facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Virtualizace IT , Cloud a virtualizace IT

Licence pro software v mracích



Hovoříme-li o různých výhodách cloudu, zaslechnete občas i takové zkratky jako „v cloudu už žádné licence nebudou“. Ale z tohoto mráčku hned tak nezaprší. Zkusme si tedy na ně raději posvítit, abychom si udělali představu, jak vypadá také tento rozměr řešení.


Připomeňme si, že licenční ujednání je tím mechanismem, jímž autor jakéhokoli softwarového díla (včetně těch provozovaných v cloudu) poskytuje uživateli vůbec jakékoli právo pracovat se softwarem. Pokud je nepřijmeme, nepřejdou na nás od autora žádná práva a on si se svým softwarem bude sice moci dělat cokoli, ale bez nás. I nakládání se softwarem v cloudu je řízeno nějakými pravidly a podmínkami, která vymezují hrací prostor pro uživatele. Rozhodně doporučujeme si je přečíst, protože softwarové právo je na nevědomost a ignoranci docela vysazené.

Tento článek je jen velmi omezenou ukázkou aplikace licenčních pravidel v cloudu. Omezuje se na produkty společnosti Microsoft, což je ale vhodný model, na kterém se dá vysvětlit politika společná většině softwarových výrobců. Některé služby přitom poskytuje Microsoft přímo, a jiné prostřednictvím partnerů, kteří také hostují nejrůznější řešení.

Licence pro desktopy v datacentrech

V rámci Virtual Desktop Infrastructure (VDI) běží klientský operační systém virtualizovaně na serverech v datových centrech, je však prezentován a ovládán z klientského zařízení/desktopu. Jemu pak musí být přiřazena licence pro desktopová Windows, která takové využití umožní. Existují dvě cesty, jak správně licenčně vyřešit VDI pro desktopové operační systémy společnosti Microsoft. Obě jsou v podstatě skoro identické, jen jsou určeny pro různé situace. Jedna počítá s tím, že máte pořízeny desktopové operační systémy, které jsou pokryty Software Assurance, druhá pak předpokládá PC bez Software Assurance, nebo tenké klienty v podobě speciálních zařízení sloužících výhradně k přístupu prostřednictvím technologií vzdálené plochy či „discless“ stanice využívající vzdáleného zavádění operačního systému, tzv. remote boot. Licenční řešení, které v tom případě zvolíte, se jmenuje Windows VDA (Virtual Desktop Access).

Desktopová Windows se Software Assurance

Software Assurance umožňuje přístup ke klientským Windows běžícím na serverech datového centra, a to buď k více virtuálním instancím (do čtyř VM/zařízení), nebo k jedné instanci ve fyzickém prostředí některého ze serverů. Primární uživatel licencovaného zařízení může k virtuálním desktopům v rámci VDI přistupovat ze zcela libovolného zařízení. Pozor, tato práva platí pouze po dobu, kdy trvá pokrytí Software Assurance.

Windows VDA

Jedná se o předplatné pro jednotlivá zařízení, ze kterých je požadován přístup k virtualizovaným desktopům v rámci VDI. Kupuje se v tříletých licenčních programech a hodí se v případech, kdy zařízení nemají desktopový operační systém se Software Assurance.

Office 365 a Windows Intune

Office 365 je souborné jméno pro nabídku různých užitečných produktů v důmyslných kombinovaných balíčcích. Exchange Online, SharePoint Online, Lync Online a Office Professional Plus Subscription jsou dostupné ve dvou licenčních smlouvách (podle velikosti společnosti). Je v nich jen jediný závazek: po celý první rok odebírat minimálně takový objem služeb, s jakým jsme do smlouvy vstoupili. Po roce však lze počty uživatelů a skladbu licencí snižovat či zvyšovat dle aktuální potřeby. Namísto investic do softwaru i hardwaru se platí měsíčně za využitou službu.

