facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2023 , Cloud a virtualizace IT

Zátěž cloudové infrastruktury ve firmách bude enormní, i tak se ale dá na provozu ušetřit

Václav Svátek


Optimalizace cloudové infrastruktury ve firmách je stále ožehavé téma. Na jednu stranu firmy řeší náklady za provoz klíčových byznysových aplikací jako ERP, WMS či BI, na druhou stranu chtějí držet krok v inovacích, jako je nasazení AI. K tomu obvykle vybírají mezi poskytovateli cloudových řešení, ať už se jedná o lokální cloudy, či „hyperscalery“ typu Amazon, Azure a Google. Diskuze se pak vede nejen v rovině, jak aplikace smysluplně poskládat, tedy navrhnout optimální IT architekturu, ale také jak vybrat správného poskytovatele či dokonce více poskytovatelů služeb. Jak by měl takový rozhodovací proces při optimalizaci vypadat?


V první řadě se zamyslete nad tím, o jaké cloudové infrastruktuře se bavíme: Pokud mluvíme o gigantech AWS, Google či Azure, počítá se cena na základě spousty proměnných: účtuje se například download, upload nebo počet IP adres. Optimalizace aplikací v těchto cloudech provozovaných vyžaduje obvykle expertní znalosti, případně je namístě najmout konzultanty a nechat si poradit. Druhou možností jsou lokální cloudy, které si účtují za kapacitu, respektive využívané zdroje. Díky tomu lze predikovat budoucí náklady.

Pořádně to měřte

Největší výzvou bývá celý problém postupně rozplést. Prvním krokem by měla být důkladná analýza. Když dostanete měsíční fakturu za 150 tisíc, měla by obsahovat výčet všech položek, za které platíte. Ty mohou začínat na korunách a končit na desítkách a stovkách tisíc. Soustřeďte se na ty největší položky, což mohou být například databáze, a postupujte směrem dolů.

V první řadě se podívejte na jednotlivé aplikace, které provozujete. Postupujte od těch nejdůležitějších a nejdražších a dívejte se na ně jednotlivě. Z toho také vyplývají možné optimalizace: když je aplikace programovaná nativně pro daný cloud, tak bývá lepší ji provozovat u daného poskytovatele. Zamyslete se tedy, jestli aplikace do cloudu „patří“, nebo jestli ji raději nehostovat lokálně. Typicky pokud je aplikace určená pro AWS, tak ji tam nechte, protože pro něj bude optimalizovaná. Naopak ERP je většinou dobré provozovat lokálně nebo v lokálním (privátním) cloudu.

Nechte si připravit infrastrukturu na míru

Pokud zjistíte, že některé aplikace do „velkého cloudu“ nepatří, tak hledejte poskytovatele, který vám připraví infrastrukturu na míru. Pokud nejste firma s 500 a více virtuálními servery a není to váš primární byznys, objednejte si audit u firmy a nechte si poradit, které aplikace dát do velkého cloudu, co dát k lokálnímu poskytovateli a co si nechat na on-premise – a to jak z pohledu aplikací, hardwaru, licencí, tak správy celého řešení.

Výhodou je, že provozovatel infrastruktury by měl mít potřebné know-how, jehož součástí je i schopnost dívat se na aplikace jako na celek. Nejenže je musíte provozovat na nějakém serveru, ale potřebujete je také nainstalovat, konfigurovat, monitorovat, zálohovat, případně řešit bezpečnost atd. U hyperscalerů k tomu někdy přistupují jako ke službě, ale takové řešení bývá drahé. Pokud byste na něm například spustili ERP systém typu Helios, tak vám o něj nikdo pečovat nebude. Proto hledejte dodavatele, který se postará o celou aplikaci, nebo celé řešení.

Drahý není hardware, ale licence a lidská práce

Na aplikacích nebývá v dnešní době nejdražší samotný hardware, ale lidé, kteří se o to starají, a licence, které jsou potřeba. V případě Linuxu licence neřešíte, když máte Microsoft, tak máte licencovaný nejen software, ale třeba také komponenty. Podívejte se proto, jestli kupujete celou trvalou licenci a provozujete ji na serveru, nebo si koupíte službu – ve formě měsíčního předplatného. Dívejte se na to jako na celek a vyberte nejvhodnější konfiguraci.

Licence se obvykle platí podle počtu jader, dobrý poskytovatel vám například nedá 32jádrový procesor, ale vezme osm jader s vyšším výkonem, takže ušetříte obrovské peníze za licence. To platí jak pro MS SQL Server, tak pro Oracle a další databáze. Zkrátka hledejte poskytovatele, který připraví infrastrukturu na míru vašim aplikacím.

Budujete vlastní AI řešení? Stavte jej agnosticky

Optimalizovat se dá i při vývoji a provozu AI. Pokud máte například projekt, který teprve startujete a využíváte minimálně, tak je nejlepší si cloud pronajmout na pár hodin práce, nebo hodinu denně. Když vám aplikace bude fungovat trvale a bude mít dost uživatelů, tak se ji vyplatí provozovat lokálně. Malé a střední české firmy zatím nemají obří AI, co by běželo pořád nebo zpracovávalo velké množství dotazů, ale výkon si bere třeba jen na pár minut. Spočítejte si proto, kolik potřebujete tokenů/dotazů, jak kvalitní model potřebujete a kolik vás to bude stát. Jakmile budete mít například více než pět tisíc uživatelů, ušetříte na lokálním cloudu obrovské částky. Stavte proto produkt agnosticky a nezamkněte svůj produkt k jednomu poskytovateli. Když aplikaci vyvíjíte, tak ji dělejte tak, aby nefungovala jen v konkrétním cloudu či službě.

Pro co nejlepší výsledky optimalizace se v první řadě dívejte na aplikace, které provozujete, a nahlížejte na ně jako na celek. Poté byste měli řešit, do jakého cloudu se daná aplikace hodí, a následně řešte, jak ji konfigurovat. Pokud si nejste jistí, jak systém správně poskládat a nastavit, obraťte se na daného poskytovatele, nebo si sežeňte externí konzultaci. V každém případě se vám tato investice obvykle vrátí již během několika měsíců.

Václav Svátek Václav Svátek
Autor článku je CEO a zakladatel technologické společnosti ČMIS.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.