facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Cloud computing a virtualizace IT , Cloud a virtualizace IT

„Většina firem dosáhne díky cloudu výrazně vyšší bezpečnosti dat...“

říká Tomáš Bubeník ze společnosti Alef Nula



Tomáš BubeníkIng. Tomáš Bubeník pracuje jako Business Development Manager ve společnosti Alef Nula, která patří mezi největší dodavatele informačních technologií nejen v České republice, ale i dalších zemích střední a východní Evropy. Společnost Alef patří mezi špičku v oblasti IT technologií a cloudových řešení, které nejen dodává, ale prostřednictvím certifikovaných školení také pomáhá firmám nalézt cestu k jejich efektivnímu využití.


Jaký je podle vás v současnosti postoj firem a organizací v ČR ke cloudu? Jsme stále ještě ve fázi počáteční osvěty a překonání nedůvěry, nebo už se zákazníky častěji řešíte praktické otázky, jak postupovat, aby si vybrali vhodné řešení a dokázali je optimálně využít?

Z našich zkušeností se situace na lokálním trhu za poslední dva roky obrovsky změnila, a to směrem k mnohem otevřenějšímu přístupu k otázce implementace služeb veřejného cloudu, ať už na úrovni jednotlivých SaaS produktů či IaaS. Budu-li hovořit o komerčním sektoru, resp. zejména oblasti SME a ENT, tak privátní, hybridní a public cloud jsou rozhodně stále častějším zájmem zákazníků. U nově vznikajících start-upů si troufnu tvrdit, že public cloud je již norma. Co se týká veřejného sektoru, tak i zde se zdá, že se posouváme mnohem blíže reálnému využívání cloudových služeb, viz Strategický rámec pro eGOV Cloud ČR.

Jsou podle vás vnímání cloudu a jeho adopce v ČR srovnatelné s jinými státy, ve kterých vaše společnost působí? Jsme progresivnější, nebo naopak konzervativnější než v zahraničí?

Obecně lze říci, že český trh je z pohledu přijímání novinek a změn oproti USA a západní Evropě poměrně konzervativní. Pravda je, že některé „žhavé technologické trendy“ a slepé uličky „vyšumí“ ještě předtím, než se k nám dostanou, což je vlastně výhoda. Z pohledu public cloudu to není jiné. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že počáteční odpor v oblasti využívání veřejného cloudu plyne spíše ze strachu o bezpečnost, vysoké náklady (TCO), neznalosti a obav správců systémů (hardwaru) o svá pracovní místa, ačkoliv po migraci IT do cloudu jejich potřeba v organizaci nezmizí, byť samozřejmě znamená přeškolení na novou pracovní pozici právě pro správu a práci s cloudovým prostředím.

Na základě jakých faktorů se vaši zákazníci obvykle rozhodují migrovat svoji infrastrukturu do cloudu? Jaké cíle nejčastěji sledují? Jde primárně o náklady, flexibilitu, nebo o dostupnost a bezpečnost?

Rozhodují se pragmaticky a rozhodně si nemyslím, že by podléhali marketingovým kampaním a zaoceánským trendům „all-in-cloud“. Často začínáme u zákazníka realizací vybraných scénářů vhodných pro public cloud a testování řešení v cloudu. S tím souvisí know-how implementačního partnera v oblasti Cloudové strategie, kterou používáme jako metodiku (framework) pro adopci cloudu (zohledňuje business cíle migrace, zahrnuje analýzu infrastruktury, aplikací, security, licence, maintenance, TCO, atp.).

Nejčastější důvody těchto rozhodnutí jsou na úrovni transformace CAPEXu do OPEXu, rychlejší reakce na obchodní potřeby společnosti, schopnosti reagovat na potřeby zákazníků a fakticky neomezené potřeby škálování infrastruktury. Přidanou hodnotou je poté možnost využívat nadstavbové a doplňkové služby v oblasti AI, machine learning, business intelligence, atd. (to platí zejména pro největší hráče, jako je AWS nebo MS Azure). Ne vždy je hlavním motivem migrace do cloudu výhradně finanční pohled.

