mobilních zařízení. Větší flexibilita, vhled do problematiky a rozšířená možnost reakce – výhody, které přináší neomezený přístup k informacím, by neměly být podceňovány. Opravdová výzva leží ve schopnosti tato data efektivně uchovávat, analyzovat a využívat. K jejímu překonání je třeba změnit uvažování, ale i využívanou technologii.

Změna v uvažování

Většina organizací má k dispozici obrovské množství nezpracovaných dat, která jsou často uložena v obřích databázích pod kontrolou IT oddělení. Firmy by se měly více zaměřit na práci s těmito daty a získat z nich potřebné informace. IT oddělení by si mělo uvědomit, že ve firmě jsou, a vždycky byli, lidé, kteří se získanými daty pracují. Tito „odborníci na obchodní logiku“, tedy lidé skrývající se za čísly a tabulkami, jsou zvyklí sbírat data prostřednictvím nejrůznějších „business intelligence“ systémů a využívat svých vlastních zkušeností k vytvoření nástrojů, které jim pomohou informace zpracovávat. Je však potřeba, aby tito lidé změnili své myšlení a pochopili, že jejich role spočívá v poskytování informací firmě jako celku.

Změna v technologiích

Prvním krokem je napojit získaná data na rozhraní, aby bylo možné je kombinovat s jinými daty a datovými zdroji a získat nový, komplexní pohled. Ale příprava na nová, rozsáhlejší a rychlejší data vyžaduje nový přístup k budování IT služeb. Pro výstavbu škálovatelné a odolné platformy, která se dokáže přizpůsobit neustále rostoucímu množství statistik a údajů, je třeba téměř industriální přístup. Softwarově definovaná datová centra, koncept, který začal nabírat na síle v druhé polovině roku 2012, je nedílnou součástí tohoto přístupu. Tento koncept přebírá veškerou technologii, která byla dříve vázána na konkrétní část hardwaru a definuje způsob, jak stejné procesy zajistit pomocí softwaru. Výsledek? Plynulá a pružná infrastruktura definovaná a kontrolovaná softwarem. Virtualizace výpočetního výkonu je prvním krokem k softwarově definovaným datovým centrům, zároveň je však třeba zaměřit se na virtualizaci úložišť a sítí. Pak je možné začít plnohodnotně využívat technologie určené pro big data, jako je Hadoop, který byl nedávno virtualizován jako součást projektu Serengeti Open Source a je určen ke zpracování obrovských objemů dat pro zajištění konkurenční výhody.

Co říci závěrem?

Přestože povyk kolem nich jen tak nezmizí, jisté je, že big data jsou pro firmy příležitostí, jak zlepšit svou činnost. Více dat, více informací, lepší vhled a možnosti plánování jsou žádoucí pro každou firmu bez ohledu na její velikost. Je ovšem potřeba zajistit si nové, škálovatelnější technologie a architekturu, protože technologické požadavky spojené s big daty překonávají existující infrastrukturu.

Michal Stachník
Autor působí jako country manager společnosti VMware pro Českou republiku a Slovensko.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Digitální bitva o zákazníky i zaměstnance

IT Systems 11/2021Pokud bychom měli z aktuálního vydání IT Systems vypíchnout hlavní témata, upozornili bychom především na články věnované digitalizaci personalistiky, integraci podnikových aplikací, využití IT ve zdravotnictví nebo na téma bankovní identity, na kterou se díváme jak z perspektivy možného komerčního využití, tak i z hlediska její architektury a technologií, na nichž je tato moderní forma autentizace postavena. Největší prostor ovšem dostal blok článků věnovaný automatizaci zákaznické péče.