- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Energetická účinnost je součástí naší DNA, říká Ajay Singh, CPO společnosti Pure Storage
Americká společnost Pure Storage je průkopníkem v oblasti poskytování technologií a služeb pro ukládání dat. V Praze má tato firma výzkumné a vývojové centrum, které bylo otevřeno na jaře roku 2020 a přes krátkou dobu své existence již přilákalo řadu špičkových talentů z České republiky i ze zahraničí. Od otevření centra už zde firma zdvojnásobila počet svých technických expertů a rychlým tempem plánuje růst i v příštích letech. Velké ambice společnosti Pure Storage, jak v rozvoji pražského vývojového centra, tak i z hlediska působení na globálním trhu, nám potvrdil Ajay Singh, který ve firmě působí na pozici Chief Product Officer a který v polovině února přiletěl do Prahy. Využili jsme této příležitosti, abychom mu položili několik otázek.


Pane Singhu, s jakým cílem přijíždíte do Prahy? Jakou roli má vaše místní R&D centrum v rámci globální strategie Pure Storage? Na jakých řešeních zde vývojáři pracují? Plánujete jeho rozšíření do budoucna? Soustředíte vaše aktivity v České republice pouze výzkum a vývoj, nebo u nás budete rozvíjet i výrobu, prodej a služby, ať už pro lokální zákazníky, nebo i okolní země?
Pro mě coby produktového ředitele společnosti Pure Storage je velmi důležité být ve spojení s týmy, které naše inovace skutečně vytvářejí. Za vývojem nových řešení v portfoliu Pure stojí v první řadě právě výzkumná a vývojová centra. Naši technologičtí specialisté v Praze pracují na celém portfoliu moderních datových produktů a služeb Pure Storage a toto pracoviště již významně přispělo k průlomovým řešením, jako jsou Portworx Data Services a FlashBlade//S. V Praze navíc neprobíhá jen technologický vývoj, ale fungují tu i odborníci na lidské zdroje, prodej a marketing, takže centrum má již mnohem více funkcí. Význam našich vývojových center, včetně toho pražského, se bude dále zvyšovat, protože příští desetiletí bude ve znamení technologií nové generace, jako je rozšířená realita, genomika, edge computing, umělá inteligence a strojové učení. Všechny tyto technologie mají společné to, že vyžadují zpracovávat obrovské množství dat.
Prostředí R&D centra společnosti Pure Storage v Praze
Pure Storage investuje do výzkumu a vývoje výrazně více, než je v ICT odvětví obvyklé. Je to důsledek velmi dynamického vývoje technologií v oblasti data storage v posledních letech, nebo strategie relativně mladé firmy, jak uspět v konkurenci s řekněme tradičními značkami IT?
Myslím, že to vypovídá spíše o filozofii naší společnosti než obecně o oboru ukládání dat nebo o jeho vývoji v poslední době. Naší strategií vždy bylo investovat do inovací a pokládali jsme za důležité mít tu nejlepší možnou technologii. Celých 13 let od našeho založení se snažíme zaměřovat v prvé řadě na inovace a na potřeby zákazníků. A věřím, že právě díky tomu jsme uspěli a zaznamenali obrovský růst. Proto jsou investice Pure do výzkumu a vývoje daleko nad standardem v oboru a do inovací reinvestujeme téměř 18 % příjmů.
Vaše řešení jsou založena výhradně na flash technologiích pro ukládání dat. Předpokládám správně, že odtud pochází slovo Pure v názvu vaší firmy? Podařilo se už odbourat předsudky, že datová úložiště založená na flash technologiích jsou příliš nákladná a vhodná jen pro specifické aplikace?
Název Pure Storage jsme zvolili proto, že vyjadřoval naše čisté zaměření na úložiště. Slovo „Pure“ ale také odpovídalo našemu úsilí o snadnost používání a jednoduchost IT. A to zůstalo naším krédem dodnes.