Jaké jsou dnes největší obavy firem, která zvažují využití adopci public cloudu? Je stále tématem číslo jedna bezpečnost dat a jejich fyzické umístění?

Je pravda, že přítomnost dat ve vlastním datovém centru je pro mnohé zákazníky stále citlivou otázkou. K tomu platí, že data v cloudu lze šifrovat a většina zákazníků dosáhne výrazně vyšší bezpečnosti právě prostřednictvím veřejného cloudu (hovoříme-li o hyperscalers, jako je AWS, Azure, atp.), a to za náklady, které by nebyli ochotni ve svém prostředí investovat. Klíčová je z právního hlediska přítomnost dat minimálně v rámci EU. Samozřejmě veřejný cloud stojí na principu důvěry, podobně jako finanční systém. Nebo věříte, že peníze je nejlepší uchovávat v hotovosti v šuplíku v ložnici, byť za zamčenými dveřmi? U regulovaných organizací je proces implementace služeb veřejného cloudu komplikovanější právě o vyjasnění regulatorních požadavků.

Co byste poradil firmám, které o využití cloudu uvažují? Odkud mají začít, na co by neměli zapomenout a co by si měli pohlídat, jak na straně dodavatele, tak u sebe?

Definujte si cíle migrace, co chcete transformací získat, zlepšit, zrychlit či odstranit. Nastavte vizi a cíle. Zhodnoťte si vaší stávající situaci na úrovni podnikové infrastruktury, provozovaných aplikací, nákladů na IT atp. Vyberte si správného implementačního partnera, ideální je, pokud vás takový partner podpoří i prostřednictvím metodiky implementace Cloudové strategie. Rozhodněte se, zda využijete služeb public cloudu, či si z legislativních důvodů vybudujete vlastní privátní cloud. Hledejte vhodné usecasy pro cloud a vydefinujte tzv. Centre of Excellence, tzn. pracovní tým spoluzodpovědný společně s dodavatelem za taktiku a operativu celého procesu adopce cloudu. A samozřejmě monitorujte konzumaci cloudových služeb a spotřebu.

Co byste označil za hlavní aktuální trend v oblasti cloud computingu? Jakou budoucnost předpovídáte cloudovým řešením a technologiím? Má cloud potenciál zásadním způsobem změnit, nebo jak se dnes říká, narušit, některé obvyklé postupy v podnikovém IT?

V našem středoevropském prostředí je aktuálním trendem jednoznačně hledání odpovědi na otázku „Jak na cloud a zdali ho vůbec začít používat“, případně „Jaký cloudový model zvolit“. Za velkou louží se častěji řeší témata, jako je Multicloud (využívání více cloudových platforem) a zmiňovaná AI. Z globálního hlediska mi přišla zajímavá predikce společnosti Gartner, která říká, že okolo roku 2025 uzavře 80 % společností svá tradiční datová centra a zaměří se výhradně na použití public cloudu.

Osobně si myslím, že automatizace, standardizace a virtualizace na všech úrovních bude do SME a ENT sektoru zasahovat stále více (ostatně již dávno zasahuje), ale z pohledu veřejného cloudu spíše v hybridním modelu, tzn. scénáře vhodné pro cloud budou umístěny v cloudu a část infrastruktury nadále zůstane z ekonomických či regulatorních důvodů v prostředí zákazníka.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Unicorn Systems podpořil Pluxee v přechodu do cloudu

Softwarová firma Unicorn Systems pomohla společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), která se specializuje na oblast zaměstnaneckých benefitů, s přechodem do cloudu. Důvodem této náročné digitální trans­for­mace byla snaha modernizovat IT infrastrukturu společnosti a zvýšit efektivitu jejího podnikání.