- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (89)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (37)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (65)
- Informační bezpečnost (43)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
„Největší potenciál pro další konsolidaci IT leží ve středních a větších podnicích,“
říká Michal Stachník, country manager společnosti VMware
Řízení české pobočky VMware se Michal Stachník ujal v minulém roce. Tuzemské podniky podle něj v oblasti virtualizace a cloudu nijak nezaostávají za těmi zahraničními, přestože je třeba neustále řešit ochotu lidí vyrovnat se s legislativními či provozními problémy, které přináší. „Je třeba říznout do světa business kritických aplikací a virtualizovat i aplikace typu SAP nebo jiné klíčové ERP systémy,“ říká. Nejen o těchto výzvách, ale i plánech VMware pro letošní rok je následující rozhovor.


V současné době se ve světě přenáší pozornost firem od virtualizace, jako prvního kroku separace softwaru od hardwaru, směrem ke cloudu. S jakými problémy, ať už původem v technice nebo lidských zdrojích, se VMware při realizaci tohoto přechodu setkává? Co urychluje ve firmách nasazení cloudu a jak tomu VMware pomáhá?
Z pohledu VMware si myslím, že největší brzdou nejsou ani tak technologie nebo technické záležitosti jako záležitosti legislativní a bezpečnostní. V případě těch legislativních to znamená, zda jsou daní zákazníci se svými daty schopni fungovat a reálně je nasazovat v rámci stávajícího legislativního rámce, a to zejména zákazníci z oblasti státní správy. Druhou zásadní otázkou vždy zůstává bezpečnost a s ní spojené vyvedení klíčových informací a dat mimo firmu. V tuto chvíli jde tedy spíše o otázku politickou, zda jsou firmy mentálně připraveny tento krok udělat, než o to, zda to umožňuje samotná technologie. Ta to v řadě případů umožňuje velmi snadno a v případě VMware máme celou řadu nástrojů, jak firmám velmi jednoduše a bez překážek umožnit vybudování jejich cloudu v podobě hybridního řešení, kde si mohou vybrat, kterou část svého IT budou používat v rámci svého privátního cloudu, a kterou jsou schopny vyvést ven do nějakého veřejného prostoru. V tuto chvíli je tak tou největší brzdou zkušenost a ochota lidí řešit případné legislativní nebo provozní problémy s přechodem do veřejného prostoru.
Poslední průzkumy v regionu EMEA naznačují rostoucí zájem IT manažerů o přesun podnikových aplikací do cloudu. Dle průzkumu VMware ze začátku roku 2011 zvažuje tuto migraci až třicet procent českých firem. Zájem o cloudová řešení se zřejmě v různých odvětvích a jejich segmentech liší. Lze říci, že i v České republice se již etabluje některá z forem cloudu?
Určitě se i u nás některé formy cloudu etablují. Jako nejsilnější profilaci vnímáme – a je to celkem pochopitelné, protože jde o opravdový základ – infrastrukturu jako službu. Dnes se v podstatě každý větší telekomunikační operátor u nás snaží v této oblasti vybudovat některé za svých řešení. A pochopitelně tady navíc působí velká spousta tradičních partnerů, systémových integrátorů, kteří chtějí vybudovat podobnou nabídku komunitních či veřejných cloudů pro své zákazníky zejména v oblasti IaaS. Tam, kde se VMware snaží velmi investovat a přináší nová řešení, jsou pak zbývající dvě oblasti, tedy platforma jako služba, případně software jako služba. Již dnes pracujeme s některými klíčovými operátory na našem trhu, kteří se chtějí odlišit tím, že postoupí ze základní infrastrukturní vrstvy směrem k platformě, nebo i dál k nabídce aplikací jako služby. Typičtí partneři v oblasti SaaS jsou ti, kteří měli své tradiční aplikace, různá ERP, účetnictví, nebo business intelligence řešení. A nyní se snaží svoje aplikace přebudovat do oblasti SaaS jakožto alternativní možnosti, jak prodávat své řešení. A těm může VMware pomoci vybudovat zázemí pro tuto platformu tak, aby tuto službu mohli nabízet. Takže ve všech zmiňovaných třech oblastech se VMware nějakým způsobem podílí a nabízí řešení.
