facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Trendy ICT , Trendy ICT

Trendy digitalizace v roce 2024

„Návrat“ k digitalizaci procesů

Dalibor Lukeš


Po období digitalizace komunika­ce se vracíme k intenzivní digitalizaci firemních procesů. A to i díky nástupu umělé inteligence a low-code vývoje.


AI není skrytá hrozba

Také už jste trochu unavení všudypřítomnou zkratkou AI? Nedivím se. Navíc není jednoduché se v té záplavě článků a nabídek orientovat. Naštěstí ta přefouknutá bublina umělé inteligence bude splaskávat. Už nás nebudou mainstreamová média tolik strašit tím, že AI lidem sebere práci (najdou si jiného padoucha). Ale naopak se bez zbytečných řečí začne AI stávat přirozenou součástí digitálních řešení a softwarových produktů. Ať již v podobě různých copilotů/cobotů, automatického zpracování všemožných dat či chytré automatizace procesů. Praktické využívání umělé inteligence se tak stane novým normálem. Nebude otázka jestli, ale kdy a jak.

IoT útočí

Díky většímu rozšíření znalostí o umělé inteligenci a tím i její lepší dostupnosti zažije podle mě určitou renesanci i má oblíbená oblast – Internet věcí. IoT zařízení totiž generují velké množství dat. Ať už o spotřebě energií, stavu a fungování zařízení, prostředí, či třeba zdraví. A právě metody na bázi strojového učení a hledání vzorců chování umožní tato data efektivně zpracovat, najít potřebné souvislosti a zajistit reakci. Taková řešení sice již existují, ale díky „demokratizaci“ umělé inteligence jich bude na trhu přibývat a tím se zvýší i jejich dostupnost.

Pomsta elektronizace

Co nás bude ale dohánět, je „elektronizace“ z let minulých. V posledních dvou dekádách jsme v honbě za digitalizací všeho možného převáděli do elektronické podoby řadu oblastí veřejného, soukromého i komerčního světa. Cítíte ale ten rozdíl slov elektronizace a digitalizace? Z velké části jsme totiž do světa jedniček a nul jen převáděli to, jak jsme fungovali doposud. Ano, často se to díky tomu zrychlilo a zjednodušilo, ale pravá digitalizace je něco jiného. Ta je o změně procesů. Budeme tak často muset překonat názor lidí na rozhodujících místech, že už digitální přece jsme, když jsme do toho nasypali tolik investic v minulých letech.

Nová naděje low-code

K posunu v digitalizaci nám ale pomůže další rozmáhající se trend – nástroje pro rychlý vývoj bez kódování, tzv. low-code/no-code. Díky těmto nástrojům je možné výrazně rychleji digitalizovat firemní agen­dy či vytvářet prototypy aplikací. A to bez nutnosti programování. Pochopitelně je potřeba rozumět tomu, jak se aplikace skládají, či jak správně analyzovat potřeby. Průkopníky byly před lety mé oblíbené Lotus Notes. Nyní takové platformy nabízí jak renomované velké softwarové společnosti, tak menší a specificky zaměřené firmy. Je možné je provozovat v cloudu, či ve vlastním prostředí. Výhodou je také to, že se nemusíte tolik starat o uživatelské prostředí, ovládací prvky, či třeba správu uživatelů – o to se stará platforma. A vy jen skládáte komponenty do požadované podoby procesu.

Uživatelé vrací úder

Technologické firmy uvádí na trh stále nové a nové nástroje, které mají lidem zjednodušit práci a přinést nové možnosti. Jak efektivně jsme ale schopni s nimi pracovat? Řadu let jsme spoléhali na to, že uživatelé se nové funkce naučí sami. Ovládat nové verze nějak zvládají, ale co nové postupy, možnosti dělat věci jinak, nově? Speciálně nyní s nástupem nástrojů využívajících umělé inteligence je ale potřeba je podpořit. Ukázat uživatelům, jaké možnosti se jim otvírají, jaké jsou doporučené a osvědčené postupy, jak mohou změnit i své fungování díky novým nástrojům. Inspirovat, motivovat a následně vysvětlit či naučit. To jsou fáze adopčních aktivit, které budou nyní potřeba více než dříve.

Návrat digitalizace

Všechny tyto kroky vedou k tomu, abychom mohli akcelerovat digi­ta­li­za­ci. Především v oblasti firemních agend, procesů a spolupráce napříč i vně firmy. Neustálé tlaky na snižování nákladů, měnící se demografická křivka a očekávaný postupný úbytek pracovníků i zvyšující se nároky na rychlost zpracování, to vše pomůže zrychlit a podpořit rozhodování o digitalizačních projektech. I když už dříve třeba proběhla „elektronizace“. Navíc právě zmíněné low-code nástroje a využití umělé inteligence umožní digitalizační projekty realizovat rychleji a levněji. Nezapomeňme ale na to, že pravá digitalizace je i o výrazných změnách procesů, jejich optimalizaci. AI je příležitost opravdu důkladně přemýšlet o všech našich procesech.

Dalibor Lukeš Dalibor Lukeš
Autor článku je odborník na digitalizaci. Již od roku 1994 pomáhá firmám z různých oborů projít digitální transformací. Působil na manažerských postech v nadnárodních korporacích Microsoft, Siemens a SoftwareONE. Aktuálně z pozice člena představenstva řídí technologické, produktové a marketingové aktivity společnosti MULTIMA.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.