facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Small Business Solutions I , Cloud a virtualizace IT

Cloud computing jako alternativa

pro malé a střední firmyV dnešním světě čelí (nejen) malé a středně velké podniky stále větší konkurenci. Sebemenší konkurenční výhoda tak může znamenat rozdíl mezi prosperitou a bankrotem. Dozrál čas pro přechod ke cloud computingu?

 


Teorie cloud computingu není ve světě IT ničím novým. Hlavním důvodem, proč se o tomto fenoménu začíná hovořit především v poslední době, je to, že se konečně stává plně použitelným a společnostem slibuje nejednu praktickou výhodu. Dnes zkrátka najdete cloud komponentu pro jakoukoli obchodní funkci a to tu dříve nebylo. Chcete tedy snížit své náklady nebo zvýšit pružnost firemního IT?

Co je to cloud computing?

Samotný „cloud“ bývá často používán jako označení celého internetu. Budeme-li se tedy držet jedné z nejrozšířenějších definic, je cloud computing sdílení hardwarových i softwarových prostředků pomocí sítě (internetu). Služby či programy uložené na serverech jsou tak uživatelům kdykoli k dispozici. Ti k nim mohou přistupovat v podstatě odkudkoli prostřednictvím specializovaného klienta či z prostředí internetového prohlížeče. Důležité je, že společnost, která se rozhodne využívat služeb cloudu, neplatí za vlastní software, výpočetní kapacitu či kapacitu úložiště, nýbrž jen za jeho využívání. A právě odtud pramení potenciální vysoké úspory nákladů.

Neustálý přístup

V podstatě možná již službu cloudu využíváte, aniž byste o tom věděli. Kdo je vaším poskytovatelem e-mailu? Jakým způsobem provozujete systém pro vztahy se zákazníky CRM (customer relationship management)? Jak archivujete interní data společnosti? Je zde opravdu reálná šance, že alespoň nějaká z vašich IT služeb má svůj původ v cloudu.

Pro spoustu firem (například ty, jejichž zaměstnanci jsou stále na cestách) je jedním z kritických požadavků pro udržení jejich podnikání v chodu vzdálený přístup. A zde se dostáváme k jedné z největších výhod cloud computingu (společně s již zmíněnou úsporou nákladů). Mnohé z aplikací cloudu totiž disponují mobilní aplikací (eventuálně widgetem), kterou si stačí stáhnout a lze ji využívat odkudkoli pro kontinuální synchronizaci vaší práce a mnohem vyšší flexibilitu.

V jednoduchosti je síla

Hezky se opřete a zapřemýšlejte. Museli jste kdy použít alespoň tři čtvrtiny funkcí, které nabízí váš oblíbený software? Co třeba balík kancelářských programů? Jak často používáte všechny finesy, které nabízí? Odpověď většiny uživatelů je asi jasná. Málokdo z nás opravdu využívá veškerou funkcionalitu. Řešení cloudu často zahrnuje službu s omezenou (avšak plně dostačující) funkcionalitou velice levně, nebo dokonce zcela zdarma. Přemýšlejte, zda by z toho nemohla těžit také vaše firma. Nechcete platit jen za to, co skutečně využíváte?

Jak postupovat?

Cloud computing samozřejmě není všelék, který pomůže každé společnosti a mávnutím kouzelného proutku mění zrezivělé IT organizace v moderní predátory. Některým zkrátka může pomoci více, jiným méně. Co je tedy třeba zvážit ještě předtím, než své IT (nebo jeho část) svěříme do rukou třetí strany? Podívejte se na následující seznam:

1. Medializace je věc krásná, ale…

Je docela těžké pohybovat se v IT a nevidět všudypřítomné nadšení z cloud computingu. Zmínky o něm naleznete ve většině specializovaných médií, na internetu, o jeho dokonalosti vás přesvědčují obratní prodejci… To všechno je sice pěkné, nikdy však nekupujte zajíce v pytli – ať jej všichni vychvalují sebevíc. Nejprve projděte jednotlivé možnosti, zjistěte si, zda budou prospěšné právě vám a porovnejte cenové nabídky. Až když budete spokojení, přijměte cloud computing s otevřenou náručí. Čísla a fakta ovšem hovoří jasně: podle vedoucích analytiků je objem celosvětového trhu s cloud computingem momentálně na osmi miliardách a nic nenasvědčuje tomu, že by měla přijít stagnace. Ve výhledu pro tento rok je cloud computing považován za strategickou technologií číslo jedna. Rozhodně si tedy nemůžete dovolit ji jen tak přehlížet. Do ničeho se však nevrhejte bezhlavě.