Vedle nabídky dodavatelů technologií je nasazení virtualizace a cloudu ovlivněno i situací uvnitř českých podniků. Jak jsou podle vás připraveny na tento přechod? Kde spatřujete největší rezervy?
Domnívám se, že české podniky se žádným zásadním způsobem neliší od jakýchkoliv jiných zahraničních podniků. Tak jak se virtualizace standardních x86 systémů vyvíjí v západní Evropě, tak se vyvíjí i v České republice a na Slovensku. Tou největší rezervou, kterou vidíme, je chuť zákazníků pokračovat v nastolené cestě. To znamená jít dál než za nekritické systémy a začít virtualizovat i systémy, které spadají pod škálu aplikací typu SAP nebo jiných klíčových ERP systémů. Toto je podle mého názoru největší rezerva – jít za hranici čtyřiceti, padesáti, šedesáti procent virtualizace a v podstatě říznout do světa business kritických aplikací, zvirtualizovat platformu x86 v maximální možné míře, a využít tak dalších úspor, které to může přinést. Doposud většina firem totiž čerpala benefity virtualizace právě ze základní konsolidace buď nekritických systémů, nebo systémů, které lze snadno konsolidovat. Druhá část úspor momentálně čeká. Na druhou stranu i u nás se najdou zákazníci, zejména ti menší a střední, kteří jsou virtualizováni skoro ze sta procent. Firma, která předtím měla nějakých pět, deset serverů, se tak ve chvíli, kdy virtualizuje, většinou dostává automaticky na úroveň devadesáti až sta procent možné virtualizované platformy. Největší potenciál pro další konsolidaci vidíme ve středních a větších podnicích, které mají pochopitelně provozní plán zcela odlišný, a jdou proto cestou „nejmenšího odporu“. Tedy jako první virtualizujeme nekritické systémy, pak postupujeme dále a zastavíme se někde na úrovni ze čtyřiceti až padesáti procent zvirtualizované platformy s tím, že u té zbylé části z nejrůznějších – ať už licenčních, nebo v danou chvíli politických – důvodů není možné ve virtualizaci pokračovat.
V květnu minulého roku jste na trh uvedli VMware Horizon App Manager, který je první částí vize projektu Horizon. Co je cílem tohoto „projektu“ a jakým výzvám při jeho naplňování v současné době čelíte?
Celý projekt Horizon, nebo lépe řečeno celá oblast, v rámci které VMware řeší práci koncových uživatelů s počítači, usiluje o naplnění jednoduché vize: přístupu ke svým datům či aplikacím odkudkoliv, z kteréhokoliv zařízení. Totéž se samozřejmě promítá adekvátně na straně administrátorů – právě ti potřebují jednoduchou správu takovýchto systémů a uživatelů, kteří mají svá data umístěna v datových centrech a chtějí k nim přistupovat z libovolného zařízení a z libovolného místa. A čemu v této chvíli nejvíce čelíme? V podstatě nejdramatičtější bod se pravděpodobně nachází v oblasti nasazování virtuálních desktopů (VDI), konkrétně jde o formu licencování ze strany Microsoftu, která ne úplně vhodně podporuje právě tento typ řešení desktopů. Takže to je možná největší výzva, která v tuto chvíli brzdí rapidnější nárůst virtuálních desktopů nejen v Česku, ale na celém světě.
Firmy dnes více zajímá mobilita a dostupnost firemních aplikací odkudkoliv například prostřednictvím smartphonů či tabletů. V této souvislosti představil VMware v říjnu minulého roku novou technologii AppBlast. Podle zveřejněných informací by AppBlast měl umět vzít jakoukoliv aplikaci, nasadit ji do cloudu a doručit do jakéhokoliv zařízení s webovým prohlížečem podporujícím HTML5. Kdy bude tato technologie k dispozici a s jakými dodavateli platforem již máte dohodu o podpoře?