Licenční zajímavosti

Používání Online služeb se řídí licenčním dokumentem Microsoft Online Services Use Rights. Zde se dočtete například i to, že pokud jsou v produktu nějaká technická omezení, která jej umožňují použít jen určitým způsobem, je zakázáno je obcházet. (Porušení takového zákazu samozřejmě znamená porušení licenčních podmínek, kterým se uživatel zříká možnosti legálně používat software – protože toto právo má jen ten, kdo podmínky dodrží.)
Licence pro Online služby jsou dvojího druhu – User Subscription License nebo Device Subcription License. Je to vcelku jednoduché, licence pro zařízení se týkají jen služby Windows Intune, případně rozšířené o Microsoft Desktop Optimization Pack. Nástroje z okruhu Office 365 všechny vyžadují licence na uživatele. K tomu existuje ještě jedna „meziskupina“ licencí, a to jsou licence přídavné, additional licenses, kterými lze rozšiřovat různá technická omezení: doplňkové služby, rozšiřující diskový prostor, velikost poštovní schránky atd.

Specialitkou je předplatné Office Pro Plus Subscription, které uživateli umožňuje zvolit si až pět různých zařízení, na něž si smí Office nainstalovat a užívat jej. Samozřejmě pouze on sám, další uživatelé stejných zařízení by museli mít odpovídající USL licenci. Tato zařízení pak lze používat, i když nejsou připojena k internetu, ale musí se připojit vždy nejméně jednou za 45 dní, jinak by funkčnost aplikace byla omezena. Též je ve smlouvě (z logických důvodů) zakotvena i povinnost nainstalovat a přejít na novou verzi produktu, pokud na ni přejde celá služba.

A úplně nejvíce si v licenčním ujednání počtou uživatelé služby Windows Intune, která je na jedné straně podmíněna tím, že vyžaduje takzvané oprávněné licence, ale zároveň také sama funguje jako upgrade a podobně jako Software Assurance na straně druhé.

Obr. 1: Při řešení IT úloh je dobré vzít v úvahu všechny možnosti a kombinace vlastních a pronajatých komponent, aby bylo dosaženo vysoké flexibility a nízkých nákladů na pořízení i provoz
Obr. 1: Při řešení IT úloh je dobré vzít v úvahu všechny možnosti a kombinace vlastních a pronajatých komponent, aby bylo dosaženo vysoké flexibility a nízkých nákladů na pořízení i provoz

 

Licence pro servery

Zde je ještě více potřeba si uvědomit platné licenční pravidlo, že veškeré serverové licence se přiřazují vždy konkrétnímu fyzickému serveru. Před prvním spuštěním vytvořené instance softwaru musíte přidělit licenci svému serveru, na kterém instance poběží. Tato licence je přiřazena trvale. Změnit přiřazení lze nejdříve po devadesáti dnech nebo při trvalém hardwarovém výpadku zařízení.
Z tohoto pravidla ovšem existuje několik výjimek:

  • Serverový operační systém Windows Server v edici Enterprise (4) nebo Datacenter (∞) – licence přidělené fyzickému serveru na něm dovolí spouštět více operačních prostředí – jak je naznačeno v závorkách.
  • Veřejná datacentra mohou nabídnout nejen pronájem kapacity, ale poskytují v rámci služby i licenční pokrytí. Jen na to musí mít zvláštní smlouvu, tzv. SPLA.
  • U vybraných aplikačních serverů (např. Exchange, SharePoint, SQL Enterprise, FTMG, ...) existuje ustanovení License Mobility within Server Farms, které umožňuje měnit přiřazení licencí v rámci farmy tak často, jak se to hodí. Software Assurance nově povoluje toto právo využít i ve sdílených virtuálních farmách poskytovatelů služeb.

Jistě se nechcete dostat do potíží jen proto, že nerozumíte do detailu všem licenčním podmínkám. A také nebudete zbytečně vyhazovat peníze za něco, co se dá třeba optimalizovat ke stejnému výsledku za nižších nákladů. Licence (ani v cloudu) nejsou laciná záležitost a mohou značně zahýbat s cenou pořízení i provozu řešení. Proto je potřeba vybírat s rozmyslem a dostatkem relevantních a spolehlivých informací. Než se pustíte do nákupů (i hardwaru či služeb datacentra), poraďte se s odborníky na licenční problematiku. Vyplatí se to v každém případě.

Darina Vodrážková
Autorka působí ve společnosti Daquas.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.