2. Spolehlivost a stabilita

Než se obrátíte na poskytovatele služeb cloudu, zkuste si nejprve zodpovědět pár zásadních otázek vypovídajících o jeho spolehlivosti: Jak dlouho již daný poskytovatel figuruje na trhu? Kolik má zaměstnanců? Je možné zjistit, jak jej hodnotí stávající zákazníci? Nabízí záruku uptime a kvalitní SLA?

3. Uptime služeb

Tuto otázku jsme již nakousli v bodu tři. Jaký je tedy přijatelný uptime u poskytovatele služeb cloudu? Rozhodně by neměl klesnout pod hraniční hodnotu 98 procent. V takovém případě se počítá s odstavením serverů kvůli údržbě a z důvodu neočekávaných problémů. Jinak vše běží v podstatě nepřetržitě. Zjistěte si, jak rychle je vyřešena například taková havárie serveru. Uptime je velice důležitou položkou, především pokud v cloudu hodláte hostovat informace či služby kritické pro podnikání a budete pro zákazníky a partnery vyžadovat nepřetržitý přístup.

4. Software cloudu, nebo desktopové aplikace?

Jedním z (dalších) hlavních důvodů pro upřednostnění cloudu na úkor klasické aplikace pro desktop je jasně patrná úspora nákladů. Místo zaplacení vysokého licenčního poplatku firmy platí jen měsíční paušál. Porovnejte rozdíl kumulativních ročních nákladů pro oba případy a zhodnoťte, zda tímto způsobem dosáhnete kýženého snížení výdajů (pravděpodobně budete rozdílem až překvapeni).

5. A co bezpečnost?

Mnohé společnosti mají stále největší obavu z toho, že musejí svá data nechat na pospas „neznámému“ na síti sítí. Když své informace poskytnou třetí straně, rodí se v hlavách vedení představy o hrozbách ze strany hackerů, narušení bezpečnosti a obchodních tajemství vyzrazených veřejnosti.

Pamatujte si však, že jste to především vy, kdo je zodpovědný za vlastní data. Z průzkumů vyplývá, že celá jedna třetina úniků či ztrát dat je způsobena chybou některého ze zaměstnanců. Proto se starejte především o to, aby citlivá data nevynášeli na přenosných USB úložištích či neposílali neznámým adresátům. Krom toho určitě využívejte zálohování. A ohledně bezpečnosti dat u třetí strany? Zvolte si poskytovatele služeb cloudu, jehož zabezpečení odpovídá oborovým standardům (ISO apod.) a který případně umožňuje audit své bezpečnostní infrastruktury.

6. Přizpůsobitelnost a možnosti integrace

Mnohé služby cloudu dnes naštěstí nabízejí aplikační rozhraní (API neboli application programming interface), které vám umožní integrovat se službou také další aplikace. Tak lze zaplnit eventuelní mezery ve funkcionalitě způsobené přechodem z in-house služeb. Poskytovatelé služeb cloudu však průběžně rozšiřují funkcionalitu a možnosti svých infrastruktur.

Shrnutí

Cloud computing jednoznačně mění způsob, kterým (nejen) malé a středně velké společnosti provozují IT služby a s vysokou pravděpodobností tomu tak bude i pro příští desetiletí. Pokud vaše firma patří mezi relativně nové a vy operujete s velice napjatým rozpočtem, může pro vás být cloud computing perfektním řešením. Aplikace cloudu nijak neomezují produktivitu a dovolí vám dosáhnout toho, čeho byste docílili i s in-house oddělením IT či vlastním datovým centrem. K tomu připočtěte větší pružnost, lepší dostupnost, mobilitu a nižší náklady a uvidíte, že svět cloudu osloví i vás.

Autor působí jako enterprise account manager ve společnosti VMware.

Martin Štětka

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.