Samozřejmě, když jsme před 13 lety jako společnost začínali a byli průkopníky v používání technologií 100% flashových úložišť, bylo to velké téma. Koneckonců společnost Pure Storage vznikla právě s cílem vnést do odvětví úložišť disrupci. Naši zakladatelé chtěli, aby se technologie flash stala hlavním proudem pro všechny případy použití, včetně kapacitně orientovaných pracovních zátěží. Dokázali jsme, že tato vize byla správná, a trh se vydal naší cestou. Například pole typu all-flash nabízejí efektivnější redukci dat, mnohem větší hustotu bez obětování výkonu, nižší náklady na napájení, chlazení a prostor a mnohem delší životnost. Když zvážíme všechny tyto faktory, podle mého názoru nezbývá mnoho scénářů, kde by mělo smysl použít jiné úložné médium.
Pokud vím, vaše produkty a služby dnes využívají především střední a velké firmy. Plánujete se v budoucnu více orientovat i na menší firmy a rozšířit nabídku o řešení dostupná pro SMB?
Je pravda, že poskytujeme služby některým z celosvětově největších společností, včetně 58 % společností z žebříčku Fortune 500. Současně jsme ale také průkopníky, kteří zpřístupňují vysoce výkonná flashová úložiště širšímu trhu. V roce 2019 jsme například představili FlashArray//C, v oboru první kapacitně optimalizované pole typu all-flash, které přináší konzistentní výkon all-flash se spolehlivostí nejvyšší úrovně (tier 1) za cenu odpovídající klasickým pevným diskům. Díky systému FlashArray//C se zákazníci mohou na úložná řešení spolehnout i pro historicky méně kritické pracovní úlohy, a to za cenu konkurenceschopnou s archaickými hybridními a diskovými řešeními. Zákazníci tak získají rychlejší přístup k datům s konzistentní latencí, což jim pomůže vylepšit obchodní rozhodování. V roce 2018 jsme navíc jako první přišli na trh s nabídkou úložiště jako služby, která firmám umožňuje platit pouze za skutečné využití úložiště.
Jak se v posledních letech vyvíjí poptávka po řešeních pro ukládání dat, a to nejen z hlediska objemu dat, ale také z hlediska požadavků na jejich výkon, flexibilitu a další vlastnosti? Myslím, že rozmach virtualizace IT, cloud computingu a v poslední době zejména fenomén umělé inteligence zásadním způsobem mění požadavky na datová úložiště.
Máte naprostou pravdu. Podniky si dnes dobře uvědomují důležitost dat, ale stojí před nimi i další výzvy. Podle společnosti Gartner dosahuje růst nestrukturovaných dat 30 % ročně a do roku 2027 se tak jejich množství zčtyřnásobí. Tváří v tvář této perspektivě pokládají podniky hledání efektivnějších a udržitelnějších řešení pro správu a ukládání dat za naléhavou prioritu. Problémem pro firmy však není jen samotný explozivní růst dat. Organizace se také musí vyrovnat s nahromaděným technickým dluhem ze zrychlené digitální transformace v době pandemie. Výzvou jsou stále intenzivnější útoky ransomwaru a dále je třeba přijmout správná rozhodnutí, pokud jde o hybridní cloud, respektive multicloudové prostředí.
V obecné rovině lze říct, že organizace se snaží přijmout co nejjednodušší a nejflexibilnější řešení. To znamená zbavit se nedostatečně výkonných, neefektivních a složitých starších technologií, jako jsou např. klasické pevné disky a hybridní úložná řešení.
Dalším faktorem je dramatický nárůst nákladů na energii. Pro organizace se proto stávají prioritou udržitelné technologie pro správu dat, které mají nižší spotřebu. Současně zde jsou výzvy hybridních cloudových a multicloudových přístupů. Společnosti potřebují zajistit, aby mohly využívat pro každý případ použití ten nejlepší cloud. Za tímto účelem se budou spoléhat na kontejnerizaci aplikací, což zajišťuje jejich přenositelnost napříč infrastrukturami privátního, veřejného a hybridního cloudu bez ohledu na konkrétní poskytovatele cloudu. Všechny tyto faktory podtrhují, jak důležitá je strategie ukládání dat pro úspěch každé společnosti a co vše by měly požadavky na ukládání dat zohlednit.