Bohužel detaily o našich produktech zveřejňujeme až ve chvíli, kdy jsou připraveny k uvedení na trh, takže tuto technologii více představíme až ve chvíli, kdy bude opravdu k dispozici. Každopádně mohu prozradit, že k tomu dojde v první polovině letošního roku. Tím, že podporujeme standard HTML5, nejsme vázáni na žádného konkrétního dodavatele nebo platformu. Jinými slovy, všichni, kdo podporují nebo budou podporovat HTML5, jsou ve hře.
Jaké technické parametry budou muset smartphony splňovat, aby AppBlast spolehlivě fungoval? Myslíte si, že je kvalita mobilního připojení k internetu v České republice dnes dostačující pro takovouto aplikaci?
Jak jsem už naznačil, smartphony musí splňovat a podporovat v plné míře standard HTML5, v tu chvíli budou podporovat Appblast, což se týká i dostatečné rychlosti připojení. Každopádně AppBlast bude optimalizovan právě na tato zařízení a opírá se o technologii PCoIP, která je navržena právě pro tento typ připojení, typicky s velkou latencí a omezenou šířkou pasma. Proto věřím, že AppBlast nebude mít zásadní problém ani v sítích v ČR.
V poslední době se hovoří o další krizi, respektive jejím prohloubení v Evropě. Ta by Českou republiku, jako malou otevřenou ekonomiku, silně postihla. Jaký dopad by podle vás měl tento scénář na české podniky a jejich investice do virtualizace a cloudu?
Obecně si myslím, že poslední krize potvrdila, že VMware nabízí právě řešení, které jednotlivým zákazníkům umožňuje se s touto krizí vypořádat. Krize je totiž o šetření, úsporách nákladů, a to je přesně silné místo VMware, protože naše technologie umožňuje náklady v IT efektivně snižovat. Proto si myslím, že ti zákazníci, kteří se budou snažit s danou situací rozumně poprat, naopak budou schopni a ochotni investovat do našich technologií, protože jim to přinese další úspory. Takže se obecně z tohoto pohledu krize nebojíme. Pochopitelnou však otázkou zůstává natahování obchodních cyklů, kdy zákazníci v této situaci daleko důkladněji a pečlivěji zvažují jakoukoliv investici. To pak na straně obchodníků vyžaduje i daleko větší úsilí zákazníky přesvědčit, že VMware je schopen těchto úspor dosáhnout. Nemyslím si, že by případná krize nebo zpomalení ekonomiky měly za následek zastavení nebo narušení pokračování virtualizace.
Jaký růst objemu zakázek v oblasti virtualizace a cloudu očekáváte v roce 2012?
VMware celosvětově plánuje dvojciferný růst, který lze očekávat nad dvaceti až dvaceti pěti procenty. Situace v České republice by měla korespondovat s celosvětovým vývojem, a možná jej ještě předčit.
Jaké hlavní technické novinky plánujete na rok 2012?
Jak je tradičně u VMware zvykem, novinky jsou ohlašovány ve chvíli, kdy jsou plně k dispozici. Počkejme si tedy na jaro, kdy přijdou další představení. Mohu ale lehce poodkrýt karty a informovat, že v tuto chvíli se dostáváme zhruba do fáze beta testování nové verze vSphere a že lze samozřejmě očekávat pokračování projektu Horizon a technologie Octopus, případně právě AppBlast.
Lukáš Dolníček


25.3. | IT Security Workshop |
31.3. | HANNOVER MESSE 2025 |
23.4. | Digital Transformation Summit 2025 |
13.5. | Cloud Computing Conference 2025 |
14.5. | Virtuální konference Kyberbezpečnost pro průmysl, výrobce... |
Formulář pro přidání akce
26.3. | ICT snídaně: Efektivní procesování faktur |
27.3. | Novinky v Infor OS |
10.4. | Konference ALVAO Inspiration Day 2025 |
10.4. | APSolutní jízda: zrychlete výrobu, snižte náklady! |