facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Virtualizace IT , Cloud a virtualizace IT

Ani v cloudu nezapomeňte na správu



Není to tak dávno, kdy jsme téměř ve všech médiích mohli číst články a získávat vlastní zkušenosti s tím, jak virtualizace umožňuje řešit problémy s narůstajícím množstvím serverů, pomáhá jim optimalizovat využití investic do hardwaru a snižovat provozní náklady. Podobná pozornost je dnes věnována technologiím cloudu. Obě tyto oblasti mají společného jmenovatele, který je v obou případech velmi důležitý, a tím je potřeba efektivní správy.


Od tradičních serverů až po cloud

IT prochází téměř pravidelně generačními obměnami. Původně jsme se v serverovnách setkávali s velkými mainframe servery. Centralizované pojetí výpočetního výkonu ve spojení s vysokými náklady na pořízení, provozování a správu umožnilo rychlé prosazení technologií klient/server, které s sebou přinesly snížení pořizovacích nákladů a umožnily jejich rychlejší, a hlavně masivnější rozšíření.

I v IT však platí ekonomické poučky, a proto bylo další logickou generační obměnou nasazení virtualizačních technologií, které zachovávají možnost provozovat odděleně jednotlivé aplikace, ale vylepšují využití fyzického hardwaru ze zhruba sedmi procent na úroveň vyšší než sedmdesát procent. Díky tomu mohou společnosti snižovat počty fyzických serverů a s nimi spojené investiční a provozní náklady.

Cloud computing představuje momentálně poslední evoluční stupeň generačních změn v datových centrech. Analytická společnost Gartner předpokládá, že až osmdesát procent společností z žebříčku Fortune 1000 bude do roku 2012 využívat nějakou cloudovou službu. Zároveň Gartner očekává, že až dvacet procent společností nebude mít vlastní IT a svůj provoz bude zajišťovat prostřednictvím některé z technologií veřejného cloud computingu.

Ať už se jedná o privátní nebo veřejné cloudy, pro své uživatele představují opět cestu k výrazným úsporám nákladů. Proto dnes většina společností dnes uvažuje o využití některé z cloudových služeb. Srovnání celkových nákladů vlastnictví jednoho serveru při využití cloudu můžete vidět na obrázku 1.

Obr. 1
Obr. 1

 

Co je to vlastně cloud computing

Cloud computing nabízí software, hardwarovou infrastrukturu či platformu pro provoz vašich vlastních aplikací ve formě služby. Společnost tak nemusí pořizovat žádný serverový hardware ani software, nemusí se o něj vůbec starat a vše má k dispozici prakticky ihned ve formě služby s pravidelným měsíčním či ročním poplatkem, jehož výše se odvíjí od rozsahu a kapacity služeb, které v danou chvíli využívá. Vše začíná fungovat prakticky ihned, stačí jen vyplnit registrační údaje a eventuálně údaje potřebné k platbě, což zabere pár minut. Kouzlo cloud computingu spočívá zejména v tom, že vše potřebné můžete mít k dispozici prakticky ihned, kapacitu služeb a množství uživatelů můžete kdykoliv během pár minut zvýšit i snížit, a to i skokově. Jednou z nejrozšířenějších cloudových služeb současnosti je přitom bezplatný webmail, jako je například Live Hotmail od Microsoftu, který je na trhu již patnáct let.

Privátní cloud

Privátní cloud je vlastně takový mezičlánek mezi veřejným cloudem a virtualizací. Společnostem nabízí možnost realizace dynamického prostředí a samoobslužnými funkcemi. Privátní cloud je ideálním řešením pro organizace, které z jakéhokoliv důvodu nechtějí veřejný cloud, ale zároveň vědí, že počet a četnost změn požadavků jednotlivých oddělení na serverovou infrastrukturu je tak vysoká, že bez zavedení samoobslužnosti by to IT oddělení s „rozumnými“ provozními náklady nebylo schopné zvládnout. Takovým firmám přináší výrazné personální a časové úspory i vyšší dostupnost.