Mají uvedené technologické trendy vliv i na podíl firem, které preferují datová úložiště jako službu, nebo zde převažují spíše ekonomické aspekty (capex vs. opex)?
Je pravda, že popularita modelu STaaS (úložiště jako služba) u zákazníků i partnerů neustále roste. Po organizacích se žádá, aby dělaly více s menším úsilím. Naštěstí pro ně model STaaS, pokud je poskytován jako skutečná nabídka služeb, umožňuje zefektivnit procesy a spolehnout se na poskytovatele STaaS v oblasti správy a údržby, což jsou činnosti tradičně řešené interně. Tlak pandemie a další makroekonomické faktory posloužily ke zvýšení zájmu o tyto výhody.
Společnost Pure Storage byla v tomto ohledu v oboru průkopníkem a již v roce 2018 představila první modely založené na skutečné spotřebě. Nabízíme tři různé druhy STaaS, což zákazníkům nabízí bezkonkurenční flexibilitu: tradiční vlastnictví zařízení s předplatným softwaru; nabídku na úrovni celkových parametrů (fleet-level) poskytující flexibilitu a přizpůsobivost pro přesun výkonu a kapacity tam, kde ji data a aplikace nejvíce potřebují; a model služeb pro úložiště založený na skutečné spotřebě, který znamená flexibilitu, transparentnost a jednoduchost spolu s proaktivním monitorováním a nerušivými upgrady při splnění smluvně garantovaných parametrů služby (SLA).
Firmy často uvádějí jako jednu z hlavních překážek digitální transformace nedostatek kvalifikovaných IT specialistů. Může i tento faktor přispět k rostoucímu podílu služeb v oblasti ukládání dat? Mohla by nedostatek IT expertů zmírnit současná vlna propouštění v Big Tech společnostech?
Myslím, že bez ohledu na to, kolik IT specialistů a talentů je na trhu k dispozici, je přirozené, že podniky hledají co nejjednodušší řešení, jejichž obsluha nevyžaduje stovky hodin školení.
Součástí strategie společnosti Pure Storage vždy bylo poskytovat tuto jednoduchost a uvolňovat zaměstnancům ruce od náročné údržby a správy úložišť tak, aby svůj čas mohli využít ke kreativnějším úkolům, které mohou podnítit inovace a vytvářet přidanou hodnotu.
Společnost Pure Storage nedávno zveřejnila studii, v níž identifikuje kritický vliv IT na udržitelnost. Přestože si jistě všichni uvědomujeme význam snížení spotřeby energie na straně technologické infrastruktury, není přehnané stavět IT do ústřední role strategie udržitelnosti?
Myslím, že IT musí být v centru pozornosti. Světové ekonomické fórum odhaduje, že digitalizace v roce 2020 vyprodukovala 4 % globálních emisí skleníkových plynů. Tudíž všichni v oboru, zejména dodavatelé technologií a IT profesionálové, musí hrát při zmírňování těchto dopadů na změny klimatu výraznou roli. Z pohledu našich zákazníků jsme svědky rostoucího povědomí o udržitelných technologiích a toho, že jim přisuzují stále větší roli.
Náš ESG report za rok 2021 ukázal, že řešení FlashArray//X přináší 84,7% úsporu přímé spotřeby energie oproti konkurenčním polím typu all-flash. FlashArray//XL je o 80 % energeticky úspornější než konkurenční all-flash, FlashBlade//S je o 67 % úspornější než konkurenční pole a FlashArray//C je o 75 % úspornější ve srovnání s konkurenčními nabídkami diskových a hybridních úložišť. Nejedná se o marginální zlepšení, ale o zásadní proměny v našem úsilí o udržitelnost, které podle našeho názoru přinášejí ve vztahu ke klimatickým změnám reálný dopad. Energetická účinnost je součástí naší DNA již od založení Pure Storage před více než deseti lety. Vždy jsme byli dodavateli úložišť all-flash, a přestože ekologická hlediska nebyla jediným faktorem při návrhu naší technologie, od prvního dne jsme to vždy považovali za další výhodu pro naše zákazníky.
Rozhovor připravil Lukáš Grásgruber, šéfredaktor IT Systems.
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Formulář pro přidání akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |