System4U
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT security , Trendy ICT

Česká datová centra inovují a přecházejí na SSD

-red-


Podle výzkumu společnosti Kingston mezi českými provozovateli přecházejí datová centra v Česku průběžně na výkonné disky SSD. V minulém roce jich 50 % navyšovalo svou kapacitu s ohledem na zvýšenou poptávku a objem dat. Druhá polovina rozšiřuje svou kapacitu průběžně, nebo provedla rozšíření už před rokem 2020, a využila tedy své rezervy. Při rozšíření, modernizaci nebo optimalizaci všechna datová centra, s výjimkou jednoho, uvedla, že nově instalují úložiště SSD, a to všech typů (SAS, NVMe, SATA).


Klasické harddisky stále v českých datacentrech zůstávají (s výjimkou jednoho datového centra, které už využívá pouze SSD), ve více než polovině případů ale slouží pouze k zálohování a obecně pro méně aktivně používaná (cold) data. Podstatná část provozovatelů (40 %) pak odhaduje, že k úplnému přechodu na SSD u nich dojde v horizontu 3 až 4 let.

Výzkum, který provedla redakce IT Systems za podpory společnosti Kingston, se uskutečnil na konci loňského roku a zapojilo se do něj na 50 subjektů. Nejčastěji se jednalo o poskytovatele cloudových služeb typu IaaS a PaaS (případně BaaS), tedy provozovatelé vlastní infrastruktury datového centra.

„V porovnání s globálními trendy je v ČR nástup Enterprise SSD pozvolnější, ale odklon od HDD je mnohem větší, než jsme předpokládali,“ říká Marcin Gaczor, zástupce společnosti Kingston pro Českou a Slovenskou republiku, který nám k výsledkům průzkumu a obecně k modernizaci datových center v ČR poskytl krátký rozhovor.

Marcin Gaczor
Marcin Gaczor

Jste v kontaktu s datovými centry v ČR a na Slovensku, odpovídají podle vás výsledky výzkumu realitě?

Setkávám se opravdu s lidmi na všech úrovních, od lokálních integrátorů IT řešení až po systémové architekty v datových centrech. Z výsledků výzkumu mě překvapilo, že u nás už existují firmy, které používají SSD výhradně nebo které na ně chtějí v plné míře přejít v blízké budoucnosti. Je to neuvěřitelné, jak rychle se českým firmám podařilo překonat nedůvěru v novou technologii, která byla větší než v ostatních regionech. Teď se zde migruje tempem, které je rychlejší než evropský průměr. Samozřejmě jsou tu stále datová centra, která spoléhají výhradně na klasické pevné disky a domnívají se, že je to tak dostačující. Ale to už jsou výjimky.

SSD jsou sice mnohem rychlejší, jsou ale přece i služby, které to nevyžadují. Není tedy budoucnost spíše v kombinovaných řešeních?

Záleží na typu služeb, které datové centrum poskytuje. Z výzkumu vyplynulo, že téměř všechna datová centra rostou a rozvíjejí se – s ohledem na zvyšující se objemy dat. U některých datových center pak díky epidemii došlo ke skokovému nárůstu poptávky až o 60 procent. To je opravdu hodně a průběžný rozvoj to nevstřebá. Enterprise SSD ale není jen pružnější a výkonnější, jeho používání s sebou nese další aspekty, jako třeba úsporu místa a energie. Moderní storage systémy vybavené NVMe disky zaberou polovinu a některé typy i 25 % místa původních HDD. To výrazným způsobem snižuje nároky na podlahovou plochu, spotřebu energie nebo chlazení.

Mluvíte o NVMe discích. Jaké typy SSD úložišť jsou běžné v českých datových centrech?

Podle našich zkušeností i z provedeného výzkumu vyplývá, že u nově instalovaných disků je to zhruba půl na půl PCIe a SATA rozhraní. Světový trend směřuje jednoznačně k PCIe diskům, a zejména NVMe, jejichž prodeje v segmentu Enterprise byly v roce 2020 o 70 % vyšší než SATA. Meziročně pak vzrostly o 50 %, zatímco SATA stagnovala. Potřeba skokového nárůstu výkonu, implementace 5G sítí a přechod na homeworking byly a jsou impulzem k hromadné a rychlejší modernizaci hardwaru v datových centrech, která by jinak nastala až o 2‒3 roky později.

Jak se tento růst poptávky projevuje přímo u vás, u společnosti Kingston?

Za poslední dva roky jsme realizovali desítky dodávek větších instalací SSD. Firmy se na nás obracejí i s žádostí o posouzení, jaká technologie či typ zařízení by byly ideální právě pro ně. A jako jeden z mála dodavatelů Kingston velice úspěšně nabízí program „SDD na zkoušku“ (Try before You buy).

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Helios
- inzerce -