facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Trendy ICT

Vyrobte si elektřinu, kterou vám nezdraží



V dnešní době se v různých pádech skloňuje energetická nezávislost. Je to logické – ze všech stran slyšíme o krizi, která energie, běžně do­stup­né v „systému“, zdražuje. Čím víc lidí bude do budoucna ener­ge­tic­ky sobě­stač­ných, tím lépe. Takže co k takové energetické soběstačnosti ideálně potřebujete?


Energetická krize nemusí znamenat jen to, že kilowatthodina elektřiny od externího dodavatele bude tak drahá, že si rozmyslíte, kdy pustíte televizi a zda budete topit na 18 nebo 20 stupňů. Může znamenat i to, že elektřina zkrátka někdy nebude k dispozici vůbec. Což dnes není problém jen z toho hlediska, že někdy bude třeba trávit večery při svíčkách. Ale i z pohledu toho, že bez elektřiny není připojení k internetu a nemusí fungovat řada chytrých domácností. A vzhledem k tomu, že řada lidí dnes pracuje z domu, je neustálá dostupnost elektřiny poměrně zásadní.

Doposud jsme platby za energie brali jako něco, co tvořilo nižší desítky procent nájmu nebo zlomek platby za hypotéku. Jenže pomalu si musíme zvykat na to, že ceny energií rostou. Je to způsobené různými faktory, mezi které patří energetická politika EU a České republiky, sníženou diverzifikací zdrojů či v dnešní době i válkou na Ukrajině, která významně komplikuje energetickou soběstačnost různých zemí, včetně té naší.

Elektřinu, kterou si sami vyrobíte, vám nezdraží. A nejideálnějším způsobem, jak si elektřinu vyrobit, je využít solární systémy. Samozřejmě existují i jiné možnosti, třeba větrná nebo v některých případech i vodní energie, ale solární systémy jsou využitelné takřka kdekoliv a kdykoliv. Samozřejmě záleží na efektivitě jednotlivých systémů i na tom, jak moc u vás alespoň od jara do podzimu svítí slunce.

Svoje vlastní řešení pro práci se solárními panely nabízí i společnost CyberPower, která se vyprofilovala jako výrobce záložních energetických systémů, které jsou pověstné svou efektivitou a úsporností. V nabídce však má i řešení pro autonomní energetické systémy, jinak též nazývané ostrovní či off-grid, díky čemuž se můžete stát svým vlastním dodavatelem elektřiny.

Hybridní měnič

Instalace do rodinného domu

Solární napájecí systémy od CyberPower nabízejí vysokou energetickou účinnost, takže jsou fotovoltaické systémy zahrnující komponenty této společnosti vysoce účinné. Navíc je u nich vylepšené uchovávání energie baterie, jsou-li jednotlivé připojené elektrické spotřebiče v pohotovostním režimu.

Součástí ostrovního systému může být ostrovní střídač, který umí pracovat se solární nabíječkou a bateriemi, a tak zajistit okamžitou dodávku elektřiny pro každodenní potřebu. Střídač dodává čisté sinusové výstupní napětí, čímž je zaručena delší životnost, méně ztrátového tepla i efektivnější provoz připojených elektrických zařízení.

Ostrovní střídač

K prvkům fotovoltaického systému od CyberPower patří i solární nabíječka, která disponuje technologií sledování bodu maximálního výkonu (MPPT) a tím umí dosahovat maximálního využití energie slunečního záření. Spolupracuje se solárními panely, a uživatelům tak umožňuje šetřit náklady na energii a využívat výhod nezávislosti na systémových řešeních.

Solární nabíječka

A jak jsme začali, tak i skončíme, veškerou získanou energii za slunce máte zdarma a s jistotou, že vám ji nikdo nezdraží.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.