Základ řešení privátního cloudu tvoří předcházející evoluční fáze datových center – virtualizace. Hlavní rozdíly mezi vysoce virtualizovanou infrastrukturou a privátním cloudem jsou z pohledu nasazeného řešení především v maximální automatizaci všech činností, v možnosti dynamického a škálovatelného přidělování prostředků jednotlivým uživatelům a jejich aplikacím včetně měření využití a možnosti vyčíslení nákladů. Dalším významným rozdílem je vybudování rozhraní, přes které jednotliví uživatelé infrastruktury, jako jsou správci aplikací, správci IT jednotlivých oddělení nebo dceřiných společností, komunikují se správcem této infrastruktury, a především spravují IT prostředí vytvořené v rámci svého přiděleného prostoru.

Pro privátní cloud se v dnešní době rozhodují nejen firmy samotné, ale také hostingové firmy, které privátní cloud na vlastní infrastruktuře nabízejí jako službu s pravidelným měsíčním poplatkem (podobně jako u veřejného cloudu) svým vlastním zákazníkům. Díky těmto nabídkám tak reálně vzniká možnost přesunout část vlastního IT mimo vlastní infrastrukturu a pronajmout si ho jako službu. Ať už jako nástroj pro vykrytí jednorázových požadavků a výkonových špiček nebo jako programový přístup. Díky tomu existuje reálná možnost, že i v České republice budou existovat firmy, které v 2012 nebudou vlastnit IT prostředky.

Správa cloudu

Z hlediska IT bude přechod do cloudu vyžadovat nejen úvahy o ekonomické výhodnosti či nevýhodnosti, ale s narůstajícím využíváním veřejných cloudových služeb bude vyžadovat i potřebu monitorovat celé heterogenní prostředí. Tak, aby byla pro koncové uživatele či zaměstnance zajištěna dostatečná dostupnost služeb.

Tady přicházejí ke slovu moderní nástroje monitoringu, automatizace a správy infrastruktury, které jsou schopny pracovat napříč prostředími privátního cloudu ve vlastním datovém centru, prostředím hostingu až po prostředí veřejného cloudu nadnárodních dodavatelů služeb. Díky využití těchto nástrojů mají IT oddělení možnost vytvářet katalogy služeb poskytovaných koncovým uživatelům prostřednictvím samoobslužného rozhraní, ruku v ruce s řízením a správou identit a rolí uživatelů takto poskytovaných služeb.

Nejen koncoví uživatelé, ale také správci IT díky těmto nástrojům získávají možnost využít jednotné rozhraní pro správu heterogenních prostředí. V těchto případech přicházejí ke slovu nástroje schopné správy nejen samotné virtualizace, z níž vycházejí privátní cloudy, ale především ty, které umožňují realizovat a automatizovat přesuny jednotlivých virtuálních strojů nebo aplikací mezi jednotlivými využívanými prostředími cloudu.

Nezbytnou součástí všech nástrojů pro správu je možnost poskytování rychlých přehledů plnění úrovně a dostupnosti služeb (SLA) nejen na straně poskytovatele, ale i na straně IT, které využívá služby více poskytovatelů. Z principu tak tyto nástroje nemohou být pouze rozšířenou konzolí virtualizace, ale musí být schopny pokrývat dohled dostupnosti a výkonu od fyzického hardwaru až po aplikace běžících ve veřejném cloudu.

Protože výše zmiňovaná hybridní prostředí budou představovat standard IT pro příštích několik let, představuje správná volba management nástrojů s integrovanou podporou fyzického světa, virtualizace, správu služeb IaaS a PaaS cestu, která zákazníkům umožní optimalizovat návratnost investic.

Petr Váša
Autor je produktovým manažerem serverové divize společnosti Microsoft ČR.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.